zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

20.4.2020 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Erik Best a jeho byznys

Přepis části podcastu Miloše Čermáka s Erikem Bestem - 54 minut - citováno z twitter a soundcloud.com

(od 24 minuty podcastu):

Čermák: Když jsi zakládal Fleet Sheet, jak říkáš, je to vlastně zpravodaj, asi původně, já myslím, že původně se posílal faxem pro tvý klienty, ve kterým, když to řeknu v nadsázce, jakoby překládáš českou realitu pro cizince žijící v Česku. Říkám to správně?

Best: Je to tak, ano, jsou to ty hlavní zprávy z českých novin a ta přidaná hodnota je najít ty nejzávažnější nejvážnější věci, i když třeba česká média je takhle nevidí. Takže třeba včera - dneska je středa (15. dubna pozn. mš) a včera paní Schillerová řekla v novinách, že nakonec možná ten rozvojový fond bude takový fond na odkup zkrachovalých firem, a na tom budou mít podíl české banky. Zatím jsem to nečetl v různých médiích a my jsme to měli na prvním místě, a právě takové články nebo článečky zajímají naše čtenáře.

Čermák:...a typicky jsou to ambasády, zahraniční firmy atakdále.

Best: Ano, jsou to lidi, kteří potřebují vědět velice rychle, co se děje tady a co se bude dít, a jsou to lidi, kteří mají nejčastěji rozhodovací pravomoce...

Čermák: Ty jsi se v jednu chvíli stal z toho tlumočníka český reality pro cizince, člověkem, kterej komentuje českou realitu, a docela vyhraněně, co tě vlastně vedlo k tomuto rozhodnutí, protože cizinci to většinou nedělají, cizinci si většinou drží odstup od tý reality, a snaží se nekomentovat. Bylo to proto, že už tu žiješ dlouho a máš rodinu, nebo je v tobě takovej ten novinář, kterej chce komentovat vlastně i českou politiku.

Best: Ano... Je tam určitě část toho. Já jsem zakládal, nebo začal vydávat Final Word, což je komentář, asi před dvaceti lety, a asi ten hlavní důvod byl, že ten hlavní předmět činnosti už mě trošku nudil. Byznys fungoval dobře, ale chtěl jsem dělat něco navíc a nechtěl jsem skončit s tím, co jsem dělal. Takže jsem k tomu něco přidal. A je to něco jako reklamní předmět nebo upoutávka na to, co děláme, a je to pro mě zábava a je to zároveň pro mě důvod k tomu, abych se připravoval na to, co dělám, a je to taky přidaná hodnota pro čtenáře, pro klienty, kteří za to platí. Ale taky jsem tady dlouho, už trošku mám pocit, že mám právo věci komentovat.

Čermák: Tvý názory jsou často ostře formulovaný. Nepřináší to naopak pro ten Fleet Sheet, který by chtěl být tím nejobjektivnějším pohledem na věc, nemůže to přinášet problémy? Protože oni si řeknou na amabasádách, vždyť Erik Best je součástí nějakýho politickýho sporu, politicky rozdělený společnosti. Měli bysme to mít od někoho neutrálního, nebo to jak říkáš, působí to jako dobrá reklama na ten produkt?

Best: Určitě jsme o některý zákazníky přišli kvůli tomu, částečně kvůli tomu, že mám soudní spory, a občas ten na druhé straně agituje proti mně, ale co se týče té publikace, tak si myslím, že každý, kdo se na to podívá, vidí, že je to objektivní, a do toho nedáváme žádné komentáře, a opravdu umíme a dbáme na to, aby nebylo poznat v těch výběrech zpráv, jaký mám na to názor, až na to, že musí být poznat, že to považujeme za důležité, tak to jednoznačně. Když napíšeme, co říká paní Schillerová, no tak samozřejmě to děláme ne kvůli tomu, že ona zastupuje nějakou politickou stranu, ale kvůli tomu, že její názory mají význam v České republice.

Čermák: Proč ses vlastně rozhodl bejt hodně vyhraněnej politicky a nemít takovou tu řekněme ten objektivnější nebo objektivizovanej pohled jako maj - já nevím - jako maj korespondenti, který tu žijou, a který si často zvou do televize. Tebe když někam pozvou do televize, tak už tě berou jako součást politickýho spektra. Říkaj si Erik Best bude kritizovat miliardáře nebo oligarchy, musíme vzít někoho, kdo bude jakoby zastávat nějakej opačnej pohled na tuto věc…

Best: No tak mě skoro nikdy už nezvou do televize, takže to tolik nehrozí. Ne, já to beru tak, že když jdu do médií, tak musím se chovat jinak, než když napíšu něco na Facebook. Tady už mluvíme půl hodiny a já jsem nikoho nekritizoval a ani nemám důvod to dělat, to považuji prostě za profesionalitu, člověk musí vědět, v které platformě pracuje, a musí podle toho měnit postup.
Facebook a Twitter jsou jiná média a tam člověk může být o něco ostřejší, ale když si vezmeš třeba Final Word, no tak ano, tam kritizujeme, někoho, ale vždycky nebo často dáváme zdroj, to odůvodňujeme, a není to jenom laciná kritika, což jako uznávám občas, dám na Facebook. A že žijeme už v mediální sféře, kde každý z nás má jiný postup pro jiné publikum, jinou platformu. Taky pan Babiš mluví třeba jinak, když napíše „Čau lidi“, než když vystupuje v České televizi, anebo… no myslím si, že každý to umí do určité míry ... a já jsem se rozhodl, že budu ... no když jsem vymyslel ten pojem pět rodin, tak jsem se rozhodl, že ta oligarchizace mně nevyhovuje a budu to kritizovat.

Čermák: Teď mluvíme o tom, pět rodin, jinými slovy pět českých miliardářů, ty jsi použil slovo rodiny vlastně v tom významu možná i trochu vypůjčeným z mafie, z Kmotra, oblíbené americké bible… Dneska ale už je asi těch rodin víc, ne... kdy jsi naposledy přepočítával rodiny, Eriku?

Best: No já jsem s tím přišel asi v roce 2009 a od té doby určitě přišel jiný pan Babiš, ale je také otázka, do jaké míry tam by měl zůstat pan Bakala, takže je to asi pět a půl, ale určitě tam to je ta oligarchizace je ještě výraznější, takže já to beru tak, já kritizuji tu situaci a bez ohledu na to, jestli je to Babiš, Kellner, Bakala, Dospiva a atakdále. Ten pojem a ta situace, která mně nevyhovuje, a mně to nevyhovuje, protože nakonec pro Českou republiku ani pro svět to nebude mít dobrý dopad.

Čermák: Protože tě znám osobně, neznáme se nějak dobře, ale viděli jsme se několikrát, tak mě přijde, že jsi člověk velmi zdvořilej, slušnej a přátelskej. Není pro tebe i psychologicky nepříjemný dostávat se do konfliktu rozdělený společnosti, kde třeba uděláš nějakej vtip a okamžitě se z toho udělá politickej problém? Může to bejt vtip podařenej, nepodařenej. Já si pamatuju na velkou kritiku tvého tweetu, kterej se týkal bejvalýho šéfa lidovců. Já mám pocit, že tam spíš došlo k nějakýmu nedorozumění, ale když se vzedme taková velká osobní kritika, není ti to lidsky nepříjemný? Když se dostaneš v tom virtuálním prostředí do kritiky, kde si lidi neberou servítky a máš zaplněný twitter reakcemi, který jsou nepříjemný, nezdvořilý a naopak oslavný a tleskaj ti lidi, od kterejch bys ani potlesk nechtěl. Jak tohleto prožíváš lidsky?

Best: To je těžká otázka, protože já jsem to snesl podstatně lépe než moje manželka. Já to beru tak, že ano, jsem součást nějakého souboje, ale z jiného důvodu, než možná si myslí řadový čtenář nebo posluchač. Já mám... nebo někdo vznesl proti mně soudní spor a ten člověk, a jenom jednou za celou dobu, co jsem tady, mě někdo zažaloval, a ten člověk je velice zdatný a je velice schopný organizovat, mobilizovat lidi proti svým odpůrcům. Já to tak beru, já to akceptuji, já vím, kdo za tím stojí, a kvůli tomu... já to považuji za legitimní. Udělal jsem, já nevím jestli chybu, prostě jsem to tak udělal, máš pravdu, že většina lidí to nepochopili úplně přesně, jak jsem to myslel, ale ti, kteří to zneužívali, měli na to právo, bylo to legitimní, mě dostali, já jsem to přijal, ale jakmile o tom začala mluvit Česká televize, no tak jsem se rozhodl, že za nic na světě se nebudu omlouvat, a musím to prostě snést, akceptovat, protože opravdu, to už byl politický boj, a to nemělo nic společného s tím, co bylo tam napsáno. Takže já jsem to bral už sportovně a nezazlívám těm, kteří to zneužili, ale moje manželka, je pravda, to takhle neviděla, a to trvalo nějakou dobu, než chtěla se mnou zase mluvit...

Čermák: Ale nakonec jste to zvládli…

Best: Nakonec to ona..... už to přijala, ale je to ten problém, protože pro mě…

Čermák: Dáváš si teď větší pozor na podobný věci?

Best: No ne, protože to bylo tak neočekávané, já dávám každý den něco na Facebook, každý den, často jsou ještě horší než tohle. Neočekával jsem, že bude taková reakce. Jakmile přišla, no tak jsem to musel akceptovat. Je to pro mě byznys, je to moje… můj byznys a já v tom žiji, ale jakmile ten můj dennodenní byznys se stane součást mé rodiny, rodinného života, tak je to trošku problematické a v tom konkrétním...v té konkrétní situaci tak to bylo... ale nakonec jsme to přežili bez problému…

Čermák: Ty jsi v tom diskurzu českým branej nebo zařazovanej - my teďko všechny lidi třídíme, tak jak je společnost polarizovaná, tak ty jsi - když to vezmu tak zjednodušeně - odpůrce Český televize a příznivec Miloše Zemana, protože to jasně dokazuje to, že ti Miloš Zeman před dvěma lety dal medaili. Je to pro tebe komfortní pozice, nebo to bereš zase s takovou tou věcností, prostě tak to je, a já s tím asi těžko něco udělám.

Best: Je to podobné, je to součást mého byznysu. Samozřejmě jsem věděl, že s tím budou nějaké náklady. A mně, myslím si, že to říkám poprvé veřejně, já jsem to akceptoval od pana prezidenta převážně kvůli tomu, že bylo sto let výročí takzvaného přátelství, i když byla tam nějaká odluka čtyřicet let, ale mezi Spojenými státy a Československem a Českou republikou, a pokud vím, jsem byl jediný Američan, který dostal vyznamenání v tomto roce, tak to byla pro mě obrovská čest. Pochopil jsem, že většina to bude dávat do souvislosti s prezidentem, že ho podporuji. Není to ani pravda, já jsem napsal komentář, jsem podporoval pana Schwarzenberga před tím. Často kritizuji prezidenta, co se týče Číny, a samozřejmě jsem velkým odpůrcem jednoho jeho velkého podporovatele a vzhledem k tomu i (nesrozumitelné) sponzora toho pořadu a tak nebudu jmenovat tu společnost. Takže ano, jsem považován za člověka Miloše Zemana. Ale viděli jsme se jenom párkrát za život a pana Ovčáčka jsem viděl poprvé, když jsem dostal to vyznamenání...a já zase... já chápu, že je to velice pohodlné, pro ty, kteří ten svět tak vidí. Já to tak nevidím, já v tom žiji, mně to nevadí, ale mě vadí, že ten svět takhle je, protože na Zemanovi je něco pozitivního a jsou věci, které jsou velice negativní, a my bychom měli pojmenovat to dobré, to špatné, aniž bychom byli zařazeni do jeho klubu nebo do tábora jeho odpůrců. Já se snažím být objektivní v rámci svých hodnot, to znamená, že kritizuji krádež bez ohledu na to, kdo to dělá, a i když jsem Američan, který se rozhodl žít mimo Ameriku, no tak budu podporovat ten americký základ, ten americky smysl pro spravedlnost, i když už možná neexistuje..... takže já mám svoje hodnoty a já hodnotím jiné lidi podle toho, jak se k tomu konformují.

Čermák: Tím tajemným člověkem, se kterým by mohly být potíže jako partnerem podcastu, je Petr Kellner, hlava jedné z rodin, o které jsi mluvil.

Best: No ale já taky občas chválím pana Kellnera, protože umí být velice velice profesionální Já myslím si, že to tady chybí. Málokdy zasahuje do médií tím způsobem... nebo dřív to bylo, než přišel jeho nový poradce, ale myslím si, že má takový odstup. Ví, co je důležité a nezabývá se malichernostmi, a v tom je možná rozdíl mezi Kellnerem a Babišem. Babiš se zabývá všemi věcmi, i těmi malými, zatímco Kellner vidí ten Big Picture, ten velký obraz, a to na něm velice cením a myslím si, že to je ten důvod, proč má takový úspěch...

Čermák: ...a mimochodem Andrej Babiš má zase mnohem větší pomlázku, jak jsme viděli teďko na jeho videu

Best: (směje se) No přesně, ten píár umí lépe než pan Kellner, to je pravda...

x x x

parafráze některých odpovědí, které v rozhovoru následují po 42 minutě podcastu:

Svět se změní, i když ne zcela, hlavní výsledek krize: lidé možná konečně pochopí, co to je dluh.

Jak hodnotí situaci v Americe? Čína jde nahoru, Amerika dolů a Američané na to ještě nejsou připraveni.

Je Trump neštěstím nebo velkým vůdcem? Má schopnost pojmenovat problémy, ale neumí je řešit, natož vyřešit. Trump je výsledkem podmínek, které vytvořili liberálové, jenom urychluje proces, on nic nezměnil, jenom to urychlil.

Vyhraje Trump? Asi ano.

Bude svět za deset let lepší nebo horší? Pro někoho lepší, pro většinu populace horší.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd