zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

20.4.2008 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Víkendová ohlédnutí (Lovitt, Jakl, Makrlíková a žurnalisté v taláru)

Před dvěma a půl měsíci jsem v sloupku pro ČT24 "Prima - zprávy - peoplemetry" napsal: "úvahy o tom, že by Zprávy TV Prima mohly zavedenou značku TN Nova nějak ohrozit, zatím patří do říše sci-fi". Psal jsem to v prvních dnech přesunu zpravodajství Primy na půl osmou, kdy ještě nebylo nic jisté, a kdy počáteční úspěch dvojice Pavel Zuna a Mirka Čejková ještě dělal vrásky na čele zpravodajců Novy.

Tehdy jsem netušil, že konec programového experimentu přijde tak brzy. Od 5. května se vysílací čas Zpráv TV Prima přesune z půl osmé zpět na 18:55 a Milionář bude začínat už kolem šesté.

To vše se stalo krátce poté, co se novým programovým ředitelem Primy stal britský občan Gordon Lovitt. Ano tentýž Lovitt, který - když opouštěl potápějící se loď někdejšího ředitele České televize Jakuba Puchalského - zdůvodnil svou rezignaci tím, že jeho národnost "působí některým lidem z mediální, kulturní či politické sféry potíže."

Možná, že tentokrát by mohlo být britské občanství pro Gordona Lovitta výhodou. Například by mohl londýnskou centrálu MTG přesvědčit o tom, že Prima se nedá programovat stejně jako Viasat. Mohl by zde také vysvětlit, proč staromódní prvorepublikoví policajti jsou schopni u českých diváků zvítězit nad akčními americkými supermany s nejmodernější technikou, a také, že přeplácet vysílací práva na fotbalová mistrovství se nemusí v konečném výsledku vyplatit.

x x x

Ve středu 16.4. prezidentův tajemník Ladislav Jakl na blogu idnes.cz upozornil na to, že "Média sama strkají hlavu do chomoutu", a sice tím, že "odmítají označování svého podnikání jako běžný byznys, ale prohlašují ho za nějaký typ vznešené služby veřejnosti".

Den předtím si Jaklův šéf na hradním webu v rubrice svých dementi postěžoval na to, že média si téměř vůbec nevšímala významné státní návštěvy brazilského prezidenta Lula da Silvy v Praze. Vysvětluji si to tím, že Václav Klaus nebyl zřejmě dostatečně poučen svým tajemníkem o tom, že média jsou "běžným byznysem," která "prostě mají hájit své podnikání", a nějakou službu veřejnosti, například informace o společenském a politickém životě státu, od nich tudíž nelze očekávat.

x x x

Český telekomunikační úřad se v tiskové zprávě ohradil proti reportáži TV Nova z pondělka 14.4. Nova v ní divákům sdělovala, že ČTÚ zahájil správní řízení s Českou poštou kvůli zavádění elektronického vyvolávání pořadových čísel k přepážkám. Podle ČTÚ však správní řízení vyvolala nikoli pořadová čísla ale "zcela konkrétní stížnosti uživatelů poštovních služeb na neúměrně dlouhé čekací doby na obsluhu u uvedených pošt."

Pikantní na této záležitosti je fakt, že TV Nova pro svoji informaci využila doslovný citát tiskové mluvčí a novopečené radní ČT Dany Makrlíkové: "Český telekomunikační úřad zjistil, že čekací doby u vyvolávacích systémů bývají daleko delší než čekací doby na klasických přepážkách bez vyvolávacích systémů." Kdo tedy pochybil - TV Nova nebo tisková mluvčí?

(DODATEK 21.4.2008: Tuto glosu komentuje Petr Štěpánek na Českých médiích pod titulkem "Kdo pochybil? Také Milan Šmíd". Ke svému "pochybení" dodávám: manipulaci jsem tušil, neměl jsem pro ni důkazy, nyní je Petr Štěpánek předkládá, za což mu děkuji. Ale proč stejným způsobem jako Petr Štěpánek neobhájila svoji mluvčí tisková zpráva ČTÚ? Že by se Dana Makrlíková vyjádřila tak nešikovně, že Nově na smeč nahrála? Jinak s Petrem Štěpánkem souhlasím v tom, že reportáž byla špatně udělaná.)

x x x

Spíš inkviziční výslech než zpravodajské interview mě připomínala část Událostí komentářů ČT věnovaná v pondělí 14.4. tragické dopravní nehodě - srážce dvou tramvají na jednokolejné trati z Ostravy do Poruby z pátku 11.4..

Daniela Drtinová zde "grilovala" náměstka Dopravního podniku Ostrava Františka Kořínka. Budiž, novinář má právo přitlačit, když potřebuje z veřejných činitelů získat potřebné informace. Ale nejsem si jist, zda žurnalistická profese opravňuje k tomu, stylizovat se do pozice soudce, který předem ví, kde se stala chyba, koho bude třeba potrestat, kdo by měl rezignovat.

Kořínek se marně snažil Drtinové vysvětlit, že hlavní vinu nese lidský faktor - nedisciplinovanost řidiče a nedodržování platných předpisů, které ve stručnosti popsal. Na to Drtinová reagovala slovy: "je opravdu nutné, aby řidič musel vystupovat z tramvaje, někam telefonovat v roce 2008?" Což implicitně značí: nikoli řidič, ale zastaralý sytém nese hlavní vinu.

Když se Kořínek zmínil o nejméně dalších deseti tratích s podobným provozem, schváleným drážní inspekcí, Drtinová položila otázku: "Kde je těch nejméně dalších deset nebezpečných úseků, které jste naznačil?" přestože Kořínek žádnou nebezpečnost "nenaznačoval".

Kdysi dávno, před deseti lety, jsem napsal do Britských listů úvahu "O předpojatosti novinářů aneb Už jste přestal bít svou ženu?" Zmiňuji s v ní o novinářích, kteří se mylně domnívají, že kvalita žurnalistiky se měří nikoli hodnotou získaných informací, ale mírou její kritičnosti.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2006 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd