zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

27.9.2019 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Jak Xaver díky Newsroom ČT24 k popularitě přišel

Nedělní pořad Newsroom ČT24 čas od času zařazuje rubriku „Mediální přestřelka“, která si všímá střetů a konfliktů ve světě médií a politiky. Tentokrát se předmětem a aktérem mediální přestřelky stal samotný pořad Newsroom ČT24.

Začalo to rozhovorem Luboše Xavera Veselého s Andrejem Babišem, který se odvysílal v Českém rozhlase bez většího ohlasu v úterý 10. září. Stalo se tak v pravidelné odpolední relaci „Xaver a host“, kterou pětkrát týdně na stanicích ČRo Regina připravuje někdejší moderátor rubriky Press Klub rádia Frekvence 1, od června kmenový redaktor ČRo..

Rozhovoru si všiml redaktor webu Hlídací pes Vojtěch Berger, který v pondělí 23. září zveřejnil příspěvek, v němž se podivoval, že veřejnoprávní rozhlas poskytl Andreji Babišovi v kritické době, ještě před rozhodnutím o zastavení trestního stíhání, prostor v pořadu, v němž si předseda vlády „vyprávěl, co chtěl“. Kromě jiného tady pochválil sám sebe (20. minuta záznamu: „…já mám ty hodnoty, nekradu, nelžu, nejsem nevěrnej, nechlastám, jsem zodpovědnej táta, založil jsem nadaci, pomáháme lidem“) a zopakoval svoji mantru o vymyšlených aférách.

Vojtěch Berger v článku zkritizoval Xavera Veselého za to, že se prý nechoval podle kodexu ČRo, ani podle pravidel explicitně vyjádřených ombudsmanem ČRo ve věci vedení diskusních pořadů. Český rozhlas však Bergerovu kritiku ústy mluvčího Hošny odmítl s tím, že Pořad Xaver a host je primárně lifestylový formát, kde Luboš Xaver Veselý hovoří s hosty (herci, zpěváci, sportovci, spisovatelé, lékaři, politici) především o jejich soukromém životě. Jde zkrátka o profilové rozhovory se zajímavými lidmi, mezi které premiér určitě patří.“ Tolik základní fakta a tím vše mohlo skončit.

Redaktoři pořadu Newsroom ČT24 se však rozhodli využít Bergerovu kritiku do rubriky “Mediální přestřelka” a vyslali za Lubošem Xaverem Veselým televizní štáb s redaktorkou, která chtěla moderátora s kritickým příspěvkem konfrontovat a získat od něj nějakou reakci. Konfrontace se však vyvinula jiným směrem, než si asi Newsroom představoval.

Protože Xaver Veselý očekával nepříjemné otázky, nechal natočit setkání vlastní kamerou a rozhovor využil k tomu, aby od plic redaktorce sdělil, co si o pořadu Newsroom ČT 24 myslí. Video pak včera 26. září umístil na svůj kanál na YouTube s komentářem:
“Jeden rozhovor v rádiu a jaká je z toho najednou show... a ještě za peníze občanů ČR. Toto video jsem natočil jako pojistku po zkušenosti s nekorektním přístupem pořadu Newsroom 24. Skoro bych řekl: "Zábava a poučení..." X.

Newsroom ČT24 kontroval tím, že ještě včera odpoledne (16:51) umístil na Facebook celý rozhovor z pohledu vlastní kamery a přidal k tomu komentář vybírající perly z Xaverových odpovědí, které měly zřejmě přebít nepříznivý dojem, jaký mohlo vyvolat sledování redaktorky ČT zahnané Xaverem do defenzivy.
„Pořad Newsroom je ten nejodpornější bulvár, kterej existuje…. Vy na mě koukáte, jak kdybyste odněkud spadla…. Proč já bych vám měl říkat, jakým klíčem vybíráme politiky… To, co děláte, je holá katastrofa…“

Ovšem ty pravé grády nabrala aféra v okamžiku, když na twitterovém účtu Andreje Babiše (377 tisíc sledujících) se dnes dopoledne objevil odkaz na Xaverovo video s textem:
„Tenhle rozhovor pořadu @NewsroomCT24 s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým byl dost o mně a o rozhovoru, který jsem mu dal. Proto se cítím tak trochu povinný ho ukázat i vám. A jaký si uděláte názor, nechám na vás…“

Tím se aféra dostala do širokého prostoru sociálních sítí a následně do alternativních médií. To vše doprovázeno příslušnou diskusí, která se – jak už to dnes bývá zvykem – namísto věcného pohledu na problém soustředila na dehonestující výkřiky tu na adresu České televize (více), tu na adresu moderátora LXV (méně).

I když nemohu souhlasit s hodnocením pořadu Newsroom ČT24, jak ho podal Luboš Xaver Veselý, myslím si, že zveřejněné video odhalilo slabiny reportérů Newsroomu, s nimiž mám i vlastní zkušenosti. Například tehdy, když ode mě reportérka žádala, abych ohodnotil zpravodajství televize Prima o Krameriově ceně (nebylo co hodnotit, televize Prima měla právo informovat diváky dle své volby), přestože jsem předem oznámil, že jsem ochoten a připraven vyjádřit se pouze k instituci a k laureátům Krameriovy ceny. Jenomže reportérka měla předem jasno: je třeba zkritizovat Primu. To, že reportéři si vás už předem zakomponují do struktury příspěvku a nutí vás k výrokům, které od vás chtějí slyšet, je často běžná praxe. Nechají vás mluvit deset patnáct minut a pak si vyberou několikavteřinový soundbite, který se jim hodí. Budiž, zvykl jsem si na to a snažím se, aby ten soundbite/štěk nesl pečeť mého, nikoli redaktorova autorství.

Luboš Xaver Veselý – byť si uškodil arogancí a paušálními odsudky – v některých částech rozhovoru získal navrch hlavně proto, že reportérka měla po ruce jen to, co si přečetla na Hlídacím psu. V debatě po dotazu „Podařilo se vám premiéra ukočírovat v rámci kodexu ČRo?“ jí chyběly argumenty, kterými by svoji tezi o porušení kodexu doložila zcela konkrétními citacemi - ať už z rozhovoru s Babišem nebo z kodexu Českého rozhlasu. A tak ji LXV velice snadno zahnal do úzkých dotazem na znalost článku dvě kodexu ČRo nadepsaného „Posluchač na prvním místě.“

Byl bych rád, kdyby tento můj názor nebyl zneužit proti pořadu Newsroom ČT24 jako celku. Jsem jeho pravidelným divákem a oceňuji, že přes některé „mouchy“, ke kterým se občas na twitteru vyjadřuji, dělá tak nezbytnou a potřebnou osvětu při orientaci ve složitém světě současných médií.

Kvůli včerejší a dnešní mediální přestřelce jsem se začal zajímat více o to, jak si ve veřejnoprávním vysílání Českého rozhlasu vede moderátor proslavený svými talk-show na komerčních stanicích. Ke svému překvapení jsem zjistil, že kromě pravidelných odpoledních seancí „lifestylového formátu“ na Regině, Luboš Xaver Veselý má svůj youtubový kanál „Xaver Live“, na němž přes superchat sbírá peníze, a pro internetovou televizi XTV natáčí talkshow X-talk, které až do letošního července streamovala také televize Seznam. (Pokud je to ještě nějak jinak, nechám se rád poučit.)

A tak mě napadlo, zda vedení Českého rozhlasu, když angažovalo Luboše Xavera Veselého do zábavných pořadů „Xaver a host“, mu připomnělo, že někdy není dobré míchat žánry. Protože to, co funguje na XTV a na Xaver Live, nemusí být vhodné pro veřejnoprávní zábavný pořad Xaver a host. Kromě toho, když si pozvete do zábavného pořadu politika, tak – přestože ho předem varujete, že o politice by neměl mluvit – vám tu politiku do pořadu vnutí, ať se snažíte, jak se snažíte, a velká zábava to zrovna není.

P.S. V dnešním večerním Xaver Živě #34 Luboš Xaver Veselý okamžitě využil zájem, které jeho video vyvolalo, a sehrál veliké show na téma konfliktu s redaktorkou pořadu Newsroom ČT24. Pochopil, že ve výrazech občas přestřelil, takže se rozhodl široce vysvětlovat, proč se choval jak se choval, jak ho k tomu vlastně redaktorka České televize a pořad Newsroom ČT24 donutily.

Poté, co si vychutnal popularitu, kterou mu zajistilo virální rozšíření jeho videa (74 tisíc zhlédnutí) se pro něj stala Česká televize hlavním tématem večera ve známém stylu (sedm miliard, podívejte, co vysílají za naše peníze, jak se plýtvá, řekl to poslanec (Okamura) atd.atd.) A protože LXV chce pro nás jen to dobro a nápravu věcí veřejných, tak dnes večer oznámil, že se rozhodl kandidovat do Rady České televize, této „nabubřelé, pokrytecké“ instituce. Máme se na co těšit.

Závěrečný tříminutový záznam toho, co se odehrálo po skončení rozhovorou je ke zhlédnutí zde.


P.S. 29. září 2019: Rubrika "Mediální přestřelka" v dnes vysílaném pořadu Newsroom ČT24 (od 14. minuty) se soustředila na spor LXV versus Hlídací pes, průběh jedenáctiminutového rozhovoru redaktorky s LXV byl upozaděn. Dalo se očekávat.

Na téma inflace rozhovorů a žánrové chudoby v české žurnalistice sepsal Martin Groman úvahu Mory na ty vaše rozhovory.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd