zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

20.6.2008 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Bruselský summit a česká média (z blogu na aktualne.cz)

Jestliže novináři něco nemají rádi, jsou to události, které se stanou těsně před uzávěrkou nebo až po uzávěrce vydání. Včera to bylo jednání evropského summitu, na němž se setkávají vrcholní představitelé členských států EU, aby projednali aktuální problémy, v těchto dnech kromě jiného osud reformní lisabonské smlouvy.

První den jednání končil až po půlnoci, takže deníky se musely ve svém zpravodajství spolehnout na situační přehledy, líčení atmosféry, a pohyby politiků v průběhu dne. Protože noční zpravodajství rozhlasu a televize se omezuje na jednověté headliny, logickým zdrojem podrobnějíšch aktuálních informací o „pouzávěrkových“ událostech by měl být internet.

V Česku máme hned několik serverů, které usilují o to, aby se staly místem, na které se obrátíme v okamžiku, když budeme chtít vědět, co se doma i ve světě děje. Dnes ráno po osmé hodině jsem se na ně obrátil s nadějí, že se dozvím něco, co se v novinách dočtu až zítra, tedy s jakými stanovisky se evropští lídři po prvním dnu rozešli.

Očekával bych, že média, která vyslala do Bruselu své zpravodaje, zásobí své internetové servery původním zpravodajstvím, ať už v textové nebo alespoň ve zvukové, když ne obrazové podobě. Nakonec jsem zjistil, že základním zdrojem téměř všech zpravodajských serverů byly zprávy ČTK. Když říkám „téměř všech“, znamená to, že zde byly výjimky. Například denik.cz od doby, kdy mateřské vydavatelství Vltava Labe Press odřeklo servis ČTK, zahraniční zprávy asi ignoruje, z Bruselu dnes ráno neměl nic. (oprava 21.6.: Denik.cz přinesl každý den alespoň jednu zprávu z Bruselu, nicméně tu páteční jsem při svém pátrání nenašel, měla čas 8:45, já hledal kolem osmé hodiny ráno.) Aktualne.cz zřejmě čerpá z agentury Reuters, dozvěděl jsem se zde o konci sankcí proti Kubě, ale jen málo o osudu lisabonské smlouvy.

Některé servery se soustředily na informace, které novinářům v noci poskytl premiér Topolánek (idnes.cz, novinky.cz, ct24.cz, tyden.cz), teprve v druhém plánu bylo možné vysledovat, jak to s lisabonskou smlouvou – bez ohledu na Topolánkovo stanovisko – dopadá. Jiné servery neměly ani to (ihned.cz, lidovky.cz), z čehož jsem si vyvodil závěr, že pokud jsou tu noční služby, pak zprávy nevytvářejí, ale v nejlepším případě je přesunují na web od externího zdroje.

Týká se to například nového úkazu na internetovém zpravodajském nebi – nováckého portálu tn.cz. Jeho vstupní stránka ráno překypovala pseudoudálostmi, nějaký Brusel ji příliš nezajímal. Jedině rubrika „krátké zprávy“ poctivě a průběžně i během noci uváděla headliny zpravodajských agentur (nicméně to vše pod adresou nova.cz). Také na nové zpravodajské stanici Z1tv.cz jsem se toho příliš nedozvěděl.

Zkrátka a dobře, došel jsem k názoru, že bez ČTK by česká veřejnost téměř neměla šanci dozvědět se pohotově o tom, co se děje za humny českého rybníka. Někdo může namítnout, že to není tak důležité, protože to lidi stejně nezajímá, protože je důležitější vědět, jak to myslí Julínek s reformou a zda budeme u doktora platit 30 Kč. Nehledě na to, že pro návštěvnost na internetu je Jiřina Bohdalová na balkoně evidentně mnohem přínosnější než nějaký Brusel.

Pak se ovšem nemůžeme divit úspěšnosti falešných proroků typu pana Kurase, jehož demagogii a omyly není tak snadné prohlédnout, i když na ně informovanější přispěvatelé v diskusích pod jeho články upozorňují.

P.S. Jako český čtenář bych například uvítal, kdybych se mohl v českém jazyce dozvědět to, co se dočetl čtenář zpravodajství reuters v angličtině:
„But, apparently in deference to Czech opposition, the text stopped short of urging other countries to continue ratifying the Lisbon treaty, saying only: "The European Council noted that 19 member states have ratified the treaty and that the ratification process continues in other countries."“

Jak z citace vyplývá, český postoj může významným způsobem ovlinit konečnou podobu závěrečného prohlášení. Kam se jen poděl onen demokratický deficit EU, o kterém tak často slyšíme?

x x x

Pozn.: na Louči zveřejněno až 23.6.2008

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2006 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd