zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

1.6.2005 RUBRIKA: Články v médiích

"Skončíme po reportáži o konci světa" - 25 let CNN
Lidové noviny 1.6.2005 (nekrácený text)

"Začneme vysílat 1. června a budeme v tom pokračovat do skonání světa. Až ta chvíle přijde, tak ji zpravodajsky pokryjeme, zahrajeme gospel „Blíže Bože k Tobě“ a pak vysílání ukončíme..“

Tato slova pronesl dvaačtyřicetiletý Robert Edward „Ted“ Turner III ke svým zaměstnancům v předvečer zahájení provozu nového televizního programu Cable News Network v roce 1980. V té době ho ve světě nikdo pořádně neznal, i když v USA byl už mediální celebritou, protože měl téměř všechno, co čtenáře novin a časopisů zajímá: přitažlivý vzhled, sportovní úspěchy, bohatství, aféry s krásnými ženami, prostořekost, která mu vysloužila přezdívky Mouth of the South (Jižanská huba).

Jeho bohatství však nevzniklo samo sebou, byl to výsledek několikaleté práce, která z billboardového byznysu zděděného po otci učinila prosperující mediální podnik. Kromě toho se Turnerovi povedlo být v pravou chvíli na pravém místě. Byl to on, který jako první přišel v roce 1975 na nápad využít nové typy komunikačních družic k distribuci svého lokálního programu WTCG z Atlanty, stát Georgia, do kabelových sítí v celé Americe.

Tak vznikla první tzv. superstanice přejmenovaná v roce 1979 na WTBS (Turner Broadcasting System). Vytvořila finanční základ pro další Turnerovo podnikání tím, jak úspěšně ukrajovala z koláče celostátních reklam, až do té doby kontrolovaným velkou trojkou televizních sítí NBC, CBS a ABC.

Byli to manažeři této velké trojky, kteří se na CNN dívali jako na libůstku bláznivého milionáře, která ho brzy přejde, až bude každoročně polykat další a další dotace. O CNN prohlašovali, že to bude Chicken Noodle Network, což se dá volně přeložit do češtiny jako program na způsob bramboračky. Začátky CNN nebyly nijak slavné a Turner se občas pohyboval na pokraji bankrotu. Jeho buldočí odhodlání však nakonec přineslo i komerční úspěch: po několika letech začala CNN vydělávat.

V roce 1984 se CNN dostala do širšího povědomí nepřetržitým zpravodajstvím z prezidentských primárek. V roce 1985 si získala obrovskou popularitu při únosu amerického letadla do Bejrútu. Její kamery sledovaly akci krok za krokem, včetně vraždy jednoho z rukojmích, a poprvé se ozvaly kritické hlasy k etice chladného, nezúčastněného média. V té době už fungovala druhá odnož CNN – Headline News.

V roce 1985 vznikla mezinárodní verze CNN International, jejíž zpravodajství Turner nabízel evropským stanicím zpočátku zdarma. Nebyl tady o něj příliš velký zájem až do ledna 1986, kdy katastrofa raketoplánu Challenger ukázala, že nejpohotovější a nejaktuálnější obrazové informace z Floridy měla právě CNN.

Dlouhý by byl výčet světových událostí, které jsou dnes v učebnicích žurnalistiky spojovány se jménem CNN: Celý svět mohl být přítomen na pekingském náměstí Tchien-an-men, vidět na vlastní oči pád komunismu ve východní Evropě, zúčastnit se operace Pouštní bouře v Iráku, nebo pozorovat pokusy o puč v Moskvě.

Začátkem devadesátých let neměla CNN ve světě konkurenta a byla na vrcholu také ekonomicky. Brzy však začala dotírat konkurence. V roce 1995 to byl zpravodajský program MSNBC, pro který se spojila televize NBC s Microsoftem. O rok později, v říjnu 1996, spustil mediální mogul Rupert Murdoch zpravodajský program Fox News, který na americkém trhu postupně CNN dohnal a předehnal.

Spory o tom, zda CNN je lepší než Fox News a naopak, mají často politický podtext. Jestliže CNN vychází z tradic americké liberální žurnalistiky, Fox News se sklonem k populistickému infotainmentu získal nálepku exponenta konzervativních politických názorů, což bylo vidět zvláště při zpravodajství o válce v Iráku.

Ne vždy se Turnerovo vizionářství setkalo s úspěchem, jako v případě CNN. Neuspěly jeho pokusy převzít jednu z etablovaných amerických sítí nebo vytvořit impérium podobné Murdochově síti Fox. Velikášským projektem se ukázaly být Hry dobré vůle, které Turner organizoval v intervalech mezi Olympijskými hrami. Jestliže první hry v Moskvě v roce 1986 měly v atmosféře končící studené války pro publikum a sportovce, vyhladovělé předchozími bojkoty OH, jistou přitažlivost, další Hry dobré vůle v roce 1990 v americkém Seattlu nepřesáhly svým významem běžný sportovní podnik.

Moskevské hry skončily pro Turnera ztrátou dvaceti milionů dolarů, Seattle byl ztrátový dokonce čtyřiceti miliony dolarů. Na jedné straně se Turner chlubil tím, že ho přijal Michail Gorbačov, a hrdě prohlašoval, že Hrami dobré vůle pomohl bourat komunistické režimy, na straně druhé upadal do závislosti na kabelovém byznysu, který jeho podnikání a úvěry garantoval.

V roce 1996 se TBS spolu se CNN staly součástí koncernu Time-Warner, v němž Turner sice dostal čestné místo viceprezidenta, ale na druhé straně ztratil svobodu volně nakládat se svým majetkem. "Mám na rukou okovy, zlaté, ale okovy," stěžoval si.

Když Time Warner v letech 2000-2001 fúzoval s internetovým gigantem America On Line, Turner byl proti. Vývoj mu dal za pravdu, akcie nového podniku prudce klesly a tím i hodnota vlastnických podílů. Zatímco před fúzí se Turnerův majetek odhadoval na sedm miliard dolarů, podle časopisu Forbes činí dnes “jen” necelé dvě miliardy. Před dvěma lety Turner prodal polovinu svých podílů v Time Warner a stáhnul se zcela z mediálních byznysu, ve kterém několik let hrál roli zasloužilého statisty, zajímavého pro média jen díky soukromým aférám, mezi něž patřilo manželství a rozvod s herečkou Jane Fondovou.

Webová stránka www.tedturner.com nese nadpis: „mediální vizionář, filantrop a státník“. O státnických schopnostech Teda Turnera je sice možné pochybovat, ovšem mediální vizionářství Turnerovi nikdo nevezme. CNN je na světě už 25 let.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2001 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd