zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

29.6.2020 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

CNN Prima News - sázka na střední proud (Týdeník Rozhlas 28/2020)

Když letos 3. května zahájila vysílání nová televizní zpravodajská stanice CNN Prima News, komentáře byly skeptické až zklamané. „Rozjezd CNN Prima je rozpačitý," „Nebyl to žádný propadák, ale ani žádný zázrak," „Béčko ČT24?" - takové a podobné ohlasy se ozývaly z médií a sociálních sítí. Očekávání bylo velké, protože předchozí reklama slibovala něco, co tady ještě nebylo. Nakonec se ukázalo, že CNN Prima News se vydala cestou standardního televizního zpravodajského kanálu, kterých jsou po světě desítky.

Den před zahájením vysílání generální ředitel skupiny Prima Marek Singer poskytl rozhovor redakci Deníku, v němž kromě jiného řekl: „Nebudeme se zaměřovat ani na intelektuály, ani se nechystáme předkládat bulvár. V dobrém slova smyslu chceme být středním proudem. Do roka bychom chtěli mít 1,5 procenta sledovanosti, což je v relaci k ČT24 rozumná ambice."

V komentářích, které se po startu vysílání CNN Prima News v médiích objevily, se nejvíce diskutovalo o způsobu spolupráce s americkou partnerskou stanicí, jehož hlavní součástí je přebírání autorských pořadů z dílny reportérů CNN Christiane Amanpourové a Richarda Questa. Otazníky se vznášely nad účelností vysílání těchto pořadů, protože - jak poznamenal Karel Hvížďala - „český konzervativní divák se moc o zahraničí nezajímá". Rozčilení v některých kruzích vyvolaly také jejich liberální - z pohledu českých médií až levicové - postoje ve vztahu k problémům americké politiky a současného světa.

Všeobecně překvapilo, jak se změnil charakter dosavadního zpravodajství Primy. Prima se odstřihla nejen od některých alternativních "komentátorů" (Stonjeková, Vyoral) na svém zpravodajském webu, ale také od nadbíhání populistickým náladám v bulvárně laděných reportážích. Vznikl paradox, že televize Prima, která se dříve kriticky stavěla proti liberálním a přehnaně politicky korektním postojům jiných médií, nyní oklikou - přes publicistické pořady CNN - tyto postoje na obrazovce prezentuje. To však neznamená, že by se CNN Prima News k těmto postojům programově hlásila. Naopak, snaží se držet neutrální středovou linii; když přebírala záběry CNN z rasových nepokojů, její redaktoři americké emoce spíše brzdili.

Podle všeho jsou Amanpourová a Quest pro CNN Prima News obchodně a provozně užitečnou transakcí. Převzaté pořady CNN slouží jednak jako demonstrace příslušnosti Primy ke světově uznávané značce, ale také jako laciná výplň vedlejších vysílacích časů. Obchodními zájmy je možné vysvětlit i jeho současné středové zaměření. Šéfové Primy si pravděpodobně dobře spočítali, že vyjít vstříc konzumentům alternativních médií a hlasitým kritikům České televize na sociálních sítích by jim přineslo mnohem méně diváků než věcná a neutrální žurnalistika snažící se o alternativu nabídky pro „přepínače", kteří přejdou na CNN Prima News v okamžiku, když jim ČT 24 začne nabízet „veřejnoprávní nudu", jak se o zpravodajství ČT vyjádřil jeden diskutér.

Kdyby se podařilo CNN Prima News dosáhnout jedenapůlprocentní sledovanosti, znamenalo by to, že podíl programů Primy na televizním trhu by možná překonal dosavadního lídra trhu televizi Nova. Zatím je však tento cíl dosti vzdálený. Podíl na publiku se pohybuje kolem čtyř desetin procenta a neprojevuje nějakou výraznou tendenci k růstu.

CNN Prima News se stále nachází v procesu testování a hodnocení. Manévruje při výběru témat i osobností, zkouší, co na diváky působí a co je odrazuje. Bude zajímavé sledovat, kam toto hledání povede a také co se stane, jestliže sázka na klidný střední proud a na sílu značky CNN nevyjde. Není vyloučeno, že opustí svoji politickou neutralitu, možná se v zájmu sledovanosti vydá cestou bulvarizace se zaměřením na skandály, zločiny, nehody a katastrofy. Nic není zatím jisté. Jedno se však předpovědět dá: až se sejde rok s rokem, program CNN Prima News bude zcela určitě jiný, než jak se představil české televizní veřejnosti ve svém prvním měsíci.

Odevzdáno 17. 6. 2020

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd