zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

14.5.2002 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Železného brutální přímočarost na www.ceskamedia.cz
Odpověď autorovi komentáře Janu Bohdalovi

Vážený pane Bohdale,

Nevím, čím si má krátká informace o vystoupeních Vladimíra Železného vysloužila Váš tak dlouhý komentář, zakončený ironickou poznámkou.

Asi máte pravdu v tom, že když o někom napíšu, že říká polopravdy, měl bych to hned na místě dokázat. V tom asi bude pochybení té glosy. Nicméně četné polopravdy a tzv. korektní lži Vladimíra Železného jsem demaskoval již tolikrát, že v té krátké glose jsem to nepokládal za nezbytné. Mea culpa. (Jako důkaz přijměte odkazy na můj archiv zde nebo namátkou na zcela konkrétní článek zde.)

Uvedená glosa měla zcela jiný účel a smysl. Chtěl jsem sdělit veřejnosti výroky Vladimíra Železného, ve kterých nic nezastírá a kde jinými slovy říká zcela jasně:

 • TV Nova pod mým vedením bude brzdit technický pokrok,
 • TV Nova pod mým vedením nemá zájem na kultivaci úrovně televizního diváka,
 • TV Nova pod mým vedením neusiluje o to, aby se pravdě maximálně přibližovala, neboť svým redaktorům dává licenci na „distorzi“ reality.

  Byl bych nerad, kdyby moje výtky byly pokládány za útok proti komerční televizi jako takové a proti zásadám její programové politiky. Ty jsou často objektivně dané a komerční stanice skutečně nemůže fungovat jako vzdělávací ústav. To, vůči čemu protestuji a neustále kritizuji, je nezodpovědnost těch, kteří Novu řídí.

  Při své práci sledují jen své úzké sobecké partikulární zájmy, kvůli kterým jsou ochotni a schopni obětovat zájmy veřejné. Ačkoliv tvrdí, že vůči veřejnosti a společnosti nemají žádné závazky, pro vydělávání peněz využívají veřejný statek (public asset), tj. vysílací frekvence, který jim byl poskytnut zcela zdarma za to, aby nabízeli veřejnou službu. Ta veřejná služba nespočívá jenom v obveselování publika, ale také v... a tady bychom se asi dostali do delší diskuse, co by za propůjčené frekvence Nova měla nabídnout. Na právnické fakultě pan Železný zcela otevřeně tvrdil, že jeho televize "nesmí podlehnout pokušení dávat něco navíc", nad rámec toho, co přitahuje masovou sledovanost.

  Právě tato brutální otevřenost, kterou ironizujete, je jakýmsi novým prvkem, který mě vedl k napsání výše uvedené poznámky. Dnes už není třeba nic zastírat, nijak mlžit, zaštiťovat se vykonávaným dobrem. Veřejnosti se dává najevo: jsme tady, ovládli jsme Novu, ochočili politiky, kteří nám ji na dalších dvanáct let zdarma propachtovali, takže už si nemusíme brát žádné servítky.

  Co se týče toho "něco navíc", tak mně by například pro začátek stačila reinvestice nemalých zisků Novy do výroby alespoň jednoho původního domácího seriálu, abychom také u nás měli svoji vlastní soap operu, a nemuseli se spoléhat jen na telenovely.

  Mně by také pro začátek stačilo, kdyby Železný neoblboval národ v pořadech Volejte řediteli nebo v tom, jak informuje o médiích doma i v zahraničí. Kdysi dávno jsem si vedl seznam polopravd a lží, které Železný ve svých sobotních seancích z úst vypustil. Dávno jsem to už vzdal.

  A abych alespoň trochu napravil pochybení Vámi kritizované glosy, tak vám uvedu několik parafrází toho, co Železný na právnické fakultě veřejnosti sděloval:

  Dichtung Železný: 50krát výtěžnější trh v sousedním Německu uživí 7-8 celostátních programů; jestliže u nás máme čtyři celostátní programy, je to malý zázrak, buďme rádi, že máme čtyři programy, buďme rádi, že máme Novu, více programů nebude,

 • Wahrheit: V Německu je 25-30 nekódovaných volných programů šířených celostátně. Nevejdou se na frekvence, ale jsou k dispozici na kabelu a satelitu a ten má dneska k dispozici 80 procent Němců (u nás 80 procent diváků přijímá signál anténou, což je situace, která vyhovuje Nově a nemá zájem ji změnit)

  Dichtung Železný: Máme zájem o rádio, ale zákon nám to neumožňuje, to například RTL má 16 rádií, nikdo jim v expanzi do rádií nebrání.

 • Wahrheit: Ano, koncern RTL se podílí na více rozhlasových stanicích. Ne vždy je to vlastnictví většinové a především: RTL ovládá pouze JEDNO celostátní německé rádio, vše ostatní jsou lokály, navíc řada z nich je v zahraničí. Kdyby RTL chtěla mít ještě další celoplošná rádia, nedostala by je, lépe řečeno: nesměla by překročit 30 procent relevantního trhu.

  Dichtung Železný: JoJ na Slovensku je něco podobného jako stanice RTL ve Švýcarsku a v Rakousku.

 • Wahrheit: Žádné lokální varianty či pobočky RTL ve Švýcarsku nebo v Rakousku nejsou, ten program se tam prostě jen retransluje, JoJ však musí dabovat nebo titulkovat do slovenštiny, aby vyhověla podmínkám licence.

  Dichtung Železný: Cyklus obměny našich programů je dnes pomalejší díky tomu, že jsme stabilizovali situaci.

 • Wahrheit: TV Nova nemá odvahu k náročnějším programovým inovacím, protože permanentně šetří, neboť její investor ji ždíme tak, aby peníze vložené dostal co nejdříve a v co největším množství zpátky. Bohužel, příčinou té „stabilní situace“, kdy Nova nemusí o diváka bojovat, je také neutěšená situace v ČT a chudoba její primetime nabídky.

  Atd. atd. V příkladech z jedné jediné přednášky bych mohl pokračovat, ale nechci unavovat čtenáře. Jak jsem později z diskusí s přítomnými studenty zjistil, byl to spíše nedostatek odvahy postavit se zručnému demagogovi, který studentům bránil klást více nepříjemných otázek.

  Napíšu-li, že Železný v minulosti vícekrát lhal, jsem schopen to doložit. Přiznám, že kdysi mě jeho lži popuzovaly, zvláště proto, když jsem viděl, kolik lidí jim sedalo na lep. Naštěstí lidi nelze vodit za nos donekonečna a důvěryhodnost Železného má stále sestupnou křivku. Dnes jsem už jen nezúčastněný pozorovatel, který pouze sleduje postupný rozpad integrity bystrého a nadprůměrně inteligentního člověka, jehož velikášství a neukojené ambice ho přivedly tam, kam ho přivedly – ke mravnímu úpadku, ke lžím, ke spojenectví s polosvětem byznysu, v němž se podvádí.

  | nahoru |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2001 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd