zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

4.5.2006 RUBRIKA: Články v médiích

Stránka Média
EKONOM 4.5.2006

Zelená zákonu

Digitální televize. Když minulý týden Poslanecká sněmovna přijala pozměňovací návrhy Senátu k digitální novele vysílacího zákona a poslala ji k podpisu na Hrad, spadl kámen ze srdce všem, kteří mají zájem o zavedení terestrického digitálního vysílání televize v ČR.

Příznivci i odpůrci senátních pozměňovacích návrhů byli zajedno v tom, že ať už se přijme sněmovní či senátní verze, a někdo z nich prohraje, bude to stále lepší, než kdyby neprošla žádná z verzí.

Senát se soustředil na tři témata: Žádal navrátit do zákona automatické prodlužování licencí, které chtěla novela odstranit. Dále trval na tom, aby Prima pokračovala ve spolupráci s regionálními televizemi i v digitálním prostředí. Kromě toho navrhl nový paragraf zabraňující křížení vlastnictví mezi provozovatelem multiplexu a držiteli programových licencí.

Jedinou televizí, která má vazbu na operátora s telekomunikační licencí, konkrétně na Czech DigitalGroup (CDG), je televize Prima. Protože senátní paragraf zakazuje i personální a menšinové propojení, nedávné přeparkování CDG od FTV Prima Holdingu do společnosti Media Asset, kontrolované spolumajitelem Primy, na kříženém vlastnictví mezi Primou a CDG nic nemění.

Podle toho vypadá i tiskové prohlášení Primy. Na jedné straně je ochotna i nadále s regiony spolupracovat, nejlépe na bázi "nového centrálního programu". Na straně druhé kritizuje "kontroverzní a neobvyklý zákaz křížení vlastnictví mezi provozovatelem vysílání a sítě" s nadějí, že se "v budoucnu najde řešení".

Ve stínu polemik o tom, jak zajistit účastníkům přechodu na digitál rovné a spravedlivé podmínky, zůstalo ustanovení, které možná ovlivní digitální televizní scénu více než všechny ostatní paragrafy.

Je to přechodné ustanovení zákona o elektronických komunikacích, které ukládá ČTÚ zpracovat Technický plán přechodu (TPP) z analogu na digitál. Až ČTÚ tento plán přijme, bude ze zákona závazný nejen pro podnikatele zajišťující sítě elektronických komunikací, ale také pro všechny vysílatele, Českou televizí počínaje a Novou a Primou konče.

Slovenský Reflex

BOJ O DIVÁKY. Od pondělka má český týdeník Reflex na Slovensku svého jmenovce. Není to ovšem klasický časopis, ale nový večerní pořad soukromé televizní stanice Markíza. Jeho podtitul "Lidé, příběhy, emoce" naznačuje, že jde o bulvární magazín. Reflex se vysílá v 19.30 hodin, tedy v době, kdy na obou kanálech veřejnoprávní Slovenské televize běží Správy STV a televize TV JoJ uvádí své večerní zpravodajství Noviny. Slovenský internetový server medialne.sk tuto novou programovou inovaci soukromé televize Markíza komentoval jednoznačnými slovy: "Reflex má jasný cíl: odstavit Noviny JoJ." Noviny JoJ, vyráběné podle vzoru české komerční televizní stanice Nova, totiž začaly přebírat Markíze její dosavadní diváky, kterým tato stanice o půl osmé nabízela zejména seriály a telenovely.

ČRo6 mění vedení

Ivan Štern odvolán. Jak uvedla zpráva ČTK, dosavadní ředitel zpravodajské stanice Český rozhlas 6 Ivan Štern, který v jejím čele stál od roku 2001, byl odvolán z funkce. Ivan Štern tuto informaci médiím potvrdil s tím, že hodlá i nadále pracovat v Českém rozhlase jako řadový redaktor. Rada Českého rozhlasu, která zasedala minulý týden, vzala na vědomí návrh generálního ředitele ČRo Václava Kasíka pověřit vedením ČRo 6 Petera Duhana.

ORF jako ČT

Veřejnoprávní sport. Od pondělí 1. května zahájil v Rakousku vysílání nový televizní program ORF Sport Plus, kterým veřejnoprávní rozhlas a televize ORF rozšířila dosavadní nabídku svých plnoformátových programů. ORF se zachovala podobně jako Česká televize, která od února letošního roku vysílá sportovní kanál ČT4 Sport. ORF Sport Plus doplňuje a nahrazuje někdejší kabelový a satelitní program TW1, který se věnoval zejména turistice, počasí a využívání volného času. Tento program byl dříve společným podnikem soukromého kapitálu a ORF, která jej později převzala. Nový sportovní kanál může přijímat zatím zhruba polovina rakouských domácností, se zahájením digitálního vysílání se technický dosah vysílání rozšíří až na 90 procent území.

Murdoch v Bělehradě

Televizní licence. Srbská republiková agentura pro rozhlasové a televizní vysílání RRA přidělila v dubnu pět celostátních televizních licencí, z nichž jednu získala Fox Televizija, jejímž hlavním investorem je News Intl. Ruperta Murdocha. Udělením licencí vrcholí dvouletá snaha agentury RRA vnést určitá pravidla do chaotické situace soukromého vysílání, která v Srbsku a Černé Hoře vznikla v 90. letech. Zbylé licence získaly domácí TV Avala, B92, RTV Košava/Happy TV a populární hudebně zábavná Pink TV. S prázdnou odešly CME i RTL Group, které mohly ke svým chorvatským kanálům přidat také srbskou licenci.
| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2001 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd