zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

23.9.2013 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Média a Zdeněk Bakala

Ohlášené zavření dolu Paskov na Ostravsku spojené s protesty horníků se stalo předvolebním tématem. Václav Moravec si do nedělních Otázek pozval generálního ředitele OKD a výkonného ředitele NWR Jána Fabiána, který potvrdil nezvratné rozhodnutí firmy zavřít důl a snížit tak ztráty NWR posledních let a měsíců. Prezident Miloš Zeman o problému koncem týdne jednal s premiérem a pozval majitele NWR, konkrétně Zdeňka Bakalu k jednání na Hrad. Ten mu odpověděl dopisem, že nepřijde ...

...a jeho mediální zástupce v neděli večer uvedl, že Zdeněk Bakala – cituji Aktuálně.cz (Centrum Holdings – vlastník Economia a.s.) : „v NWR nepřímo drží přibližně třetinový podíl a nemůže proto - stejně jako žádný jiný jednotlivý akcionář - podle mezinárodně platných pravidel pro řízení a správu za veřejně obchodovanou společnost jednat ani vystupovat.“

Týdeník Respekt (vydavatel Respekt Publishing a.s.) v Bakalově vlastnictví – a to většinového, nikoli menšinového – se rozhodl k situaci nevyjadřovat, což šéfredaktor Erik Tabery ve svém editorialu zdůvodnil: „...a to kvůli čtenářům, kteří každý text o majiteli čtou s podezřením a nedůvěrou. Ani oni, ale ani my sami bychom při nejlepší vůli neměli stoprocentní jistotu, jestli naše psaní podvědomě neovlivňuje vztah k vlastníkovi. A je korektní to čtenářům přiznat, což už jsme v minulosti udělali.“

Jaroslav Plesl ze Soukupova Týdne se do Bakalova Respektu na Facebooku opřel slovy: „Mistrovství světa v alibismu. Když nechtějí psát o hlavním politickém a ekonomickém tématu týdne, tak to je asi lepší to rovnou zavřít. A zasypat.“ Což vyvolalo dva druhy reakcí: „Podle mě to je nejlepší, co mohl Respekt v jejich situaci udělat.“ (Tomáš Kaplan Fojtík) a „To neni jen alibismus. Ještě se to tváří jako ctnost. Bída.“ (Štěpán Korčiš)

Přiznám se, že rozhodnutí Respektu chápu a do jisté míry mu rozumím. Ať Bakalu propírají jiní, taková je povaha a výhoda pluralitní mediální scény. Čemu však nerozumím, je dodatečné zdůvodňování: „Respekt není deník, který musí psát o všem, co se děje kolem, jsme názorový týdeník. Zřejmě jen málokdo by oponoval tomu, že chválit svého majitele by působilo nepatřičně. Pokud ale nemáme někoho chválit, nemůžeme ho ani kritizovat. I proto jsme se rozhodli, že o aktivitách našeho majitele – Zdeňka Bakaly – nepíšeme. Nebrání nám to samozřejmě otisknout kritický text externího spolupracovníka, jak ostatně činíme na str. 38, kde vychází sloupek Roberta Pelikána, ale vlastní stanovisko psát nebudeme. Je to na Západě standardní přístup.“

Až do této doby jsem předpokládal, že Respekt je periodikem z rodiny informačních týdeníků Time, Newsweek, Economist, Spiegel, tedy týdeníkem, který ať už chce nebo nechce, by měl o všem podstatném, co se odehrálo v předchozím týdnu, alespoň něco napsat. Přinejmenším v rovině základní informace, kterou – doufejme - dodá anoncovaný kritický sloupek Roberta Pelikána. Nicméně větu „ Pokud ale nemáme někoho chválit, nemůžeme ho ani kritizovat,“ dost dobře nechápu.

Erik Tabery zároveň zdůrazňuje, že Bakala je menšinovým vlastníkem OKD, což odpovídá Bakalovu zdůvodnění, proč nepřijde na Hrad (je prý ochoten setkat se se Zemanem jen mezi čtyřma očima). Pátral jsem po tom, jak je to s vlastnictvím OKD, a to nad rámec oficiální zprávy ČTK. Dostal jsem se k informaci na webu investiční banky Patria Finance v její původní zprávě Rusnok: Vláda nebude sanovat OKD, ani kupovat důl Paskov.. Informace ČTK tady Patria online doplnila vizitkou společnosti BXR:

- BXR Group Limited sídlící v Amsterodamu je mezinárodní investiční skupinou, která investuje po celém světě a v celé škále odvětví, od těžebního průmyslu, dopravy a nemovitostí přes média, energetiku a chemický průmysl až po telekomunikace či zdravotnictví. Podle loňských zpráv spravuje majetek za zhruba šest miliard dolarů.
- Největším jednotlivým akcionářem je s 50 procenty český miliardář Zdeněk Bakala se svou rodinou. Zbytek akcií je v držení bývalých spolupracovníků Bakaly ze společnosti Credit Suisse First Boston, kde Bakala působil na počátku 90. let.
- BXR Group Limited drží téměř dvě třetiny akcií (63,6 procenta) společnosti New World Resources (NWR), která vlastní těžební společnost OKD.
- Společnost zaměstnává kolem 35.000 lidí, z toho téměř 18.000 v ČR.

Jak je to tedy s Bakalovým vlastnictvím? Je OKD Bakalovým podnikem nebo není. Zdeněk Bakala na to odpovídal letos v létě v červencovém rozhovoru pro český Forbes:

Bakala: Asi je dobré připomenout, že OKD při dnešní hodnotě představuje méně než desetinu mých aktiv. Čili můj život to nijak nekomplikuje, vůbec ne. Na druhou stranu mám eminentní zájem, aby OKD restrukturalizaci zvládlo, už kvůli lidem v regionu. Když vy mě pořád podezíráte z toho, že já všechno dělám, všechno rozhoduju. Tak to prostě není.
Forbes: Ale váš podíl je významný. A konec konců - jste Zdeněk Bakala, ten, komu patří doly a byty. Tak to prostě Česko vnímá.
Bakala: Víte, ale to je trošku důsledek jistého finančního analfabetismu, který tu existuje, pokud jde o vnímání kapitálových trhů, motivace investorů a jejich chování na těchto trzích. Já se obávám, že lidé nejsou ochotni tento pokřivený pohled překonat. A pak je velmi složité tyto věci vysvětlovat.
Forbes: Vážně si myslíte, že se můžete tohoto spojení zbavit?
Bakala: Já myslím, že toho se nelze zbavit, a já se toho ani nezbavuji. Jen je potřeba, aby bylo zřejmé, že já OKD neřídím, nemám majoritní podíl a nečiním za ně rozhodnutí.

Lidé nemají rádi, když z nich někdo dělá hlupáčky. Mám pocit, že Zdeněk Bakala se o to prostřednictvím svého mediálního zástupce pokouší. Je jasné, že není majoritním vlastníkem, že v uvedených společnostech koexistuje s dalšími investory, a že bezprostřední provoz ve vlastných firmách neřídí. Ale jestliže je někdo největším akcionářem, tak se obvykle předpokládá, že je capo di tutti celého podniku.

Jak je možné zjistit na internetu, rodina mediálního magnáta Ruperta Murdocha vlastnila do nedávna pouze 29 procent akcií mocného mediálního konglomerátu News Corp. Toto vlastnictví dalším ředěním prý kleslo na nynějších 12 procent, přičemž úroveň hlasovacích práv Murdochovy rodiny je stále na hranici 39 procent. Přes nominální menšinové vlastnictví akcií je to Rupert Murdoch, který vlastní a řídí firmu, protože ji se souhlasem dalších akcionářů kontroluje a zodpovídá za ni. A právě z této odpovědnosti se nyní Bakala snaží vyvléct. Česká média by mu v tom neměla pomáhat.

V tomto ohledu je přínosný komentář či analýza Lenky Zlámalové v sobotních Lidových novinách „Světákův český sen“ (bohužel není na webu). Zlámalová zde bilancuje Bakalovo účinkování v české společnosti, při němž Bakala vždy vystupoval ve více rolích a identitách. Nejen jako úspěšný investiční bankéř, který si neušpinil ruce prvotními privatizačními hříchy, ale také jako „mecenáš havlovského intelektuálního proudu“, „vykladač západních mravů a kosmopolitnosti“ a „prominentní kritik poměrů.“ Zlámalová konstatuje, že "konflikt dvou těžko slučitelných identit Zdeňka Bakaly zvyšuje společenskou výbušnost zavírání dolu Paskov a propouštění tisíců lidí," a končí názorem, že „vysoký společenský kredit, do nějž tolik investoval, je nyní neudržitelný.“

Novináři v Bakalových médiích to nemají jednoduché. Když už nechtějí kritizovat, protože odmítají chválit (Erik Tabery), pak by se měli alespoň snažit o to, aby Bakalovým píáristům neskákali na vějičku.

P.S. Na webu mediaguru.cz Miroslav Motejlek nedávno vyslovil názor, že Čeští oligarchové z médií časem odejdou. Já osobně jsem situaci ještě před třemi měsíci popsal v Byznys a média aneb O tom českém mediálním podnikání.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd