zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

13.9.2012 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Kdo rozpoutal bouři v muslimském světě?

Situace jakoby se přes kopírák opakovala. Před dvěma lety to byla akce „mezinárodní den pálení koránu“ (International Burn a Koran Day), plánovaná na 11. září a organizovaná obskurním a excentrickým pastorem Terry Jonesem, která se stala mezinárodní událostí jenom proto, že se přes web a facebook dostala do amerických a později i globálních médií. Způsob, jak z ne-události se může stát událost hýbající světovou politikou, jsem před dvěma lety popsal v článku Média foukající do jisker hořících koránů.

Zatímco před dvěma lety byl duchovní otec protimuslimské kampaně Terry Jones snadno identifikovatelný, u béčkového filmu „Innocence of Muslims“, kterému se sice nepodařilo proniknout do kin, ale vešel ve známost přes upoutávky na YouTube, se zatím stále neví, odkud vítr fouká.

Pátrání po autorovi filmu může posloužit jako další názorný příklad, jak současná žurnalistika pracující v globálním internetovém prostředí a pod tlakem žádostivosti po co nejrychlejší informaci, ber kde ber, může být nespolehlivá a zavádějící. A to jenom proto, že není ochotna vyčkat konečného prověření faktů a tak vypouští do světa dohady, které se webovou recyklací stávají holými pravdami, obvykle podanými ve stylu zaběhnutých stereotypů.

Jak uvádí The New York Times, čtrnáctiminutový trailer filmu se objevil na YouTube letos v červnu, aniž by ho internetové publikum nějak zaznamenalo. Vše se změnilo, když trailer dostal arabský překlad, upozornili na něj někteří kopští křesťané, žijící v USA, a když se dostal do programu arabských televizí. BBC v této souvislosti zmiňuje například egyptský kulturně religiózní kanál Al Nas, jehož video prý mezitím zhlédly statisíce internetových uživatelů.

Právě egyptské televize označily jako původce kontroverzního filmu již známého pastora Terryho Jonese, což Jones následně dementoval, a západní média tuto informaci nepřevzala. Brzy se však našel autor nový, člověk, který se sám přihlásil americkým médiím, představil se jako Sam Bacile, izraelsko-americký podnikatel v nemovitostech. Kromě jiného uvedl, že film ho stál pět milionů dolarů a část nákladů mu uhradila asi stovka židovských sponzorů. Britská agentura Reuters sice upozornila na to, že identitu Sama Bacila se nepodařilo prověřit, nicméně informace se rozletěla do světa.

A tak se v dnešních českých novinách můžeme dočíst, že „autorem díla, jemuž filmoví znalci vytýkají značně nízkou kvalitu, je americký producent a režisér Sam Bacile, který prostředky na financování výroby podle vlastního tvrzení sehnal díky sbírce mezi izraelskými dárci.“ (HN). Totéž praví zpráva (ČTK): „jde o film Innocence of Muslims Američana izraelského původu Sama Bacilea.“ Stejnou informaci má i MF Dnes, když píše, že „násilné protesty (…) vyprovokovala zloba kvůli dvouhodinovému snímku Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů), který napsal a natočil americko-izraelský filmař Sam Bacile. Jediným českým deníkem, který neservíroval čtenářům autora filmu jako hotovou věc, ale jako citaci, bylo Právo: “List The New York Times identifikoval tvůrce amatérského protimuslimského filmu jako Sama Bacila (56), realitního investora a přistěhovalce z Izraele žijícího v Kalifornii. „Islám je rakovina,“ řekl Bacil serveru deníku The Wall Street Journal." Podle všeho však jak NYT, tak WSJ, citovaly agenturu Associated Press, nikoli vlastní zdroje.

Zkrátka ten, kdo chtěl nasměrovat odpovědnost a nenávist za protimuslimský pamflet směrem k Izraeli, se mohl celý den radovat z toho, jak média papouškují jeho verzi, založenou na jediném zdroji – člověku, který se za Bacilea vydával.

Jak bývá u českých médií dobrým zvykem, tato své omyly neopravují, takže fáma o izraelsko-arabském autorovi filmu u nás pravděpodobně navždy zakotví. Navzdory tomu, že právě agentura Associated Press přišla na stopu člověka, který mohl stát na počátku filmu i traileru na YouTube, umístěného sem 1. června pod nickem „sambacile“. Jmenuje se Nakoula Basseley Nakoula, podle amerických médií křesťan kopt, dříve stíhaný za bankovní podvody, je mu 55 let, a přes nejrůznější indicie – včetně jeho prostředního jména „basseley“ tak blízkého nicku „bacile“ – popírá, že by byl autorem filmu. Podle Los Angeles Times přiznal pouze to, že za filmem točeným a registrovaným původně jako „Desert Warriors“ stála jeho firma, a že k autorovi má blízko.

Zbývá odpovědět ještě na otázku, zda ti, co seli vítr, počítali s tak velkou bouří, nebo zda ta bouře vznikla souhrou nejrůznějších okolností, do nichž kromě nerozvážnosti a neodpovědnosti médií dnes musíme počítat i výbušnou situaci v regionu po loňském arabském jaru. Na rozdíl od záměru spálit korán v roce 2010 (Terry Jones ten korán o rok později skutečně spálil, ovšem za okázalého nezájmu amerických médií), tentokráte mám pocit, že ta bouře nevznikla náhodou, a že za ní média mohou jen částečně. Záměr provokovat muslimy - arabským překladem, úpravou dialogů - z celé aféry až příliš vyčnívá.

P.S. Pokud by měla být obviňována média, že tomuto záměru vyšla vstříc, pak by to asi měla být média egyptská. Naivní nebo navedená?

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd