zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

21.6.2019 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Znásilňující migrant a česká média

Původní zprávu z Litoměřicka o přepadení šestnáctileté dívky zveřejnil Deník ve středu 18. června na svém zpravodajském serveru; druhý den 19. června se zpráva dostala ve zkrácené podobě na titulní stranu Litoměřického deníku s titulkem „Policie řeší znásilnění dívky“. Zde je její znění:

Lukavec – Ke znásilnění mělo v úterý kolem poledne dojít na poli u Lukavce na Litoměřicku. Obětí trestného činu, která skončila s poraněním v nemocnici, byla podle informací Deníku 16letá dívka z Terezína. Znásilnění se měl dopustit muž s migračním pozadím. Podle informací Deníku šlo o Afričana, kterého v úterý ráno propustili z výkonu trestu v Drážďanech a z Německa vyhostili. Podezřelá osoba byla zadržena a je v policejní cele. K národnosti pachatele se policie nevyjádřila.

Na webové stránce Deníku denik.cz ještě ve středu 18. června však zpráva měla jiný titulek: „Dívku z Terezína měl na poli znásilnit Afričan vyhoštěný z Německa“. Zde je původní krátký text:

Znásilnění na poli. K tomu mělo dojít v úterý kolem poledne na poli u Lukavce. Obětí trestného činu, která měla skončit s poraněním v nemocnici, byla podle informací Deníku 16letá dívka z Terezína na Litoměřicku.
"Znásilnění se měl dopustit muž s migrační minulostí. Podle informací Litoměřického deníku šlo o Afričana, kterého v úterý v 7 hodin ráno propustili z výkonu trestu v Drážďanech a z Německa vyhostili. Že v úterý kolem dvanácté hodiny došlo v obci Lukavec k trestnému činu násilného charakteru, potvrdil i policejní mluvčí Daniel Vítek s tím, že podezřelá osoba byla zadržena a v současnosti je v policejní cele.
K národnosti pachatele se Vítek nevyjádřil s tím, že ve věci nyní probíhají úkony trestního řízení. „S ohledem na probíhající vyšetřování nebudeme sdělovat další podrobnosti,“ uvedl.

Tento text se ovšem následně rozšiřoval a aktualizoval do podoby ze čtvrtka 19. června, kterou je možné najít na adrese www.denik.cz/krimi/divku-z-terezina-mel-znasilnit-na-poli-african-vyhosteny-z-nemecka.html

Tady ve zprávě Deníku je začátek, od něhož se odvíjely další informace dalších médií, včetně facebookové reakce předsedy SPD Tomio Okamury.

Televize Nova již ve středu 18. června do Poledních zpráv připravila vlastní reportáž: "Hrůzný čin: Dívku z Terezína (16) měl na poli znásilnit Afričan. Už je v cele."

Prima se trochu opozdila, vlastní reportáž vysílala ve středu odpoledne, a pak večer, přičemž pro Primu bylo vše jasné s titulkem "Znásilnění na Litoměřicku", tedy nikoli jako u Novy “měl znásilnit”, ale “znásilnil”.

Blesk se podobně jako Nova ve středu držel zpátky, když svoji zprávu uvedl titulkem: "Africký migrant měl na Litoměřicku znásilnit dívku (16)!"

Ale jinak média, zvláště ta alternativní, měla od středa ve všem jasno, neboť obvinění ze znásilnění leželo na stole, a na nějaké ohledy na presumpci neviny nebylo místo. Už žádné „měl znásilnit“ případně „údajně znásilnil“, zkrátka „znásilnil“, často "brutálně" a bylo vymalováno.

Pro konfrontaci teď uvedu překlady článků z německého bulvárního deníku Bild, který o zadržení afrického migranta také informoval, poprvé 20.června 2019:

Propuštěný vězeň měl v Česku znásilnit dívku (16)
Drážďany / Litoměřice - V Litoměřicích (Čechy) česká policie zatkla muže, který měl znásilnit šestnáctiletou dívku – jen několik hodin poté, co byl propuštěn z vězení v Drážďanech! Zprávu o tom přináší více českých médií. Podle zpravodajského portálu Novinky.cz tento muž v úterý odpoledne napadl svou oběť na poli nedaleko Terezína a krátce nato byl zatčen.
Zpočátku česká média uváděla, že tento muž měl být vyhoštěn z Německa do České republiky
"Tento muž po propuštění z drážďanské věznice nebyl do České republiky vyhoštěn. Je však pravda, že má povinnost opustit Německo (er ist ausreisepflichtig). Kvůli chybějícím náhradním cestovním dokladům (Passersatzpapiere) však nemohl být deportován do své vlasti,“ řekla Patricia Vernholdová, tisková referentka ministerstva vnitra.
Podle ministerstva vnitra si tento státní občan afrického státu odpykával náhradní trest odnětí svobody ve věznici v Bautzenu a k propuštění byl přeložen do věznice v Drážďanech.
Seděl ve vězení 46 dnů za jízdy na černo a za ohrožování pracovnice sociálního úřadu, a v úterý ho propustili. Jakým způsobem se tento muž dostal do České republiky, zatím ještě není nic známo.

Další zprávu Bild publikoval 21. června 2019:

Údajný pachatel znásilnění je žadatelem o azyl z Drážďan
Litoměřice (Česká republika) - Zatčený 29tiletý muž, který měl údajně znásilnit 16tiletou dívku v České republice, je odmítnutým žadatelem o azyl z Německa.
Abdallah D. (29) pochází pravděpodobně z Libye, jeho přesný původ je nejasný. Strávil 46 dnů v Sasku ve vazbě, protože nezaplatil dvě peněžní pokuty.
Státní zástupce Jürgen Schmidt (44) sdělil BILDu: "Ten muž byl dříve odsouzen za to, že jezdil na černo, a že hrozil násilím." V srpnu roku 2017 si neúspěšně stěžoval na úřadu sociální péče kvůli svému pobytu. Vyžadoval pas, aby mohl okamžitě vycestovat do Ameriky. Když mu to úřednice odmítla, hlasitě jí vyhrožoval:: „Zabiju tě“.
Minulé úterý byl propuštěn z vazby v Drážďanech. Proč krátce nato cestoval do České republiky, není známo. Nebyl tam převezen. Patricia Vernholdová (42) z ministerstva vnitra: "On sice musí opustit Německo, ale kvůli chybějícím náhradním cestovním dokladům zatím nemohl být deportován do své domoviny.“
Podle českých úřadů měl v den svého propuštění z vazby v Drážďanech na jednom poli u Litoměřic znásilnit šestnáctiletou dívku. Při zadržení krátce po jeho činu měl u sebe mobilní telefon své oběti.
Ve čtvrtek odpoledne byl vydán příkaz k zatčení podezřelého z trestného činu: nyní je ve vyšetřovací vazbě. Podle českého práva mu hrozí desetiletý trest vězení.

Tyhle články německého Bildu mne zaujaly hlavně kvůli popisu trestných činů, kvůli kterým Abdallah D. bručel ve vězení. Byly to pokuty, které neplatil, za což vyfasoval náhradní tresty odnětí svobody. A také verbální vyhrožování úředníci sociálního úřadu. Předpokládám, že kdyby ji fyzicky napadl, tak by to Němci asi nezamlčeli. Jenomže pro česká média bylo a je vše jasné.

Například včerejší Blesk:
„Muž není žádný beránek. V Německu třikrát seděl za násilné činy, má na krku i majetkové delikty.“

Nebo Deník ze včerejška, když citoval soudce Miroslava Kureše, který rozhodoval o vazbě:
"Od té doby (co mu zamítli žádost o azyl) se pohybuje na území Německa v rámci tzv. režimu strpění," upřesnil soudce s tím, že jde o osobu s agresivními sklony. Násilí se poprvé dopustil už před dvěma lety. "V roce 2018 ho policie třikrát řešila pro násilnou trestnou činnost, letos už má taky jeden záznam," doplnil Kureš.

Já vůbec nechci hájit trestný čin, který se stal, o jehož povaze není žádných pochyb. Šlo o násilí, jehož rozsah však zatím neznáme, šetří ho policie. Může jít o brutální sexuální útok, po němž následovala loupež, ale také o běžnou majetkovou trestnou činnost zoufalce, který se domníval, že když bude krást za hranicemi Německa, že mu to projde.

K celé události jsem včera na twitteru poznamenal:

“Kolik redaktorů šoupe podrážky v Lukavci a Litoměřicích, aby získali bližší informace o trestném činu, který stále není oficiálně specifikován, kromě toho, že byl násilný? A kolik se jich rozčiluje kvůli Okamurovi? Dal bych přednost, kdyby ta první skupina byla početnější.”

Protože kdyby se tak stalo, kdyby do terénu vyrazili reportéři, kteří nesedí jenom u počítačů a nečekají jen v předpokojích soudů na oficiální zprávy, a kteří by z mozaiky výpovědí svědků, známých, příbuzných obětí přinesly konkrétnější situační zprávu, možná by se utlumily vášně, které kolem případu rozvířil nejen Tomio Okamura, ale i příliš obecný a subjektivně interpretovaný způsob informování médií o této události.

Tak například do dnešního dne není znám rozsah zranění, které útočník způsobil napadené dívce. Je ještě v nemocnici, nebo byla propuštěna domů? Třeba tenhle jednoduchý fakt by jinde lokální reportéři už dávno vypátrali, a možná by se dostali i k lékařské zprávě, která zákonitě po vyšetření musela vzniknout.

Že Okamura svůj účet na Facebooku využívá k šíření strachu, není žádnou novinkou, stačí se podívat na jeho statusy ilustrované fotografiemi, které s textem statusu nemají nic společného, jen mají vyvolávat negativní emoce. Pravda, tady se ve středu neurvale opřel do novinářky, ale přiznejme si, její otázka nepatřila mezi ty nejchytřejší. Od začátku bylo jasné, že útočníkem byl migrant; spíš měla Okamuru dotlačit k odpovědi, proč si je tak jistý, že došlo k dokonanému znásilnění, když i zprávy Deníku si udržovaly jistý odstup.

Jestliže tahle okamurovská epizoda měla nějaký pozitivní dopad, tak to byla reakce některých politiků, kteří - přestože sedí bok po boku v lavicích Sněmovny - se proti Okamurovi a jeho propagandě na Facebooku kriticky vymezili. Mám na mysli například ministra vnitra Hamáčka, který si to rozdal s Okamurou nejen při interpelacích v parlamentu, ale také na sociálních sítích.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd