zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

13. 5. 2021 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Kauza Hamáček: Po čtyřech týdnech stále nejasno

Aniž bych chtěl kopírovat Karla Olivu, který dnes v Posledním slovu Lidových novin napsal: "utrousit pár slov ohledně racionálnějšího postoje v současném dění kolem Jana Hamáčka je mravním imperativem," myslím, že by bylo dobré znovu se blíže podívat na kauzu "Hamáček - Vrbětice - cesta necesta do Moskvy."

To proto, že v redakci Seznam zprávy se Jiří Kubík rozhodl zastoupit ne příliš důvěryhodného Janka Kroupu v autorství dalšího textu ke zmíněné kauze s titulkem "Deset dní tajné hry o Vrbětice. Proč Hamáček ohlásil kolaps?"

Jiří Kubík nám zde sděluje, že zrušení dopoledního Hamáčkova programu v úterý 13. dubna kvůli "lehké indispozici" mělo zakrýt konzultaci s prezidentem Zemanem. "S novým plánem (Kulhánek místo Zaorálka) ale musel předseda ČSSD seznámit i hlavu státu. Je vydána zpráva, že vicepremiér Hamáček zkolaboval a ten den už nebude k mání. (...) Zatímco pro veřejnost to bylo prezentováno jako „klid na lůžku“, ve skutečnosti Jan Hamáček program měl, a ne ledajaký – konzultace s prezidentem Zemanem." Tohle tvrzení má logiku a divil bych se, kdyby bylo nějakými důkazy vyvráceno.

Jiří Kubík nám pak dále předkládá k uvěření informace dvou anonymních zdrojů. Doslova:
"Někteří z dalších účastníků schůzky na vnitru ve čtvrtek 15. dubna popsali předchozí průběh setkání s Hamáčkem, včetně jeho snahy předat ruské straně při příležitosti cesty do Moskvy informace o vyšetřování Vrbětic ve větších detailech.
„Když s tím přišel, koukal jsem na něj překvapeně. Chtěl Volodina (šéf ruské Státní dumy, blízký člověk Vladimira Putina) postavit před hotovou věc až na té návštěvě,“ uvedl jeden z účastníků schůzky, který podobně jako další hovoří pod příslibem anonymity a jehož identitu redakce chrání.
Další účastník pak k informacím o Vrběticích dodal: „Hamáček to chtěl použít při obchodu s Rusy“."

Všimněme si řetězení výroků ze dvou různých zdrojů, které mají podpořit kauzalitu stále nedoloženého Kroupova obvinění: "Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice za milion Sputniků." Kromě toho druhý anonymní zdroj je označen pouze jako "další účastník," tedy nikoli jako "další účastník setkání," což nevylučuje, že jde o člověka, který nebyl přítomen na zmiňované schůzce, a který podobně jako hejtman Netolický pouze reprodukuje, co vyslechl od jiných lidí.

Jinak ten dlouhý text nepřináší nic nového, kromě Hamáčkova prohlášení, že se k věci kvůli vyšetřování v trestním řízení nebude vyjadřovat, a také kromě informace o esemesce poslané Janu Hamáčkovi v sobotu dopoledne ("Máme informaci, že Vaše cesta do Moskvy měla přijít v době, kdy české bezpečnostní složky řeší neupřesněnou kauzu týkající se ruských zpravodajských aktivit v Česku..."), tedy v době, kdy v Respektu už šel do tisku článek připravovaný ve spolupráci s Bellingcatem, který přiměl premiéra a jeho náměstka k mimořádnému brífinku v sobotu 17. dubna.

Obávám se, že žonglování se slovíčky a s interpretacemi informací od utajovaných zdrojů Jiřímu Kubíkovi a Jankovi Kroupovi nakonec u soudu nepomůže. Sdělení, že Hamáček chtěl vyměnit Vrbětice za Sputnik, není názorem, jehož obsah soudy a judikatura tolerují, ale faktem, pro nějž stále chybí důkazy. Shrnující informace, jaká byla ta dnešní z Deníku N, nebo i ta, kterou v neděli 9. května zveřejnil Respekt, tento fakt nepotvrzují. Naopak: "Podle informací Respektu se v tuto chvíli bere za neprokázané, že Jan Hamáček na své zmiňované schůzce s nejvyššími bezpečnostními šéfy navrhoval nějaký obchod s uhlazením informací."

Z posledních komentářů ke kauze, jejíž vývoj kvůli Hamáčkovu mlčení stagnuje, vybírám:

 • Jaroslav Kmenta už v neděli v Reportéru napsal, že kauza "přichází v době, kdy se v česko-ruských vztazích hraje o velké peníze i politický vliv".
 • Bohumil Pečinka dnes v Reflexu napsal: "Jan Hamáček není vlastizrádce, ale zapletl se do složité hry, která byla nad jeho síly."
 • Jan Schneider včera na serveru prvnizpravy.cz přirovnal Janka Kroupu k podvodníkovi Harry Jelínkovi.
 • Deník Právo si dnes všímá pokračujícího rozkolu uvnitř ČSSD, neboť "vysvětlování kauzy „cesta do Moskvy jako kamufláž“ totiž soc. dem. stále rozděluje".
 • Martin Hála v komentáři na serveru sinopsis se domnívá, že "“Honzíkova cesta” do Moskvy je tak jen další fází dlouhodobého procesu “posunování” české zahraniční politiky na Východ."
 • A poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček v rozhovoru pro Parlamentní listy řekl: "Prostě se nechal uvrtat do zpravodajské hry a na chvíli si myslel, že je agent W4C. Prostě ještě větší blbec, než jsme doufali".

  Ondřej Štindl v rubrice "Echo týdne" tištěného týdeníku Echo k aféře dnes dodává: "Nemám žádné privilegované informace. Zdá se ale, že ta aféra vypovídá především o způsobu, jakým se pracuje s informacemi. Někdo mluvil na nějaké schůzce, někdo jiný to slyšel a interpretoval jedním z mnoha způsobů, jeho interpretaci vyslechl někdo další a taky ji interpretoval. Většina toho, co tzv. víme o světě, vzniká podobným způsobem."

  Bohužel! A tak nezbývá než doufat, že o kauze Vrbětice se snad někdy v budoucnu dozvíme více, než teď. Podle mého názoru se tak možná stane až v okamžiku, kdy Hrad opustí Miloš Zeman a jeho squadra, která dělá vše proto, aby se na Hradě - i přes ubývající prezidentovy síly - co nejdéle udržela. Neboť v jednom jsem ochoten s Jiřím Kubíkem souhlasit: některé stopy směřují k Hradu. Zda následné Hamáčkovo chování mělo model "hloupej nebo navedenej," nejsem schopen posoudit.

  DODATEK 20:00: V průběhu dnešního dne poskytl Jan Hamáček rozhovor Jakubu Tomkovi v pořadu Epicentrum Blesku, v němž dementoval, že v úterý dopoledne s prezidentem Zemanem jednal, a to s použitím argumentu, že jeho pohyb je kontrolován, a lze dokázat, že nikam neodjel. Rovněž odmítl spekulace o "paktu s Hradem."

  | nahoru |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd