zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

12.1.2015 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Chronologie jednoho prezidentského úletu

Úvodem disclaimer na základě zkušeností s předchozími blogy: Nejsem příznivcem dívčí skupiny Pussy Riot, cítil jsem se trapně při sledování rádoby provokativní performance veřejného sexu v Biologickém muzeu v Moskvě a Stepan Bandera bude pro mne i nadále kontroverzní nacionalista, který při naplňování svého – z jeho hlediska možná legitimního – cíle se neváhal spojit se zlem a uvést do pohybu temné síly násilí a teroru. Při sledování záběrů pochodňového průvodu v ulicích Kyjeva 1.ledna mně běhá mráz po zádech (ostatně podobné pocity mám i při setkání s davem zfanatizovaných fotbalových fanoušků). Tedy následující text zcela určitě není obhajobou vypjatého ukrajinského nacionalismu a extrémistických proudů současné ukrajinské politiky.

Je pouze upozorněním na přešlapy politiků, mezi něž počítám zkreslování skutečnosti na základě nekritického přijímání informačních zdrojů, které mají manipulativní povahu. Patří mezi slabosti nás lidí, že se snažíme přizpůsobit okolní realitu svému vidění světa, a že jsme občas ochotni uvěřit a schopni – vědomky i nevědomky – přijmout za bernou minci i zjevné nepravdy, jestliže se hodí do našich předem vytvořených pohodlných a zjednodušených myšlenkových konstrukcí. Je to přirozená lidská slabost, jež by se však neměla promíjet lidem, kteří se spolupodílejí na vytváření obrazu okolního světa – a to především politikům, a také novinářům.

Takový byl smysl mého blogu upozorňujícího na přešlap hejtmana Michala Haška, taková byla moje polemika o konání senátora a předsedy strany SPO Jana Veleby, a takový je smysl následujícího textu, který se snaží pouze shromáždit fakta o jednom úletu, který by se prezidentovi neměl stávat.

x x x

Dne 1. ledna se v Kyjevě a některých dalších ukrajinských městech konaly manifestace a pochody s pochodněmi na počest Stepana Bandery u příležitosti 106. výročí jeho narození. Těchto pochodů si okamžitě všimla některá zahraniční média (ještě tentýž den například BBC nebo polská TVN, ne však německá veřejnoprávní televize ARD).

Naši čtenáři, posluchači a diváci se o pochodu v Kyjevě dozvěděli další den 2.ledna. Nejprve z krátkých čtených ranních zpráv ČRo, ČT a v průběhu dne také z internetu. ČTK ve své zprávě – kterou okamžitě přebraly internetové servery a další den také tištěná média – o pochodu informovala až v druhém plánu, když tím prvním plánem byl protest ruského ministerstva zahraničí proti napadení ruského televizního štábu při této události.

Nicméně samotnou událost velice rychle zpracoval server Parlamentní listy (značka –pro-) "V Kyjevě proběhl hlasitý pochod s hořícími pochodněmi", a to již 2. ledna v 9:24. O několik hodin později (13:05) rozsáhlou informaci nabídl také web ČT24, přidala se i další internetová média využívající zprávu ČTK a dostupné obrazové zdroje. Česká televize do večerních Událostí zařadila o pochodu nacionalistů v Kyjevě dvouminutovou reportáž včetně obrazové dokumentace. Tolik tradiční média.

Ještě 2. ledna novinář a spisovatel v důchodu Břetislav Olšer sepisuje svůj blog s titulkem „Likviduj Židy, Poláky, komunisty, nič je bez milosrdenství...", v němž vyjadřuje svůj názor na současné události v Ukrajině a podává rozsáhlý výklad historie Banderova hnutí, včetně jeho zločinů. Na svůj web ho umisťuje krátce po půlnoci 3. ledna. Ráno se jeho text objevuje na stránce blogerů idnes.cz, o den později na webových stránkách euserver.cz, czechfreepress.cz, novarepublika.cz a dalších serverech.

Dne 4. ledna Miloš Zeman poprvé ve funkci prezidenta vystupuje v živém diskusním pořadu soukromé rozhlasové stanice Frekvence 1 Press klub, který moderuje Luboš Xaver Veselý. Pořad je náhradou za někdejší Hovory z Lán, o kterých veřejnoprávní Český rozhlas rozhodl, že je bude předtáčet, na což prezidentská kancelář nepřistoupila a přijala nabídku hostování na soukromé stanici.

V rozhovoru s moderátorem přišla řeč na situaci v Ukrajině:

LXV: Téma Ukrajina, pane prezidente, zaznamenal jste právě na Ukrajině nebo kolem Ukrajiny v poslední době něco, co by Vás třeba vyděsilo, a co by právě tu myšlenku o té suverenitě mohlo podpořit?

MZ: Ano, zaznamenal, a to právě včera večer, když jsem brouzdal po internetu, a viděl jsem videozáznam z manifestace několika tisíc lidí na Majdanu v Kyjevě, kteří šli s portrétem Stepana Bandery, mimochodem já jsem ten portrét viděl poprvé a on tak trošku vypadá jako Reinhard Heydrich, nu, a s heslem, které bylo Banderovo heslo a které ti demonstranti nebo manifestanti provolávali, a to heslo znělo: "Smrt Polákům, Židům a komunistům bez milosrdenství." Konec citátu. No, a bylo to organizováno naprosto stejně, jako byly nacistické pochodňové průvody, opakuji, událo se to prvního ledna 2015. No, a tak jsem si říkal, že s tou Ukrajinou je něco špatně, a něco špatně je i s Evropskou unií, která proti tomu neprotestovala.

Na tento výrok reagovala redaktorka Lidových novin Kateřina Šafaříková 6. ledna. V článku „Proč Zeman lže o Ukrajině“ upozornila na to, že heslo „Smrt Polákům, Židům a komunistům bez milosrdenství“ nikdo na manifestaci neprovolával. Neexistují pro to žádné důkazy, nelze ho nalézt na žádných publikovaných záznamech demonstrace (například na YouTube zde a tady), nezmiňuje ho ani ruský oficiální web Russia Today, který by zcela určitě heslo zmiňované prezidentem Zemanem nezamlčel. RT zde podává zprávu o útoku na ruské žurnalisty a dále píše o tom, že „někteří pochodující měli na sobě uniformy z druhé světové války, jiní se zahalili do nacionalistických rudočerných vlajek provolávajíce „Ukrajina patří Ukrajincům,“ a „Bandera se vrátí a udělá pořádek.“ Hesla „Sláva Ukrajině a „Smrt nepřátelům“ se objevují ve zprávě BBC, ale po provolávaných heslech typu: smrt Polákům, Židům a komunistům jakoby se slehla zem. Nikde o nich není zmínka – nepočítáme-li titulek blogu Břetislava Olšera.

Kateřina Šafaříková se pokusila zjistit, odkud čerpal Miloš Zeman své informace. „Hradní kancelář dostala opakovaně novinářskou žádost o zveřejnění zdroje, o který Zeman opírá svá tvrzení. Odmítla ho však poskytnout. Přes opakovanou výzvu e-mailem a na včerejším brífinku s tiskem se Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček držel pouze obecné odpovědi, že „patřičných informací je plný internet“. (Lidové noviny 7. ledna „Hrad tají zdroj Zemanových nařčení Kyjeva.“)

Korunu všemu pak dodal samotný prezident v rozhovoru pro Deník 10. ledna. Na otázku Kateřiny Perknerové: „Překvapilo mě, že jste při komentování pochodu Kyjevem u příležitosti výročí Banderova narození necitoval přesně. Uvedl jste, že tam znělo Smrt Polákům, Židům a komunistům. Bez milosrdenství. Na internetu ale nic podobného dohledat nelze, zato to použil váš příznivec Břetislav Olšer na svém blogu. Vypadá to, že jste to převzal od něj, nikoliv z autentického videozáznamu,“ odpověděl:

Miloš Zeman: „Nejste dobře informována. Samy noviny uvedly příklad jednoho serveru, kde zmíněné heslo bylo přesně takto citováno. Jeden list přitom zdůraznil, že jde o proputinovský a antiamerický server. Když se vám nějaký server nelíbí, tak ho prostě označíte za proputinovský a antiamerický, ale to nic nemění na faktu, že tam tento citát byl.“

Tedy opět stále stejná písnička: zdrojem má být jakýsi nespecifikovaný a neidentifikovaný server. Heslo našich důvěřivých babiček: „Bylo to v novinách, tak to bude asi pravda“, jakoby se nyní transformovalo do hesla: „Bylo to na internetu, tak to bude pravda.“ Znovu opakuji, jestliže tento přístup volí většina zastánců spikleneckých teorií a velká část internetových diskutérů, jsem s tím smířen, nedá se s tím mnoho dělat. Ne každý je schopen rozeznat manipulaci od solidní prověřené informace.

Jestliže však stejný postoj k informačním zdrojům na webu mají naši vrcholní politici, začínám mít o tuto republiku strach. Jako občan jsem totiž do jisté míry závislý na jejich rozhodnutích a dobrá rozhodnutí se dají dělat pouze na základě přiměřených, kvalitních a prověřených informací, jak to kdysi dávno konstatoval již otec kybernetiky Norbert Wiener.

x x x

Pointou a tečkou za uvedeným prezidentovým pochybením budiž text ruského oficiálního zdroje Russia Today z pondělka 5. března s titulkem S Ukrajinou a EU je něco špatně: Český lídr odsuzuje „nacistický pochodňový průvod“ (‘Something wrong with Ukraine, EU’: Czech leader condemns ‘Nazi torchlight parade’)

Citaci Miloše Zemana ponechávám v anglickém originále: „These demonstrators carried portraits of Stepan Bandera, which reminded me of Reinhard Heydrich,” Zeman said referring to one of the main architects of the Holocaust and at the time a Reich-Protector of Czech Republic’s territories. The parade itself was organized similar to Nazi torchlight parades, where participants shouted the slogan: ‘Death to the Poles, Jews and communists without mercy,“ Zeman explained.“

Je to čistá a přesná citace toho, co Zeman v Pressklubu řekl, bez jakéhokoli komentáře vyvracejícího či zpochybňujícího řečené. Není vyloučeno, že povrchní novináři nebo i historici vzhledem k tomu, že RT je pokládána za seriózní zdroj, jednou Zemanovy výmysly zařadí do historicky doložených provolávaných hesel na demonstraci v Kyjevě 1.ledna 2015. Tak vzniká virtuální realita.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd