zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

25.3.2009 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Warnerovská berlička majitele Novy

V pondělí 23.3. majitel televize Nova CME oznámil, že společnost Time Warner (přesněji TW Media Holdings LLC) slíbila investovat do CME 241,5 milionu US dolarů tím, že zakoupí 19 milionů akcií a stane se tak zhruba třetinovým majitelem firmy, která provozuje televizní stanice v Česku, Slovensku, Slovinsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku a na Ukrajině. Redaktorka Aktuálně.cz mi poslala několik otázek, na které jsem poněkud zeširoka odpověděl. Zde jsou v původním znění :

1) Je možné říci, jakou oznámená transakce dává Time Warner kontrolu nad rozhodováním CME? Vypadá to téměř, že žádnou (v tisk.zprávě je navíc uvedeno, ze tyto pravomoce na 4 roky svěřují do rukou Lauderovi)?

Pokud čerpáte informace jen z tiskové zprávy, tak můžete tento dojem získat. Pokud byste čerpala z primárních zdrojů, mezi něž patří informace o transakci odevzdaná americkému dohledu nad kapitálovým trhem SEC, zjistíte, že Time Warner sice ponechává kontrolu v rukou Laudera, ale je zde řada omezujících podmínek (nesmějí být žádné další majetkové přesuny, Time Warner může navyšovat kapitál) a výjimek, které zřejmě pro Time Warner zaručují jistý dohled nad chodem věcí CME v průběhu dalších čtyř let.

O těch výjimkách, které nejsou známé, se zmiňuje i analytik Nat Worden na Dow Jones Newswire. Doslova: "Under the deal, Time Warner agreed to allow Central European Media founder and nonexecutive chairman Ronald S. Lauder to vote its shares for at least four years, subject to certain exceptions, details of which were not reported (!). Time Warner also will appoint two people to Central European Media's board."

Z poslední známé zprávy, rok staré, vyplývá, že Lauder se svými cca 15 procenty akcií (přesně 6,371,339 akcií) vykonával téměř 64 procent hlasovacích práv. Lauder totiž vlastní akcie třídy "B", z nichž každá má deset hlasů na rozdíl od akcií typu "A" s jedním hlasem. Time Warner teď kupuje 4,5 milionu akcií třídy "B", na Laudera tedy zatím nemá, ale CME mu může spadnout do klína za ty čtyři roky, kdy současné dluhopisy "senior notes", ale i také současné úvěry budou splatné a bude otázkou, jak se s tím CME vyrovná.

2) Pokud se TW rozhodl využít síly CME v regionu, jaké synergie mu CME vlastně nabízí, aby rozsšířil svůj byznys? Jsou tam nějaké styčné plochy plánů a zájmů, mezi oběma firmami? Pokud jsou, kde konkrétně (v Evropě) může něco společného vzniknout? Zatím jsou zmíněny některé nové kanály s Warner Bros…

Podle některých komentářů Time Warner chce expandovat na Východ, kde tuší perspektivu rozvoje, zatímco jeho kabelový byznys v USA z dlouhodobého pohledu bude spíše stagnovat (konkurence digitálního světa satelitů a drátového i bezdrátového broadbandu).

CME zase potřebuje rozšiřovat své portfolio televizních programů, aby obstál v rozvíjejícím se multikanálovém prostředí, které se u nás i jinde na východě Evropy silně rozšiřuje na úkor dominance někdejších tří čtyř terestrických programů.

Co by mělo společného vzniknout? Stačilo by, kdyby Warner u nás zainvestoval do pozastaveného projektu MTV a dodával do Nova Cinemy lacino své pořady. Je tu také internet, který čeká na další investice, pro které dnes chybí cash neboli hotovost...

3) Proč k tomu vlastně nyní došlo? Může to být kvůli zadlužení CME?

Zadlužení CME je už několik let konstantní - cca jedna miliarda US dolarů. Až dosud příliš nevadilo. Ten dluh vznikl z potřeby CME konzolidovat své vlastnictví a vykupovat podíly od místních podnikatelů (u nás PPF a Kršák, na Slovensku Pavol Rusko, v Rumunsku Sarbu, na Ukrajině Rodňanský, Kolomojskij). Velkou část dluhu tvoří dluhopisy, ze kterých se sice platí úroky, ale jejich konečná splatnost začíná rokem 2012. Výše dluhů k 31.12.2008 je následující (blíže viz výroční zpráva CME). As at December 31, 2008, we had the following debt outstanding (US$ 000’s): Corporate - 1,081,901, Czech Republic - 12,923, Romania - 104, Ukraine (STUDIO 1+1) - 172. TOTAL - 1,095,100 (US$ 000’s)

Ačkoliv CME měla několik let otevřenou úvěrovou linku u EBRD a České spořitelny (revolvingový úvěr), něco též u pobočky ING, v minulosti do těchto zdrojů nemusela sahat. Nyní si však k 19. únoru CME vybrala u České spořitelny veškerou dohodnutou sumu 1,2 miliardy Kč (něco vloni, něco letos - splatnost je do konce roku 2010). Také u EBRD, kde byla dohodnuta suma 150 milionů euro, si CME vyčerpalo celý úvěr (naposledy 125 milionů euro letos 2. února - splatné v roce 2012).

Je tedy zřejmé, že CME ty peníze potřebovala a potřebuje, buď aby záplatovala ztráty na Ukrajině (velice neprůhledná situace) a v Bulharsku (loňské nákupy), nebo také proto, že do kasy CME přestala proudit hotovost z provozu ve výši, na kterou byla CME zvyklá. Oba důvody budou zřejmě validní. (Nějaké miliony ztratila CME také bankrotem Lehman Brothers)
(Dodatek 27.3.: Ještě jeden důvod jsem zapomněl -"posílení likvidity", jak uvádí CME, což v praxi znamená mít hotovost doma "ve slamníku".)

4) Změní oznámená transakce něco na nepříliš dobré finanční situaci CME? Jak? Vydělá na tom Lauder, nebo Time?

Finanční injekce ze strany Time/Warner zcela určitě CME pomůže, ale ta pomoc se vlastně netýká ani tolik Česka, kde Nova stále vydělává, i když to asi už nestačí na investice a na krytí potřeb CME v celém regionu, zvláště tam, kde je provoz ztrátový. Po období, kdy se v Česku do Novy investovalo (Barrandovské studio, internet), se tak Nova opět stává dojnou krávou pro CME, podobně jako tomu bylo i za Železného v letech 1996-1999, když Lauder neúspěšně expandoval do Maďarska a Polska a prošustroval při tom spoustu peněz.

Lauder může vydělat tím, že se jeho rozvoj nezastaví a Time/Warner mu pomůže překlenout těžké období, Time Warner může vydělat tím, že rozšíří svůj byznys do střední a východní Evropy.

Nicméně Vaše otázky by měly být směřovány spíše investičním odborníkům, neboť jde především o finanční operace. Z hlediska televize Nova je věc jednoduchá - Nova musí udržet výkonnost a ziskovost. Ředitel Novy Petr Dvořák to v rozhovorech pro Marketing a Media a pro MF Dnes říká jasně: je třeba hlídat poměr náklady/výnosy. Když výnosy klesají, musejí jít dolů i náklady. Jak se to projeví na programu, uvidíme nejdříve tak za půl roku.

Sledujete-li akcie CME na burze, zjistíte, že sice trochu poposkočily, ale představa, že by se mohly šplhat dále vzhůru až na 100 dolarů jako před dvěma lety, je iluzí. Trh je nedůvěřivý. Stačí se podívat na www.nasdaq.com, kde se rozhoduje o ceně akcií více, než na pražské burze.

To je zatím vše. Zdraví Milan Šmíd

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV 2000-2006 | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd