zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

21.5.2004 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Když komentátor neví, o čem píše

Pět dnů po vstupu ČR do Evropské unie publikoval Karel Steigerwald v MF DNES 5.5.2004 komentář s titulkem: „První kroky v EU: déšť žalob na stát“. Z jeho textu vyplývá, že autor se příliš nevyzná v tom, o čem píše. To mu však nebrání formulovat rázné závěry.

Tak především. Rád bych věděl, zda Steigerwald ví, jak je to s příslušností Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Nemyslí si náhodou, že je to soud, který je součástí EU? Jinak by totiž nemohl začínat svůj komentář slovy:

„Když začala vysílat soukromá televize Nova, prožili jsme rozčarování: český národ bohužel není národ čtenářů poezie a duchaplných esejů, nýbrž, podobně jako ostatní národy, především polykač škváru a pokleslé zábavy. Vstup do Evropské unie může mít podobný efekt. Alespoň v oblasti práva, soudů, spravedlnosti.“

Pravda je taková, že efekt vstupu do EU je v této oblasti nulový. K jurisdikci ESLP se Česká republika přihlásila svým členstvím v Radě Evropy, a to již od roku 1993. Od té doby si náš občan může na svůj stát ve Štrasburku stěžovat a vstup do EU na tom nic nemění. To za prvé.

Zjevným nesmyslem jsou pak Steigerwaldovy další věty: „První evropské kroky toho státu jsou provázeny desítkami, dnes už možná stovkami mezinárodních žalob jeho vlastních občanů a nejen to: u evropského soudu pro lidská práva už jsou první desítky z předpovězených žalob sudetských Němců.

Nebo: Češi šmahem (ve Štrasburku) vyhrávají, protože jejich právy český soud okatě pohrdá, a stát už se narychlo snaží nějak je uchlácholit. V případě sudetských Němců chlácholí sám sebe.“

Karlu Steigerwaldovi doporučuji, aby se probral databází rozhodnutí a rozsudků ESLP nebo dalšími dokumenty na příbuzné webové stránce Zjistil by, že v roce 2003 mezi sedmi sty rozsudky se pouze šest případů týká českého státu, pět kvůli délce soudního řízení, jedno mimosoudní vyrovnání (rodina Červenákova).

Kliknutí na všechny případy týkající se českého státu (tlačítko „respondent“) nám v databázi vyprodukuje 71 anglicky a 112 francouzsky psaných rozhodnutí, přičemž některá rozhodnutí byla vyhotovena ve dvojjazyčné verzi, takže celkem těch žalob od roku 1993 nebude více než 150. Naprostá většina z nich nese označení „inadmissible“ nebo „irrecevable“, tj. soud je žalobcům vrátil.

Kde jsou ony stovky žalob, které žalobci „šmahem vyhrávají“? Kde jsou žaloby sudetských Němců? Na klíčové slovo „Sudeten“ jsem nedostal ani jeden odkaz, na slovo „Benes“ (dekrety) mi vyjelo 16 případů, z nichž restitucí se týkaly jen tři kauzy (Walderode, Lichtenstein, Harrach), všechny pro žalobce prohrávající.

Skutečně nevím, co sledoval Karel Steigerwald napsáním výše uvedeného komentáře, a odkud má začít pršet „déšť žalob“ způsobený vstupem do EU. Co mě na celé věci překvapuje, je to, že se nikdo neuvěřitelnými výplody Steigerwaldova mozku nezabývá. Do jisté míry to chápu. Cožpak má cenu diskutovat s člověkem, který svoji intelektuálskou dojmologii vydává za realitu, a který umí jen rozsévat generalizující nepodložená tvrzení typu „Jsme veskrze neúspěšná země. Dějiny české politiky jsou dějinami katastrof.“ Nebo, že Česko je „velká hromada svinstva“, (MF DNES 13.5.2004: Masaryk měl hned dva názvy země) . Možná, že na výroky debatní úrovně restaurací čtvrtých a pátých cenových skupin nemá cenu reagovat.

P.S. Pod čarou zveřejňuji celý Steigerwaldův komentář k nezávislému posouzení. Pokud se ve věcech právních mýlím a náš vstup do EU bude mít skutečně nějaký významnější efekt nad rámec současné situace v rámci Rady Evropy, rád se nechám poučit a toto poučení v Louči zveřejním.


První kroky v EU: déšť žalob na stát

KAREL STEIGERWALD, MF DNES 5.5.2004

Když začala vysílat soukromá televize Nova, prožili jsme rozčarování: český národ bohužel není národ čtenářů poezie a duchaplných esejů, nýbrž, podobně jako ostatní národy, především polykač škváru a pokleslé zábavy.

Vstup do Evropské unie může mít podobný efekt. Alespoň v oblasti práva, soudů, spravedlnosti. Stát, který se rád vidí jako pilíř práva, může se dočkat rozčarování. Místo státu práva konečně uvidíme stát založený na staré dobré ideji: já stát jsem pán a občan je šupák.

První evropské kroky toho státu jsou provázeny desítkami, dnes už možná stovkami mezinárodních žalob jeho vlastních občanů a nejen to: u evropského soudu pro lidská práva už jsou první desítky z předpovězených žalob sudetských Němců.

Češi se na svém státu domáhají elementární slušnosti a základního smyslu pro právo, například o elementární věc: vůbec zahájit soudní jednání.

Sudetští Němci se domáhají majetku - za odsun neboli vyhnání.

Jako třešnička na tomto smutném dortu přichází žaloba nevinného Turka, který strávil 31 měsíců ve vazbě a jemuž stát neřekl ani pardon.

Češi šmahem vyhrávají, protože jejich právy český soud okatě pohrdá, a stát už se narychlo snaží nějak je uchlácholit. V případě sudetských Němců chlácholí sám sebe. Špidla se ujišťuje, že už v minulosti podobné "soudy" neuspěly. Otázkou je, zda takové ujišťování stačí.

Český stát nerad říká, že vyhnání Němců, bez ohledu na řádění nacistů, bylo odporné, a stejně nerad říká, že měnit na tom dnes už není co, protože na vrub porážky nacismu šla nejen tehdejší německá zvěrstva, ale i ta česká zvěrská odplata.

Říká to překříženě: za dnešním stavem jako výsledkem války stojí mátožně, tehdejší svinstva Čechů nechce vidět. Tak Němci žalují. Proti Polákům by si netroufli. Riskují české protižaloby a rozpoutání nenapravitelného kolotoče, my vám, vy nám. Riziko je to malé, český stát se o sebe stará matně. A co s tím postiženým Turkem? ČR ráda nebude.

Možná ty první kroky českého státu v EU přinesou povzbuzení: chtít od sebe víc práva, spravedlnosti a víc smyslu pro vlastní zájmy. Nebo pobyt státu u soudu ve Štrasburku přinese opak: stále větší rozčarování, že ne my, ale svět je zlý.

Češi šmahem vyhrávají, protože jejich právy český soud okatě pohrdá, a stát už se narychlo snaží nějak je uchlácholit. V případě sudetských Němců chlácholí sám sebe.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2001 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd