zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

12.7.2016 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Otazníky kolem popisku jedné fotografie

Poté, co se se minulý týden sešli šéfové členských států NATO ve Varšavě, polský televizní divák dostal lekci z toho, jak mají vypadat "národní" média dle vkusu vládnoucí strany PIS, konkrétně veřejnoprávní televize TVP.

To když na setkání s novínáři americký president Barack Obama oznámil, že v rozhovoru s presidentem Dudou vyslovil „obavy ohledně jistých akcí a slepou uličku, do níž se dostal ústavní soud“. Tuto větu TVP ze zpravodajství vystřihla, stejně jako Obamovo konstatování, že „Zbývá vykonat hodně práce. Jako váš přítel a spojenec žádáme zúčastněné strany, aby spolupracovaly na udržení polských demokratických institucí." Místo těchto vět redaktor TVP v úvodu reportáže divákům sdělil, že Obama ocenil polské úsilí o demokracii a k problematice ústavního soudu řekl, že si je jist tím, že šíření demokratických hodnot se v Polsku nezastaví.

Americká ambasáda na tuto manipulaci reagovala zveřejněním originálu Obamova vystoupení s polským překladem, na což s gustem upozornil deník Gazeta wyborcza. Tolik média v Polsku.

Lidové noviny 9.7.2016A nyní k české realitě. Sobotní Lidové noviny své zpravodajství z Varšavy ilustrovaly fotografií s tímto popiskem: "Barack Obama a Miloš Zeman si včera našli chvilku ke krátkému rozhovoru během přípravy na tradiční společný snímek všech účastníků summitu. Co z jejich letmé výměny názorů možná tolik pobavilo vedle naslouchajícího bulharského prezidenta Rosena Plevnelieva, však není známo. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přihlíží zcela vlevo."

Prosím, aby si každý lépe prohlédl fotografii (kliknutím lze zvětšit) americké agentury AP, kterou lze nalézt ve fotobance ČTK s tímto popisem v angličtině: "President Barack Obama walk off of the stage following a NATO family photo at PGE National Stadium in Warsaw, Poland, Friday, July 8, 2016. Obama is in Warsaw to attend the NATO Summit. (AP Photo/Susan Walsh)."

Ano, prezident Obama s Milošem Zemanem nehovoří, ale prochází před shromážděnými hlavami států v okamžiku, kdy náš prezident žertuje s prezidentem bulharským. O tom, že jde o momentku Obamovy chůze, a tedy žádný "krátký rozhovor", svědčí i pozice další osoby na snímku - generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který "nepřihlíží", jak praví popisek v Lidových novinách, ale přechází před osobami shromážděnými pro "rodinné foto" v závěsu za Obamou.

screenshot twittwru Jiřího OvčáčkaA já se ptám: co vedlo editora druhé stránky Lidových novin k tomu, aby si vymýšlel a přidával Miloši Zemanovi gloriolu státníka, hovořícího s americkým prezidentem nad rámec zdvořilostního pozdravu? Vždyť i Parlamentní listy, které citují prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka o tom, jak "Pan prezident, který bytostně hájí zájmy České republiky, navazuje - k šoku Pražské kavárny - celou řadu neformálních kontaktů se zahraničními státníky,“ musely přiznat, že Miloš Zeman se s Barackem Obamou pouze "pozdravil."

Aby bylo jasno: nezpochybňuji, že se český prezident Miloš Zeman s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Varšavě setkal, a že si podali ruku. Stalo se tak při "rodinném fotografování," kdy Obama pozdravil všechny kolemstojící. Tento okamžik zprostředkoval médiím na twitteru hradní mluvčí Ovčáček v poněkud rozmazané podobě, přičemž z porovnání se snímkem AP vyplývá, že se tak stalo ještě před tím, než se shromáždila druhá a třetí řada "rodinného fota."

Nicméně nejen u tohoto případu v Lidových novinách se nemohu zbavit nepříjemného dojmu, že podobně jako v polské televizi TVP, také u nás se nacházejí média a novináři, která a kteří mají sklon, když ne přímo vycházet vstříc, tak přinejmenším nekriticky podléhat PR aktivitám vládnoucích kruhů a zájmům svých vydavatelů. Zde konkrétně hradnímu mluvčímu Ovčáčkovi, který se veřejnost snažil přesvědčit, jak významná byla ve Varšavě "krátká, neformální setkání, kdy více než slova vypovídají snímky, které při této příležitosti vznikají." Nebo možná i majiteli Lidových novin Andreji Babišovi a jeho zájmu na dobrých stycích s Hradem.

Nemohu sice vyloučit, že editor Lidových novin se chtěl projevit jako patriot, když sám o své vůli se snažil vylepšit státnický profil svého prezidenta, jehož mezinárodní prestiž je po řadě úletů (rozhovor pro čínskou televizi, podpora referenda o vystoupení z EU a NATO) téměř na nulovém bodě - samozřejmě s výjimkou Ruska nebo Číny. Možná, že množství zveřejněných "handshaking" fotografií (Ovčáček) nebo vylepšené zpravodajství o události (Lidové noviny) udělá dojem na českého voliče, který by si přál, aby jeho země ve světě něco znamenala. Ovšem to nic nezmění na faktu, že se ve Varšavě s českým prezidentem nikdo (s výjimkou afghánské delegace) vážně a oficiálně nebavil, a že by se českému čtenáři, posluchači či divákovi neměly věšet bulíky na nos.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd