zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

15.5.2017 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Příběh jednoho inzerátu (Týdeník rozhlas 21/2017)

Když 2. května vrcholila roztržka ve vládní koalici a premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že jeho vláda podá demisi, druhý den vyšly na stránkách českých deníků celostránkové inzeráty s portrétem ministra financí umlčeného lepicí páskou s výrazným nadpisem „PROČ?". Za otázkou „Proč nás chce ČSSD dostat z vlády?" následoval text obviňující premiéra a ČSSD z četných hříchů, z nichž tím hlavním byl způsob privatizace OKD. Není účelem této glosy citovat celý inzerát.

popisek obrázkuJeho zveřejnění však stojí za pozornost. Tak především: inzerát nebyl otištěn jen v denících Mafry ovládaných Agrofertem, tedy v MF Dnes, Lidových novinách a v pražském Metru, ale také v Právu, Blesku a Deníku. Hospodářské noviny inzerát neotiskly. Zda se tak stalo záměrně, protože zadavatel inzerce to nechtěl, nebo zda Hospodářské noviny odmítly inzerát zveřejnit, není známo.

Zajímavé však bylo, že deníky Blesk a Deník z věty inzerátu: „...OKD, kde pan Sobotka se svými přáteli Bakalou a Pokorným připravili víc než 43 000 hornických hodin o střechu nad hlavou..." vypustily jména Bakala a Pokorný. Vysvětlit se to dá dvěma způsoby. Tím prvním je tiskový zákon, který sice praví, že „vydavatel neodpovídá podle tohoto zákona za pravdivost údajů obsažených v reklamě a v inzerci", ovšem na druhé straně „nedotčena zůstává odpovědnost vydavatele podle zvláštního právního předpisu", přičemž oním zvláštním předpisem je kromě jiného trestní zákoník.

Zatímco Bohuslav Sobotka je veřejně činná osoba, která dle názoru Ústavního soudu musí akceptovat větší míru veřejné kritiky než jiní občané, podnikatel Bakala a advokát Pokorný by mohli vznést žalobu kvůli pomluvě nejen na zadavatele reklamy, ale i na vydavatele periodika. Z tohoto pohledu je rozhodnutí šéfredaktora Deníku Tomáše Skřivánka vyjmout z inzerátu jejich jména logické.

Je však také možné, že zaměstnanci vydavatelství Czech News Center CNC (Blesk) a Vltava Labe Media VLM (Deník) se rozhodli, buď po konzultaci, nebo z vlastní vůle, chránit zájmy svých šéfů. Jména Zdeněk Bakala a Radek Pokorný jsou známá ze světa obchodu a velkých financí, do něhož patří i vlastníci obou médií. CNC kontrolují finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. VLM je přes kyperskou společnost ve vlastnictví skupiny Penta, jejíž investory zastupuje podnikatel Marek Dospiva. Těmto lidem by možná mohlo vadit, kdyby jejich potenciální kolegové či partneři v byznysu byli v jejich médiích stavěni na pranýř.

Tím však historie inzerátu nekončí. Internetový publicista Patrick Zandl navrhl vlastní variantu odpovědi na Babišův inzerát: k portrétu Andreje Babiše držícího se za hlavu připsal: „PROTO... protože jste podváděl s dotacemi a daněmi." Víceméně ze zvědavosti se Zandl obrátil na MF Dnes s poptávkou na umístění svého inzerátu. Po krátkém váhání deník patřící Agrofertu se zveřejněním souhlasil. Zandl však - kromě vysoké ceny - narazil na další překážku, kterou je zákon o financování politických stran přijatý v loňském roce.

Přišlo se totiž na to, že právě dnem 2. května, kdy Sbírka zákonů zveřejnila rozhodnutí prezidenta o datu podzimních parlamentních voleb, začala volební kampaň, která nyní podléhá přísnějším pravidlům. Aby dostál podmínkám zákona, musel by se Zandl u ÚDHPS, nového úřadu v Brně, registrovat jako takzvaná třetí strana účastnící se volební kampaně a musel by si založit zvláštní transparentní účet. Proto svůj experiment vzdal.

Při této příležitosti se zjistilo, že i Babišův inzerát s otázkou Proč? byl také volební kampaní, jejíž náklady a výdaje se musí hradit ze speciálního volebního účtu. Cena, kterou hnutí ANO či jiný zadavatel za zveřejnění Babišova inzerátu zaplatil, se odhaduje na jeden a půl milionu korun. A že ty peníze z volebního účtu nedorazily? V rozhovoru pro DVTV to ministr označil (15:36 záznamu) za nepodstatnou administrativní chybu.


odevzdáno 5.5.2017

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd