zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

19.10.2008 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Víkendové ohlédnutí (volby, Uhde, alergeny)

Je po krajských volbách a v Lidovém domě se slaví, ČSSD v krajích zvítězila na celé čáře. Potenciální senátory ještě čeká za týden druhé kolo, které by mohlo změnit absolutní převahu vládní koalice v horní komoře Parlamentu. Nevím proč, ale z výsledků voleb jsem spíše rozpačitý. Při pohledu na politickou scénu nevidím světlo na konci tunelu, tj. politickou reprezentaci, jejíž konání by bylo vedeno zájmem o obecné blaho, a nikoli jen partikulárními zájmy stranických rošád a vlastních prebend.

x x x

Docela mě mrzí, že jsem se v příspěvku "Kundera podruhé a dost" zavázal nepokračovat v hodnocení morálních aspektů případu, který i minulý týden zůstal velkým tématem českých médií. Kunderovská diskuse se totiž dosti zajímavě rozvíjí, přičemž příspěvky, které se objevují, často vypovídají více o jejich autorech, než o celém případu.

Někteří diskutéři na Aktualne.cz mně měli za zlé, že jsem se kriticky vyslovil k vyjádření a pozdějšímu mlčení Milana Kundery. Já jsem však pouze vyslovil přání, aby pamětník a svědek této doby přestal uraženě mlčet a snažil se na tu dobu upamatovat a vysvětlit dobový kontext události. Jak jsem včera zjistil, za Milana Kunderu to udělal Milan Uhde v rozhovoru s Renatou Kalenskou v Lidových novinách s titulkem "Na Kunderově místě bych to šel oznámit." Za ten rozhovor jsem velice rád, i když si nejsem jist, zda mladí lidé pochopí, v jakých dobách jsme žili, protože - jak známo - existenciální zkušenost je nepřenosná.

Jenom kdyby té povrchnosti a účelovosti při zacházení se známými fakty nebylo tolik. Dokonce i zastánci Milana Kundery píší o tom, že Kundera udal agenta-chodce (Kosatík), či agenta západních rozvědek (Just), přestože z protokolu jasně vyplývá, že zúčastnění o Dvořáčkovi věděli jen to, že je vojenský zběh, a že se vrátil z Německa. O tom, že je agent, nemohli mít tušení. Vrchní strážmistr Rosický je automaticky pokládán za "estébáka" (viz otázku Renaty Kalenské, ale i další komentáře), přestože to byl normální policajt na služebně Praha 6, který navíc - pokud jsem to stihnul správně zaregistrovat při prezentaci jeho dokumentů v televizi - byl bývalým členem Národně socialistické strany, kterého v roce 1954 z policie propustili. Tedy jaký estébák?

DODATEK 20.10.: Mezi obhájce Milana Kundery se dnes v Respektu zařadil také bývalý prezident Václav Havel, který svoji úvahu končí dvěma vzkazy:
1) Mladí historici, prosím, buďte při posuzování dějin opatrní! Jinak napácháte v dobré víře víc škody než užitku. Podobně jako vaši dědové.
2) Milane, buďte nad věcí! Člověka, jak jistě víte, potkávají na jeho pouti životem horší věci než zhanobení v tisku.

x x x

V sobotu a neděli nad levým břehem Vltavy od Barrandova až po Motol létaly neustále jedna až dvě helikoptéry. Co tu dělaly, to mně vysvětlil leták městské části Prahy 5, který jsem dostal do schránky, a který mě poučil o tom, co to je územní plán, a jak náročná je jeho příprava a schvalování. Na zadní straně letáku jsem se dozvěděl, že si mohu prohlédnout Prahu 5 z ptačí perspektivy. Doslova: "Starosta a rada MČ Praha 5 Vás zve dne 18. a19.10.2008 na výjimečnou akci - Pohled na krásnou, zelenou Prahu 5 z paluby vrtulníku Robinson."

Protože bydlím v Praze 5, vím, odkud vítr fouká. Naši zastupitelé se snaží do územního plánu protlačit zástavbu do dosud zelených oblastí Dívčích hradů, Vidoule a okraje Prokopského údolí. Proti tomu vznikla petiční iniciativa, která se promítla i do předvolebního senátorského klání.

Radnice tedy nyní kontrovala - objednala vrtulníky pro vyhlídkové lety, aby se občané na vlastní oči přesvědčili, jak je Praha 5 zelená. Zřejmě za peníze daňových poplatníků, podobně jako měsíčník Pražská pětka, jejíž říjnové číslo se tématu územního plánu rovněž věnovalo. Dozvěděl jsem se zde kromě jiného, že: "Rovněž nepřepokládá (návrh změny územního plánu) zástavbu dvanáctipatrovými objekty ve stylu panelových sídlišť, jak se snaží kdosi strašit místní obyvatele, ale spíše zástavbu podobnou vilové čtvrti Baba nebo Na Krutci, doplněnou parky i stavbami občanské vybavenosti. Odstraňuje zdroj alergenů pro nejbližší okolí."

Přiznám se, že starost zastupitelů Prahy 5, abych nebyl obtěžován alergeny z blízké zeleně, mě přímo dojala. Nicméně bych uvítal, kdyby se našly peníze nejen na helikoptéry, ale také na schody poblíž stanice metra Jinonická, které chátrají a už přes rok je nikdo neopravuje.

Tím se vracím k úvodnímu povolebnímu komentáři. Co je platné, jestliže dojde k výměně stráží, když nemám jistotu, že ti noví budou lepší. Vždyť nesestřelitelného starostu Prahy 5 Milana Jančíka, který vadí už i některým lidem z mateřské ODS, nakonec podržela opozice včetně zastupitelů ČSSD.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2006 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd