zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

4.1.2007 RUBRIKA: Články v médiích

Stránka Média
EKONOM 11.1.2007

RTA válčí s Primou

Ještě před čtrnácti měsíci bývalý ředitel TV Prima Martin Dvořák v rozhovoru pro BBC řekl: „Regionů je třináct. Zeptejte se, kolik jich má RTA a kolik jich máme my… My jich máme sedm, to znamená, že naše pozice je mnohem, mnohem silnější než RTA.“

Nyní se ukazuje, že i slabší RTA může způsobit Primě, jejíž licence z roku 1994 obsahuje závazek spolupracovat s regionálními televizemi, značné problémy.

Regionální televizní agentura RTA, která kontroluje šest místních TV stanic, se rozhodla, že se nespokojí s dohodnutými čtvrthodinovými vstupy do ranního a odpoledního programu, a že v šesti krajích bude vysílat plné tři hodiny v časech 7:00-8:00 a 16:00-18:00.

Prakticky to znamená, že místní diváci Primy v regionech přicházejí o odpolední detektivky, o čemž se přesvědčili již 1. ledna, když je ve čtyři hodiny odpoledne RTA odstřihla od závěru pořadu Hercule Poirot.

Aby měla RTA čím své vstupy naplnit, dohodla se s hudební stanicí Óčko, jejímž programem doplňuje své dosavadní pořady Minuty regionu. Tuto programovou výplň RTA označuje za „koprodukční hudební pořady“, přičemž její koprodukční vklad zatím spočívá ve vkládaném textovém zpravodajství na okraj obrazovky.

Ještě před rokem se zdálo, že konflikt mezi Primou a RTA se vyřeší tím, že Prima koupí od RTA licencované společnosti. Studiovou techniku si chtěl majitel RTA Jaroslav Berka ponechat a využít ji k realizaci svého podnikatelského záměru: vybudovat agenturu dodávající televizím pořady z regionů, a stát se samostatnou stanicí v některém z digitálních multiplexů.

Vyskytly se však problémy. Krácení výdajů Novy i Primy prosazované zahraničními manažery vede k omezování externích zakázek, Nova si už zřídila vlastní brněnskou redakci. Digitální licenci RTA zablokovaly soudní žaloby. Jednání o prodeji licencí, při němž RTA žádala od Primy garance objednávek, ztroskotala, jakož i následná jednání o nové podobě společného vysílacího schématu.

A tak spor mezi RTA a Primou nyní řeší regulátor Rada pro R a TV vysílání a také soud, od něhož RTA požaduje vydání předběžného opatření, které by donutilo Primu strukturovat programové schéma dle požadavků regionů a nikoli naopak.

ČT v ofsajdu

Podle zdrojů citovaných deníkem Právo je možné, že ME v kopané 2008 bude přenášet TV Prima a nikoli Česká televize. Majitelé Primy jsou prý ochotni nabídnout majitelům vysílacích práv více, než ČT. Bylo by to poprvé, co přenosy z vrcholné fotbalové soutěže získá u nás komerční televize. Až do roku 1996 zajišťovala pro ČT vysílací práva z fotbalových mistrovství EBU v rámci hromadného eurovizního nákupu. Nyní se práva prodávají individuálně tomu, kdo nabídne víc. Nova o tak velký podnik zatím neměla zájem, nebylo kde tak velké množství přenosů vysílat. Prima zřejmě počítá s tím, že v příštím roce bude mít k dispozici nejméně jeden nový digitální kanál.

Nesmrtelný Big Brother

Začátkem roku odstartovala v Německu na RTLII již sedmá série televizní reality show Big Brother. Dvanáct dobrovolníků soutěží o výhru 250 tisíc euro pod dohledem kamer, jejichž nesestříhané výstupy jsou k dispozici nejen na internetu, ale také na placených satelitních kanálech. Na rozdíl od Německa, kde se Big Brother přestěhoval do méně sledovaného RTLII, ve Velké Británii začátek páté série Velkého Bratra překvapivě zabodoval na stanici Channel 4, kam přitáhl ve večerním vysílacím čase téměř 30 procent diváků. C4 vysílá tzv. celebrity verzi, v níž vystupují některé méně známé nebo bývalé osobnosti popové scény, které si účastí v soutěži chtějí zvýšit popularitu.

Vstřícné gesto TVN

Polská komerční televize TVN hodlá rozšířit své portfolio jedenácti programů o tematický církevní kanál, což se vysvětluje jako smířlivé gesto podnikatelské skupiny TVN směrem k současné koaliční vládě. Vztahy mezi TVN a vládou se silně zhoršily poté, co vloni TVN zdiskreditovala vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) tím, že tajně natočila pokus o zkorumpování poslankyně Sebeobrany Renaty Begerové (Viz Hranice etiky, Ekonom 5.10.2006). Vláda pak TVN obvinila, že ji řídí bývalí agenti tajných služeb. Vzhledem k tomu, že vládnoucí koalice plně ovládá polskou vysílací radu, tento vstřícný krok má pro TVN svůj význam.

Nejstarší noviny končí

Od 1. ledna se přestalo tisknout periodikum, které se pokládá za nejstarší nepřetržitě vydávané noviny na světě. Předchůdce švédského listu Post- och Inrikes Tidningar založila v roce 1645 královna Kristýna s kancléřem Oxenstjernou jako hlásnou troubu své vlády. V roce 1791 král Gustav III. svěřil noviny Švédské akademii, která jej vydává do dnešního dne jako nezávislý úřední věstník podobný českému Obchodnímu věstníku. Od roku 2000 Post- och Inrikes Tidningar je k dispozici na internetu (www.poit.org/) a jeho tištěná podoba ukončila svojí existenci s koncem loňského roku.
| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2006 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd