zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

22.11.2011 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Média a korupce (glosa pro Aktuálně.cz)

Jako pamětník si vzpomínám na jeden citát Ivana Svitáka, zveřejněný - tehdy na jaře roku 1968 dosti odvážně - v týdeníku Student: "A kolosální nasranost se tyčí nad střechou naší radnice." Myslím, že do jisté míry charakterizuje i dnešní atmosféru mezi lidmi. Média snaží rozplétat alespoň některé případy okrádání státu, přičemž hlavním hitem je kromě staronových OpenCard a projektu IZIP dnes případ privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Miroslav Motejlek na svém webu motejlek.com k tomu dnes napsal:
"V roce 1998 jsem napsal ještě v Lidových novinách článek, že borci v čele s Antonínem Koláčkem a Lubošem Měkotou koupili/ukradli tehdejší Mosteckou uhelnou společnost za její peníze a že různé fondy jsou naprostá blbost. Po pár letech jsem zjistil, že se za to Lidové noviny musely omluvit. Tak teď nevím, jestli žádat omluvu za omluvu? A od koho vlastně. Fakt je, že LN se zřejmě vůbec nebránily. Jako svědka mě k soudu nikdo nikdy nepozval."

Zapátral jsem v archivech a našel jsem tuto omluvu Lidových novin z 8.12.1999:
"Oprava: Na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který změnil rozhodnutí městského soudu, zveřejňujeme toto: Oprava nepravdivého údaje. V deníku Lidové noviny v sobotu 7. března 1998, na str. 15 jsme zveřejnili článek podepsaný autorskou značkou mot, opatřený titulkem "Češka nesedí ČSSD nebo důlní společnosti". V rozporu s pravým a skutečným stavem se nachází námi zveřejněné tvrzení o MUS v odstavci třetím, když s odvoláním na zdroje vedení Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky blízké jsme usoudili, že s managementem MUS a ostatních strategických firem táhnou někteří lidé z oddělení paliv a energetiky již zmíněného ministerstva."

Inkriminovaný odstavec Motejlkova článku ze 7.3. zněl:
"Podle zdrojů blízkých vedení ministerstva průmyslu a obchodu je zcela zřejmé, že s managementem MUS a ostatních strategických firem táhnou někteří lidé z oddělení paliv a energetiky tohoto ministerstva. "Je to neuvěřitelná sebranka lidí. Problém je také v tom, že ministr Karel Kühnl je zcela mimo a ve věci se neorientuje," řekl LN zdroj z ministerstva."

Přečetl jsem si článek celý a nemyslím si, že by LN svého autora nebránily. Například nemusely odvolat ani se omluvit za jiné pasáže článku:
"Management uhelnou společnost okrádá. Poradce předsedy FNM Karel Kříž tato vyjádření (požadavek poslance Hojdara na odvolání Češky z FNM - pozn.mš) považuje za drzost. Hojdar je totiž členem představenstva Mostecké uhelné společnosti (MUS). "FNM zjistil, že management okolo MUS vytvořil rozsáhlou a nepřehlednou síť firem, které MUS prostě okrádají," říká Kříž. Tyto společnosti poskytují MUS různé služby za předražené ceny. "Zisky z této činnosti jsou potom používány na nákup akcií MUS," tvrdí doslova Kříž. Vedení firmy chce podle FNM MUS ovládnout ještě před jeho privatizací."

Tento případ může posloužit jako další důkaz proti teorii o všemocnosti médií. Média mohou na nepravosti pouze upozornit, zda se tyto nepravosti dočkají potrestání, již ovlivnit nemohou. O to se musí postarat demokratický politický a právní systém. Nixona také v aféře Watergate neporazili jen dva novináři z Washington Post, jak se dodnes četní lidé domnívají, ale také vydavatelka Grahamová, soudce Sirica, prokurátor Cox, senátní komise Sama Erwina.

Jiný příklad: vrabci na střeše si dnes štěbetají o tom, proč ministr kultury Jiří Besser odvolal šéfa Národního filmového archivu Vladimíra Opělu. Píše o tom také jiný blog na Aktuálně.cz. Opěla zkrátka odmítl vydat veřejné peníze na investice bez řádného výběrového řízení podle svých představ, proto musel jít, neboť - podle Besserova náměstka Františka Mikeše - před NFA jsou investiční úkoly, které "nemohou být zdržovány a je nutné zajistit jejich kontinuální průběh."

Ano, je třeba spěchat, novela zákona o zadávání veřejných zakázek už prošla parlamentem, hrozí, že od příštího roku bude platit, a tam už by asi bylo obtížnější protlačovat kamarády (nemyslím přímo Besserovy kamarády, ale lidí, kteří slouží pod ním - vzpomeňme si na jejich dosazování v případě krátkého účinkování Heleny Třeštíkové v ministerské křesle).

Případ jasný jako facka, zvláště pro toho, kdo zná, kolik věcí už Opěla zachránil před zničením či rozkradením (nejen staré filmy, viz také případ Krátkého filmu a.s. a rozprodávání loutek likvidátorem). Stane se něco? Zřejmě nikoli. Zákon porušen nebyl, premiér Nečas má jiné starosti, než nějaký filmový archiv a řádově desetimilionové či stamilionové zakázky. Musí se starat o miliardy z MUS.

Pak ale není divu, že "kolosální nasranost se tyčí nad střechou naší radnice."

P.S. Doporučuji ještě jednu žhavou aktualitu z Motejlkova webu, jejíž název mluví sám za sebe: Pražský primátor Svoboda narušil tradiční toky peněz v hlavním městě a tak bude muset skončit. Tvrzení, že hlavním účelem vypovězení koaliční smlouvy na pražské radnici je odstranění primátora, beru trochu s rezervou. Ale znáte to: není šprochu...

P.S. P.S. - DODATEK pondělí 22.11.2011 ráno. K Motejlkově názoru se připojil i Erik Best, který ve své pravidelné glose vyslovuje hypotézu, podle níž se tímto krokem Boris Šťastný (ODS) chce zbavit primátora Svobody (ODS), aby poté uzavřel staronovou koalici se sociálními demokraty, tentokráte bez nepohodlných lidí ze své vlastní strany.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd