zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

5.7.2019 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

CNN Prima News – zatím velká neznámá (Mediažurnál 2/2019)

Když 2. dubna televize Prima v tiskové zprávě oznámila, že „společnost CNN International Commercial (CNNIC) a skupina Prima uzavřely partnerství, díky němuž vznikne v České republice nová zpravodajská platforma v čele se zpravodajskou stanicí CNN Prima News“, okamžitě se vyrojily nejrůznější spekulace o tom, jaká bude podoba nového zpravodajského televizního kanálu. Týdny uběhly a stále se neví, jak se nový program bude přesně jmenovat, kdo ho bude řídit a kdy začne CNN Prima News vysílat.

Z tiskové zprávy vyplynulo jen to, že nová zpravodajská stanice bude vysílat celodenní kontinuální zpravodajství prokládané dalšími pořady sedm dní v týdnu, že to bude stanice celostátní, dostupná na všech distribučních platformách včetně internetu, a že by měla zahájit vysílání v příštích dvanácti měsících, což může znamenat datum 1. dubna, ale možná také už 1. ledna 2020.

Bezprostředně po zveřejnění tiskové zprávy se objevily udivené až pohoršené komentáře nad budoucím spojením celosvětově známého seriózního zpravodajství s televizní stanicí, jejíž zpravodajské výstupy se v minulosti několikrát staly předmětem kritiky regulátora – Rady pro rozhlasové a televizní vysílání – kvůli tomu, že nedostály žurnalistickým standardům, jež vyžaduje zákon o vysílání.

Jestliže se zbavíme ideologické předpojatosti a politických předsudků, pak zjistíme, že rozhodnutí vedení společnosti FTV Prima rozšířit portfolio svých televizních kanálů má především komerční důvody. Čeští majitelé Prima Holding a vedení FTV Prima pochopili, že v České republice existuje mimořádně velká poptávka po televizních informacích, která je vyjádřena na evropské poměry nadprůměrnou sledovaností ČT24. Loňský podíl zpravodajského kanálu ČT24 na televizním publiku starším patnácti let, který se interpretuje jako podíl na televizním trhu, činil 4,38 procenta, což ČT24 řadí na špičku podobných kanálů v Evropě.

Skutečnost, že laciné, jednoduché a svým způsobem amatérské „Moje zprávy“ Jaromíra Soukupa byly schopny v konkurenci dalších televizních stanic přitáhnout pozornost přes sto tisíc lidí, odhalila segment diváků, jehož existenci teď bude chtít Prima komerčně využít. Jací jsou to diváci? Ředitel televize Prima Marek Singer se netají tím, že CNN Prima News chce získat diváky, kteří zpravodajský kanál ČT24 příliš „nemusí.“

V rozhovoru pro iRozhlas.cz 14. dubna to Singer vyjádřil takto: „…Česká televize dělá kanál ČT24 tak, jak ho veřejnoprávní televize má dělat. Snaží se pokrýt maximum zpráv, aby byly pro každého (…) Ale takhle nevypadá každá zpravodajská televize ve světě. Jsou různé druhy a různé druhy zpracování. Takže si myslím, že způsob zpracování, prezentace a výběr témat je něco, co může přilákat spíš jiné než skalní diváky ČT24, kterým tento způsob zpracování vyhovuje.“

Zopakoval zde víceméně totéž, co o den dříve prohlásil v Lidových novinách: „Nemyslím si, že je cestou opakovat přístup České televize. To je její role, veřejnoprávní role (…) Snaží se pokrývat veškeré informačně důležité události v ČR – a navíc to má dělat takřka pro každého. Kdežto naším úkolem tohle není, my se máme zaměřit na konkrétní skupinu diváků, protože jde o komerční projekt, a pro tu skupinu splňovat informační potřeby, jak chce. (…) Ale není mým zadáním informovat všechny a o všem. (…) Celkově to bude méně parlamentní a více každodenní.“

Ačkoli za vytvořením dalšího zpravodajského televizního programu, jehož účelem je zvýšit podíl skupiny programů Prima na televizním trhu, stojí obchodní zájem, zvolená strategie pro dosažení tohoto cíle celé akci dodává politický rozměr. Televize Prima se na diváky, kterým vadí politická korektnost a opatrnost veřejnoprávních médií při zacházení s kontroverzními tématy, obrací již delší dobu. Stačí si připomenout tři roky starou epizodu ze září roku 2016, kdy vyšlo najevo, že vedení zpravodajství tlačilo na redaktory, aby při informacích o migraci zdůrazňovali její negativní stránky.

Od června 2017 se na facebooku Primy a také na její webové stránce se zpravodajstvím objevují rozhovory „Názorů bez cenzury“. Ve zdejší rubrice komentářů najdeme jména, která nebývají častým hostem v mainstreamových médiích. Nedávno zde našla azyl se svojí Ranní kávičkou (denní dávka informací k hlavnímu proudu) Tereza Spencerová, pravidelně se zde publikují komentáře Petra Žantovského, Benjamina Kurase nebo blogera Tomáše Vyorala, jenž zásobuje svými útočně polemickými texty širokou paletu „protiproudovských“ webů.

Velkou neznámou CNN Prima News je nejen struktura a formální podoba nového televizního kanálu, ale také jeho obsahové zaměření. Zatím se nad ním vznáší velký, stále nezodpovězený otazník: kam až bude ochoten nový zpravodajský kanál dojít na cestě za nespokojenou částí televizního publika? Skončí jeho cesta u Parlamentních listů a u televize Barrandov, nebo se zastaví u novinek.cz, info.cz či jiných pravicově orientovaných webů?

Odpověď na tuto otázku zkomplikoval odchod dosavadní šéfky zpravodajství Jitky Obzinové na začátku května. Stále není jasné, zda to byl odchod dobrovolný, nebo zda souvisel se změnami, které se nyní na Primě připravují. Do uzávěrky Mediažurnálu rovněž nedošla žádná informace o tom, kdo zpravodajství Primy v budoucnu povede.

Přes všechny spekulace, které zřejmě skončí až v okamžiku, kdy začne CNN Prima News vysílat, vznik nového zpravodajského kanálu může být pro český televizní trh přínosem. Zvláště pokud se Prima bude řídit základními žurnalistickými standardy CNN a nabídne názorovou alternativu k dominantní veřejnoprávní ČT24. Tato konkurence může svým způsobem prospět i České televizi. Jestliže zastánci alternativních názorů získají svého televizního „mainstreamového“ reprezentanta včetně komentátorů, kteří jim na obrazovkách ČT chybějí, možná zeslabí své útoky na veřejnoprávní zpravodajství. Kromě toho už samotná existence druhého zpravodajského kanálu bude nutit zpravodajství České televize ke kritické reflexi a k přehodnocení některých rutinních postupů, na které si zvykla.

Objevily se názory, že příchodem CNN Prima News může na české televizní scéně vzniknout situace podobná té, jaká dnes existuje v USA, kde proti zpravodajským televizím CNN a MSBNC reprezentujícími tradiční mediální establishment stojí populistická FOX News podporující prezidenta Trumpa a oblíbená u jeho voličů. Tento příměr však nebere v úvahu, že Prima – na rozdíl od FOX TV – nebude mít k dispozici takové prostředky, aby mohla svým rozsahem služeb konkurovat ČT24 financované z veřejných prostředků; v televizním zpravodajství bude tou chudší – i když možná nápaditější – příbuznou.

Jak by asi mohla vypadat CNN Prima News, nám může napovědět pohled za hranice do Rakouska, kde – rovněž ve spolupráci se CNN – vznikl v roce 2016 první rakouský soukromý zpravodajský televizní kanál OE24.TV. V jeho programu se značka CNN objevuje jen u převzatého zahraničního zpravodajství. Jinak je to zcela plnokrevný rakouský televizní kanál, který – a tady možná bude rozdíl od CNN Prima News – kromě krimi zpráv, nehod a katastrof nastavuje – podobně jako u nás ČT24 – dosti často mikrofon politikům. Také proto, že veřejnoprávní ORF nemá zvláštní televizní zpravodajský kanál a kontinuální zpravodajské aktuality nabízí jen na své webové stránce.

Jedna neznámá nakonec. Jmenuje se Ivan Zach (55), který přes svou skupinu GES, v níž vlastní 62,5 procent, ovládá mateřskou společnost FTV Prima Holding. K televizi Prima, která tvoří jen jednu součást jeho podnikání, se dostal koncem devadesátých let díky pádu bývalého majitele Investiční a poštovní banky přes složité transakce, jež byly v roce 2001 dokonce zvláštním bodem jednání Sněmovny.

Ivan Zach si přísně hledá soukromí, s médii nekomunikuje, časopis Forbes se však přesto pokusil v prosinci 2016 o jeho portrét. V článku, v němž je Ivan Zach označen za nejtajemnějšího z tuzemských miliardářů, se kromě jiného píše:

„Pamětníci z televize se sice shodují v tom, že Zach není typický aktivistický mediální oligarcha, který by se vyžíval v dennodenních zásazích do provozu televize, avšak v ojedinělých případech si svůj vliv dokáže pohlídat... V jeho případě ale nejde o politickou objednávku. On hájí svůj světonázor a jako majitel na to má svým způsobem nárok,“ říká jeden z jeho někdejších mediálních manažerů, který ale nechtěl uvádět své jméno.“

Nebo jiný citát: „Vzdělaný byznysmen, inženýr z jaderné fakulty Českého vysokého učení technického v Praze se v bezpečnostních otázkách naší země shoduje s hlavou státu a politicky ho podporuje. Sdílí obavy z migrace, stejně jako z neschopnosti Evropské unie, naopak za mnohem menší hrozbu považuje Rusko. Alespoň tak jeho postoje popisují jeho známí a spolupracovníci.“

Poslední neznámá a nezodpovězená otázka tudíž zní: Zda a do jaké míry bude majitel orientaci nového zpravodajského kanálu CNN Prima News ovlivňovat.

odevzdáno do tisku 15. 5. 2019.
Mezitím přišla zpráva, že zpravodajskou televizní stanici CNN Prima News bude řídit Martin Ondráček, který sem přechází z veřejnoprávního Českého rozhlasu.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd