zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

6.1.2009 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Novoroční víkendové ohlédnutí

A je tu další Nový rok i další novoroční prezidentský projev, který se 1. ledna nesl v překvapivě smířlivém tónu ve vztahu k Evropské unii (naše členství v EU nemá alternativu). O tom, co si o EU skutečně myslí, nenechal prezident nikoho na pochybách den nato v Hospodářských novinách, v rozhovoru s titulkem “Čím já koho štvu? Že mám pravdu?“, ve kterém to eurohujeři od prezidenta opět schytali (To, že Evropa nemá další světovou válku, to opravdu není díky EU, to je jeden z největších podvodů, který je vytvářen.), což vedlo Erica Besta ke sloupku “Dr. Klaus a Mr. Hyde“.

Nedělní infotainmentový pořad ČT 168 hodin udělal prezidentovi menší podraz, když v závěru s titulkem „Prezidentská rozcvička“ uvedl třicetisekundovou sekvenci záběrů Václava Klause, jak se – nic netuše – ještě před projevem, navíc za zvuků Radeckého marše, před běžící kamerou uvolňuje (v archivním záznamu ČT v čase 25:40). Podle mého názoru to byla věc hodná bulváru a nikoli veřejnoprávní televize, a proto se nedivím, že prezident v pondělí odmítl s reportéry ČT na tiskovce komunikovat.

Autoři pořadu mohou namítnout – záběry nebyly dehonestující, působily spíše úsměvně a mile, přiblížily prezidenta divákům jako člověka z masa a kostí. Přes tuto argumentaci jsem přesvědčen o tom, že věci typu „prezidentská rozcvička“ se zkrátka nedělají. Ne proto, že prezident by měl být ve své důstojnosti nedotknutelný. Ale je přece velký rozdíl, když se státník objeví v karikatuře, jako gumák v satirickém skeči, když ho kamera nachytá na švestkách při veřejném vystoupení tváří tvář publiku, nebo když ho někdo natočí v jeho soukromém prostoru, kam se kamera dostala jako host za daným účelem, a jako host by se tedy měla k hostiteli chovat. Vždyť i v zábavných pořadech skryté kamery platí pravidlo, že natáčenému se sdělí, že byl natáčen, a tážou se ho, zda proti zveřejnění nic nemá.

x x x

Zmíněný nedělní pořad 168 hodin začínal slovy „Češi to už čtyři dny oslazují Evropské unii,“ čímž připomněl, že jsme 1. ledna vstoupili do šestiměsíčního období, v němž Česká republika bude předsedat Radě EU a organizovat její ministerská i vrcholová zasedání. O tom, kde a jak, informuje speciální webová stránka www.eu2009.cz, která ve tříjazyčném provedení běží už od prosince. Všiml jsem si, že se na ní tento týden objevil animovaný klip Michaely Pavlátové, který v duchu hašení známého trapasu s oslazováním Evropy nyní Evropu „slaďuje“, tedy harmonizuje její různorodost.

Podobně prý bude ladit Evropu i galavečer v Národním divadle pod scénáristickou taktovkou bratří Formanů. Jsem zvědav, jak bude česká vláda ladit Evropu, když není schopna vyladit své vztahy s opozicí (viz novoroční Otázky Václava Moravce, v nichž si to spolu rozdávali Mirek Topolánek a Jiří Paroubek), o vztazích uvnitř koalice ani nemluvě.

x x x

Jestliže ten dlouhý víkend začínal už o Silvestra, pak ve výčtu mediálních událostí by neměla chybět aféra Dryml, při níž – podobně jako v případu Morava – novináři nastražili na politika past. Novopečený senátor za ČSSD a náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Vladimír Dryml se údajně pídil po kompromitujících materiálech na poslankyni Hanu Orgoníkovou, a na koaličního partnera v kraji, předsedu SNK ED, Helmuta Dohnálka. Schůzka v Praze natočena, zdokladována, i když Dryml tvrdí, že chtěl pouze zjistit, kdo „brojí až nečestně proti ČSSD“. Vše zveřejnila MF Dnes 31. prosince a kauza tento týden pokračuje. Dryml se obrátil na policii a žádá, aby se vyšetřil trestný čin pomluvy, kterou MF Dnes údajně na něm spáchala. Bude zajímavé sledovat, jak se policie zachová.

x x x

Zatímco česká média jsou zahlcena českým předsednictvím Rady EU a na Slovensku je mediálním hitem nová měna – euro, zatímco v Rusku a na Ukrajině se diskutuje o ceně zemního plynu, na Blízkém Východě se od Vánoc válčí. Boj probíhá v Gaze mezi Hamasem a izraelskou armádou, přičemž oba soupeři se snaží získat veřejné mínění na svou stranu. Hamas záběry zraněných civilistů (zde v podání arabského vysílání RussiaToday), izraelské ministerstvo obrany zřízením vlastního kanálu na YouTube, na kterém dokládá, že v mešitách se skladují zbraně, a že rakety na Izrael se v minulosti odpalovaly i ze dvorků škol.

x x x

Hospodářská stagnace či krize se promítá i do světa médií. Od Nového roku jsou deníky MF Dnes, Lidové noviny a regionální Deník dražší o korunu. Hospodářské noviny o koruny dvě. Zeštíhlel bezplatný deník Metro, přestože mu vloni zmizela konkurence (Metropolitní Expres i 24 hodin). Také MF Dnes omezuje počet stránek i sešitů, což se dá vyložit i tak, že není dost reklamy, která by se měla obkládat dalším informačním či zpravodajským obsahem. Leden i únor jsou sice z hlediska reklamy hladovými měsíci každý rok, ale co když se sezónní stagnace protáhne i do Velikonoc?

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2006 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd