zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

22.2.2017 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Média ve dnech, kdy jsem byl na dovolené...

Jeden z architektů a otců internetového protokolu Vint Cerf jednou řekl cosi v tomto smyslu: "Vynalezli jsme si internet také pro sebe, abychom měli pomocníka na stáří, až nám začne selhávat paměť." To je jeden z důvodů, proč i přes klesající čtenost i nadále popisuju svou webovou stránku louc.cz informacemi, o nichž si myslím, že by měly být zaznamenány, abych si je mohl zpětně vyvolat.

Díky poplatku 19 euro za hotelový internet (v recepci zadarmo, ale s rychlostí 50-100 Kbit/s, po zaplacení na pokoji 2-5 Mbit/s) jsem během své dovolené v zahraničí zaregistroval tyto události:

x x x

Hádku mezi ČT a Mafrou o tom, jak deník MF Dnes informoval o PR zakázce zadané společnostem Bison & Rose, AMI Communications a Stance Communications.
Přiznám se, že i mně připadá poněkud nesystémové objednávat si PR kampaně u externistů, když v organizačním schématu ČT pod kolonkou "Komunikace a vnější vztahy" figuruje oddělení "Komunikace a PR."
Na druhé straně to, co předvedli redaktoři MF Dnes, byl dosti trapný nedodělek plný nepodložených spekulací o politických souvislostech, včetně postojů k novele zákona o ČT.

x x x

Rozhodnutí Rady ČT volit generálního ředitele ČT ještě před podzimními parlamentními volbami.
Nebude-li Petr Dvořák znovu zvolen, odejde s aurou víceméně úspěšného ředitele. Když se nenajde nikdo lepší a Rada ČT Dvořáka zvolí i pro další termín, pak mu nezávidím problémy s financemi (a s populistickými politiky?), které se před ČT rýsují na obzoru příštích pěti let, a které způsobí, že jeho pozdější odchod bude méně triumfální. Přesto bych si přál, aby Petr Dvořák ten druhý termín dostal. ČT jako instituce si stabilitu zaslouží.

x x x

Debatu o mobilních operátorech a jejich cenové politice ve věci přenášených dat, která vyústila v odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.
Rozhodnutí neprodloužit mandát člena Rady ČTÚ Ondřeje Malého pokládám za jeho velkou chybu. Ondřej Malý podle Mládka "více mluvil nežli konal," ale právě Ondřejovo mluvení (ne nadarmo vystudoval žurnalistiku) průběžně upozorňovalo na to, jak s námi oligopol mobilních operátorů cvičí.
Kéž by do úřadu MPO přišel někdo, kdo zajistí, že 14 miliard Kč poskytnutých EU na rozvoj vysokorychlostního internetu se neprošustruje.

x x x

První tiskovou konferenci amerického prezidenta Donalda Trumpa (zhlédnutou v přímém přenosu díky hotelové televizi)

Z této tiskovky, jejíž útoky na média kriticky komentovala nejen liberální média jako The New York Times, The Washington Post, ale i Trumpovi nakloněné Fox News, jsem vybral dvě výměny názorů s reportéry, které mi tak silně připomínají našeho prezidenta tahajícího nepřesná data z rukávu:

NBC: "Pane prezidente, potřeboval bych něco vysvětlit, vy jste řekl, že jste dosáhl největšího volebního vítězství od zvolení Ronalda Reagana, s 304mi nebo s 306ti volitelskými hlasy. Faktem však je, že prezident Obama jich v roce 2008 dostal 365."
Trump: "No jo, ale já mluvím o Republikánech."
NBC: "A později dostal prezident Obama 332 hlasů a George H. W. Bush 426, když zvítězil jako prezident. Proč by vám měli Američané důvěřovat - - "
Trump: "No, mně bylo řečeno, mně dali tyhle informace. Nevím. Mně to prostě dali... Zvítězili jsme obrovským, obrovským rozdílem."
NBC: "Proč by vám Američané měli důvěřovat, když označujete informace, které dostávají, za falešné, zatímco vy poskytujete informace, které jsou falešné?"
Trump: "No, já nevím, mně ty informace dali. Dali mi... v podstatě jsem ty informace už někde dřív viděl. Ale bylo to velice podstatné vítězství, s tím souhlasíte?"
NBC: "No, jste prezident."

O: "Nevadí vám, že podrýváte víru lidí v První dodatek Ústavy o svobodě tisku, o tisku v této zemi, když označujete zprávy, které se vám nelíbí, za falešné zprávy (fake news)? Proč prostě neřeknete, že je to zpráva, která se vám nelíbí..."
Trump: "Já to dělám..."
O: "Když ji nazvete falešnou zprávou, tak podrýváte důvěru..."
Trump: "Ne, já to dělám, Ne, ne já to tak dělám..."
O: "...v naše zpravodajská média?
Trump: "To je taková věc..."
O: "Není to snad důležité?"
Trump: "OK, chápu... máte pravdu s výjimkou jedné věci. Podívejte, já vím, kdy bych měl být pochválen a kdy bych měl být kritizován (I know when I should get good and when I should get bad). A někdy si říkám, tohle by mohla být dobrá zpráva, ale ona je pak zabitá. Já vím, co je dobře a co špatně. Byl bych docela dobrý reportér - ne tak dobrý jako vy. Ale vím, co je dobré a vím, co je špatné.."

x x x

Pokračující kočkování mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (v Respektu) a ministrem financí Andrejem Babišem (v deníku Právo)...
- ...a následné komentáře ve věci médií:
Bohuslav Sobotka: "Nemáme noviny, nemáme rádio, nejsme schopni nastavit komunikační mix takovýmto způsobem, prostřednictvím novin a rozhlasové stanice." (jako Babiš).
Erik Best: "Nemáme noviny, nemáme rádio," proto zaostáváme za ANO v marketingu, říká Sobotka v Respektu. Zaplať pánbůh, že má ČSSD ještě tu televizi."
Představa obou pánů o tom, jak kdo "má" či "ovládá" média, je trochu naivní. Zvláště u Erika Besta mě to překvapuje. Ten jednou tvrdí, že ČT je přes Dvořáka ovládaná PPF, nyní zas, že ji má pod kontrolou ČSSD. A teď si čtenáři vyber. Jestliže jsou média veřejné služby na celém světě ke svým vládám často loajálnější než jiná média, pak je to obvykle výsledek vědomé či podvědomé autocenzury jejich zpravodajců. Ale že by ČSSD tahala za nitky loutkám v ČT, to snad Erik Best nemyslí vážně.

x x x

Konferenci New Media inspiration s tématem Život po facebooku a s četnými zajímavými příspěvky - viz např. prezentaci Jindřicha Šídla.

x x x

Seriál ČT Bohéma jsem dokoukal až doma z iVysílání, abych se znovu ujistil, že je to nepovedený kočkopes směšující historická fakta (navíc lživě prezentovaná) s uměleckou fikci (dramaticky a scénáristicky nezvládnutou).

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd