zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

21.9.2018 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Chronologie jednoho novinářského úletu

Časový přehled události:

Facebookový profil zpravodaje ČRo v Německu Pavla Poláka
19. září - 10:12
"Návštěva Miloše Zemana v Berlíně je podobná té před pěti lety. Ovšem s tím rozdílem, že teď s ním letí i tři lékaři a čtyři zdravotní sestry. Celá třídenní návštěva je spočítaná na krok přesně a pokud možno bez schodů. Vykonávat úřad prezidenta je bezesporu náročné. Právě proto Joachim Gauck na konci roku 2016 odmítl pokračovat, přestože ho přesvědčovala kancléřka a on sám měl podporu téměř celého bundestagu. Gauck argumentoval svým zdravím, necítil se fit, a to pro něj ani dneska nejsou schody žádný problém."

Rozhovor redaktora rozhlasové stanice Frekvence 1 s Milošem Zemanem
20. září odpoledne Berlín
Miloš Zeman: "Ve skutečnosti těch zdravotních sester je šest a tvoří harém členů delegace, která je ve Spolkové republice Německo. Předpokládám pane redaktore, protože patříte ke slušné stanici Frekvence 1, že nejste tak pitomý, abyste tomuto žertíku uvěřil. Nicméně zpravodaj českého veřejněprávního rozhlasu tak pitomý je, proto jsem se rozhodl, že zítra mu zakážu vstup na tiskovou konferenci. Neboť nevidím rád, když se potvrzují moje teze, že co český novinář, to blbec. Já totiž uznávám, že jsou i výjimky, a byl bych rád, kdyby těch výjimek bylo co nejvíce, ale tady sám vidíte potvrzení té základní teze: Český rozhlas má v Berlíně jako svého zpravodaje blbce. Tečka."

Facebookový profil zpravodaje ČRo v Německu Pavla Poláka
20. září - 13:00
"Chtěl bych se vyjádřit ke svému včerejšímu postu. Že Kancelář prezidenta republiky chce do Berlína spolu s prezidentem vyslat posílený zdravotní personál, jsem se dozvěděl z informovaných kruhů obeznámených s přípravami prezidentovy cesty do Německa. Svůj zdroj, jemuž jako dlouholetý zpravodaj důvěřuji, budu pochopitelně chránit. Protože se jednalo pouze o jeden zdroj, neobjevilo se toto téma ve vysílání Českého rozhlasu ani na zpravodajském webu. Důvěryhodnost mého zdroje to nijak nesnižuje. Nicméně protože informace nesplňuje kritéria ověřitelnosti ze dvou zdrojů, neměla se v této podobě objevit ani na mém oficiálním facebookovém účtu zpravodaje Českého rozhlasu."

Facebookový profil zpravodaje ČRo v Německu Pavla Poláka
20. září 17:??
"Jako novinář se hlasím k vysokým standardům této profese. K tomu také patří uznat chybu, pokud se jí dopustím. Informaci, že s prezidentem Zemanem jedou do Berlína tři lékaři a čtyři sestry, jsem získal z jednoho zdroje, a nemůžu ji ověřit. Za zveřejní této zprávy na svém facebookovém profilu se tímto Kanceláři prezidenta republiky omlouvám."

Stanovisko vedení zpravodajství Českého rozhlasu
20. září 18:09 hodin v pořadu Zprávy Radiožurnálu
Prezident Zeman se v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 dnes ohradil proti příspěvku našeho zpravodaje v Německu Pavla Poláka uveřejněném na sociální síti. Ten včera zveřejnil na svém facebookovém profilu neověřenou informaci, že prezidenta doprovází tým tří lékařů a čtyř zdravotních sester. Tím porušil vnitřní pravidla zpravodajství Českého rozhlasu. I přesto, že se informace nedostala do vysílání ani na zpravodajský web, zpravodajství Českého rozhlasu se omlouvá. Svoji omluvu na svém facebookovém profilu již zveřejnil i Pavel Polák

Deník Blesk: Zeman zmínil sex se šesti sestřičkami. A novinář rozhlasu nakonec unikne trestu
20. září 19:10
„Nějaký blázen publikoval, že s sebou mám tři doktory a čtyři zdravotní sestry. Není to pravda, těch zdravotních sester bylo šest a v důsledku této nepřesné informace jsem se rozhodl, že ho vykážu z páteční tiskové konference.“
„Ve skutečnosti tu není zdravotní sestra ani jedna. A že jsem řekl, že jich je tu šest... mohl jsem pokračovat, že jsme s nimi měli sexuální hrátky, ale tomu už byste alespoň v mém případě nevěřila,“ řekl Zeman. Spekulace o jeho zdravotním stavu prý prezidenta netrápí. „Naopak. Baví mě to,“ prohlásil. A svůj stav popsal jako „přiměřený věku“.

Twitterový účet Jiřího Ovčáčka
20. září 19:28
Český rozhlas se dnes omluvil v hlavní zpravodajské relaci vysílané od 18:00. Na základě omluvy, která zazněla, nebude v souvislosti se zítřejší tiskovou konferencí pana prezidenta v Berlíně proti Českému rozhlasu uplatňována restrikce.


Poučení?
  • 1. Pravidlo "Dvakrát měř a jednou řež" by mělo u novinářů platit i na sociálních sítích
  • 2. Profesionální pochybení jednoho novináře vrhá stín na celé médium, nejen u nás (Viz případ unáhleného tweetu Zeke Millera z Bílého domu, který Bílý dům využil ke zpochybnění důvěryhodnosti jiných informací CNN, česky zde.)
  • 3. Někteří lidé a instituce se dokážou omluvit, jiní a jiné nikoli.
    | nahoru |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
    Copyright © Milan Šmíd