zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

23.01.2002 RUBRIKA: TV NOVA

Arbitráž - Nova - licence
Komentář k událostem 22. ledna

Úterý 22.1.2002 bylo bohaté na "mediální" události:

1. Ve Stockholmu zasedl rozhodčí tribunál UNCITRAL, aby rozhodl ve sporu CME s Českou republikou o výši náhrady za ztracené investice CME v televizi Nova. Žádost našeho ministerstva financí, aby se v jednání arbitráže nepokračovalo do doby, než o stížnosti české strany rozhodne obecný švédský soud, tribunál odmítl.

2. Jiří Šmejc a Vladimír Železný na tiskové konferenci oznámili, že Železný je ochoten CME zaplatit dlužnou miliardu, když se zastaví exekuční proces.

3. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila licenci CET 21 na celoplošné televizní vysílání o dalších dvanáct let.

K bodu jedna není co dodávat.

U bodu dvě je dobré nejdříve se seznámit s doslovným zněním tiskové konference, které opět pohotově připravil server radiotv.cz, dnes jednička mezi mediálními servery.

Když jsem si záznam přečetl, nebylo mi zcela jasné, jak Šmejc může mluvit o tom, že majoritu ve společnosti CET 21 má už v kapse, když provozovatel s licencí podle zákona musí předem žádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby mu změny schválila. Jedná se například o změny ve způsobu rozdělení hlasovacích práv nebo ve vkladu a seznamu jednotlivých společníků.

Nicméně nepochybuji o tom, že MEF Holding má určitě v záloze dobře promyšlenou strategii nebo nějaký právnický trik, kterým svůj požadavek v radě bude chtít protlačit. Alespoň tak si vykládám větu: "Přečtěte si nový zákon," kterou Železný odpovídal na dotaz Jindřicha Šídla z MF DNES, zda ty změny RRTV už schválila.

Možná, že založení společnost Vilja, do které se souhlasem rady převedli své vklady Alan, Venclík (Hunčík v zápise č.19 ze 6.11. chybí), vzdálilo její prodej od schvalovací kompetence rady. Ale je tu přece podíl Železného a o tom by snad rada rozhodovat měla! Ledaže by podle paragrafu 68 nového zákona, CET 21 "přizpůsobila své právní poměry podle požadavků tohoto zákona", aniž to prošlo zápisem a rozhodováním rady. Zápisy z RRTV jsou totiž pozoruhodně děravé a dostává se do nich asi jenom to, co si přeje rada, nikoli to, o čem se jednalo. Navíc jsou beznadějně zpožděné.

Tu děravost mohu dokázat na případě Kindernayovy Galaxie, o které jsem se v lednu ze zápise číslo 22 z 18.prosince, bod 39, dozvěděl, že získala registraci na satelit na základě žádosti z 5.12., přičemž v zápise 21 z 4.-11.12. není o takové žádosti ani vidu ani slechu.

Takže nevylučuji možnost, že se třeba se souhlasem nebo s přehlédnutím RRTV cosi v minulosti už mohlo upéci, jak naznačuje Šmejcův netransparentní výrok: "MEF podepsal opční smlouvy s pány Alanem, Venclíkem, Hunčíkem, a na základě toho (čeho? poznámka mš) dokončil i transakci nákupu obchodního podílu od pana doktora Železného."

Celkově vzato, tiskovka může mít více interpretací:

 • - Šmejc chce mít CET 21 čistou pro prodloužení licence a tu licenci chce mít stabilní i v budoucnu, proto ten požadavek zrušení exekuce vůči podílu. Těch možností ohrožení licence je možné si vymyslet hned několik, i když by se při nich muselo počítat s jistou součinností RRTV nebo soudů. Například CME jako nový vlastník podílu by možná (nevím sice jak) mohl usilovat o konkurs CET 21 podobně jako to v případě ruské stanice TV-6 učinil menšinový vlastník Lukoil. Nebo by CME mohla prodloužení licence soudně napadnout mj. kvůli tomu, že zákonnou překážkou prodloužení je podle nového zákona fyzická osoba ve statutárních orgánech držitele licence, která je pravomocně odsouzena za úmyslný trestný čin. Atd.atd.
 • - Železný se zachraňuje, nabízí mimosoudní vyrovnání, což vytváří možnost stažení žaloby CME pro poškozování věřitele.
 • - Šmejc Železnému pomáhá, ale jen do výše 120 miliónů korun, zbytek peněz do té miliardy musí Nova v budoucnu vydělat.

  Celkově shrnuto: Železný je poražen, i když při tom brblá výhrůžky, že u českých soudů tu svoji protipohledávku ještě uplatní. Před třemi lety nechtěl odevzdat televizi Američanům, takhle ji odevzdal hochům od IPB.

  Bod tři, prodloužení licence, žádný další velký komentář nepotřebuje. Konání rady bylo v podstatě předurčeno zákonem a bylo jenom otázkou času, kdy rada licenci prodlouží.

  Jenom je pozoruhodné, jak se všechno soustředilo do jednoho jediného dne. Možná je to doopravdy jen shoda okolností a náhoda.

  Nepochybuji o tom, že kauza Nova bude i nadále plnit první stránky novin. Nejbližší šanci stát se předmětem politických předvolebních půtek dostane na příští schůzi Poslanecké sněmovny, která bude projednávat odložený bod 113 Zpráva předsedy RRTV Martina Muchky). Můj redakční kolega Kopecký předpovídá, že tato sněmovní schůze vysílací radu, nebo alespoň některé její členy, odvolá. Já si to nemyslím. Uvidíme, kdo bude mít pravdu.


  DODATEK 23.1. 14.30: Práce kvapná, málo platná, chtěl jsem mít komentář ráno na webu a proto jsem nekonzultoval. Ostatně o půlnoci by to ani nešlo. To je jediná omluva (výmluva) na nepřesné informace o Kindernayově registraci a zápisech Rady, na které mě upozornil mluvčí rady Pavel Barák. Na nepohotovém zveřejňování zápisů však trvám, i když za to mluvčí asi nemůže. Zde je doslovný text. (mš)

  Od: Barak Pavel
  Komu: "'smid@mbox.fsv.cuni.cz'"
  Věc: no comment
  Datum odeslání: Wed, 23 Jan 2002 14:14:29 +0100

  Pane kolego,
  k Vašemu komentáři http://www.louc.cz/01/630123a.html bych rád připodotkl, že Rada

 • * již dne 4.6.2001 vyslovila souhlas se změnou společníků CET 21, spol. s r.o., spočívající v převodu podílu Petra Hunčíka (4,16 %) na jím 100% vlastněnou společnost Vilja a.s.
 • * a až poté dne 6.11.2001 souhlasila s převodem podílů Josefa Alana (8,42 %) a Vlastimila Venclíka ((8,71 %) na Vilja a.s.
  K dnešnímu dni jsou podíly v CET 21, spol. s r.o. následující (v %): Železný - 11,78, Vilja a.s. - 21,46, Kršák - 16,60, CEDC - 1,42, Česká spořitelna - 0,20, MEF Media - 24,02, EDIKON, a.s. - 24,51. Změna podílů předpokládá předchozí souhlas Rady. O ten do této chvíle provozovatel nepožádal. Příště se radši zeptejte...

  A další omyl:
  Zápis 22. Rady jen bere na vědomí (proto, aby provedený úkon - per rollam - prošel zápisem), že dne 5.12. proběhlo ono hlasování oběžníkovou metodou a kterého subjektu se týkalo, nikoli však, o čem bylo. Proto taky kdosi chybně usoudil a vložil mně to dokonce do úst, co opakujete i Vy. Jenže podle jednacího řádu Rady se takto vyřizují obvykle jen přerušení...
  Řízení o žádosti o registraci bylo opravdu přerušeno a lhůta k odstranění nedostatků žádosti stanovena na 60 dnů, tedy uplyne až 4.2.2002. Rada tedy bude rozhodovat o žádosti samé nejdříve 5.2. Příště se opravdu radši ptejte...
  Přátelsky pb

  | nahoru |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2001 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd