zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

29. 6. 2021 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Když tři komentují totéž, není to totéž

V neděli 27. června zpravodajský kanál CNN Prima News vysílal rozhovory se třemi ústavními činiteli - prezidentem republiky, předsedou vlády a předsedou Senátu. Rozhovory vedla Terezie Tománková pod hlavičkou pořadu Partie. Její otázky v některých případech směřovaly ke stejnému tématu (přírodní katastrofa na Moravě, blížící se volby, epidemie a vakcinace, maďarský kontroverzní zákon).

Některé výroky se staly předmětem komentářů v médiích i na sociálních sítích, proto jsem si je zaznamenal.

Miloš Zeman: "já jsem takový průzračný člověk, tak Vám řeknu, že já budu volit hnutí ANO. A kdybych měl dva hlasy, jakože je nemám, tak můj druhý hlas bude patřit sociální demokracii (...) Víte, teď nechci být nezdvořilý, ale asi budu. Já totiž pokládám koalici za podvod. Přesněji řečeno předvolební koalici. Vy znáte heslo, myslím, že jeho autorem byl kdysi dávno Josef Lux, že koalice vznikají až po volbách, a tedy nikoli před volbami. No, a jestliže tedy nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod."

Můj komentář: v tom případě jsou zákony 424/1991 (o sdružování v politických stranách a v politických hnutích) a zákon 247/1995 (o volbách do Parlamentu České republiky) podvodné.

Miloš Zeman (o policejním zákroku v Teplicích): "Já jsem se samozřejmě seznámil se stanoviskem policejního vyšetřování a jako člověk, který důvěřuje naší policii, nemám důvod výsledky tohoto vyšetřování jakkoli zpochybňovat. Rada Evropy by se měla zabývat jinými záležitostmi."

Můj komentář: Jestli existuje nějaký raison d'être paralelní existence Rady Evropy vedle Evropské unie, tak jsou to lidská práva a její štrasburský soud.

Miloš Zeman: " Přece jenom jedna urážlivá poznámka, protože dneska jsem nebyl moc urážlivý. Dovedu pochopit homosexuály, lesbičky a tak dále. Víte, koho vůbec nechápu? To jsou ti transgender, protože, jestliže si necháte přeoperovat pohlaví, tak se dopouštíte trestného činu sebepoškození. Každý operační zákrok je rizikem, a tihle ti transgender, tak ti jsou mně opravdu bytostně odporní."

Bez komentáře. Snad jen odkaz na jeden rozhovor, v němž Miloš Zeman neměl nic proti udělení státního vyznamenání pro Terezu Spencerovou, před operačním zákrokem zpravodaje ČTK Dimitrije Spanilého.

Andrej Babiš (o Pirátech): "Protože to je velké nebezpečí pro nás. A tak se podívejte, co oni dělají. A já nechci, aby naše země byla řízena z Evropského parlamentu, oni jsou, Piráti jsou ty evropský zelení a oni xkrát se vyjadřovali, jsou promigrační.
(...) nevím, jak to mají, podle tý ideologie jejich a ty různé jejich polyamorie, já nevím, co všechno tam mají a propagace drog, tak já jako důchodce, jako fakt to nedávám.

Andrej Babiš (k dopisu státníků 17ti zemí EU o podpoře LGBT komunity, který Babiš nepodepsal): "...ale prosím vás, nějaká deklarace, je důležité, jak my se chováme. A my v Čechách jsme velice liberální, ano, a my máme plno přátel mezi homosexuály, plno, moje paní má mraky, já taky, jo, a co je pro ně důležité, nějaká deklarace, nebo je škoda, že jsme ve sněmovně nedotáhli ten zákon, co je pro ně důležité, aby měli ty práva, společné jmění manželů, ano, dědictví, příjmení, svatba. Mimochodem na Čapím hnízdě byla svatba homosexuálů, například.
(...) A mimochodem v rámci hnutí ANO máme tři proudy konzervativní, to je Juchelka, ten říká, ano, manželství, práva do ústavy, liberální, to je Barbora Kořanová, díky které to došlo na pořad sněmovny. A křídlo selský rozum, to jsem já a Nacher, a my říkáme ano, vlastně ty homosexuály, my je chceme podpořit, aby měli ty práva. (...) Já to nepovažuju za důležité, abysme, ano, dělat nějaký gesta, je důležité, jak se chováme."

Andrej Babiš (o návrhu na obsazení nejvyššího státního zástupce): "No, já jsem se to dozvěděl včera z médií."

Miloš Vystrčil (na stejné téma): "...prostě tohle to chaotické rozhodování mě fakt nebaví (...) jestliže paní ministryně Benešová, jejímž nadřízeným je Andrej Babiš, navrhuje nového státního zástupce, tak bych předpokládal, že o tom, že ho bude navrhovat a že ho bude potom vláda schvalovat, se dohodla s premiérem. Pan premiér říká, že vlastně to ještě neměl na vládě, že on vlastně neví, jak to bude a kdoví, jak to bude, jestli to tak bude a tak dále..."

Miloš Zeman (o komunikaci): "Tak zaprvé, lidé spolu mají mluvit, to je pro mě axiom. Když spolu nemluví, tak mohou být podezřelí, že trpí komplexem méněcennosti, dokonce nepřiznaným komplexem méněcennosti, a proto se bojí kontaktu s druhou stranou."

Miloš Vystrčil: "...myslím, že by bylo dobré, kdybychom o některých věcech mohli vést dialog, ať s panem premiérem, nebo s panem prezidentem, (...) Záleží na panu prezidentovi, (...) protože on to dneska také vlastně říkal v tom, v tom rozhovoru s vámi, že je potřeba komunikovat, i když to tomu druhému není úplně příjemné, protože je to v zájmu, v tomhle případě Česka, aby si nejvyšší ústavní činitelé vyměňovali názory (...) to si myslím, že by bylo docela důležité, ale já to změnit sám nemohu a je to věc pana prezidenta, jak do budoucna bude ty naše vztahy dekultivovat nebo kultivovat."

Andrej Babiš (o politice): "Já se politikou neživím. Dobře víte, že celé příjmy dávám samoživitelkám, všechno si platím, nemám žádný problém jako politik, od ledna 2014 Babiš neměl žádný problém, nějaký skandál, nebo něco, ty vymyšlené aféry, to všechno, to je všechno velice dávno,..."

Miloš Vystrčil: "tak pokud vezmu hnutí ANO Andreje Babiše, který říkal, že neměl od roku 2014, já nevím, žádný problém. Já jenom můžu říct, tak si přečtěte některé knihy, jako je Příběh oligarchy, Žlutý baron, Boss Babiš (...) pan premiér Babiš to velmi dobře umí a jak říkal, že nebude dělat kampaň, tak jí tady dle mého názoru celou dobu, co s vámi mluvil, dělal, ale to tak je a s tím nemůžeme nic dělat."

Miloš Vystrčil (o způsobilosti prezidenta): "Zahraniční výbor přijal usnesení, které vyslovuje názor, (...) že není možné, aby prezident zastával svůj úřad. To je, to říká článek 66 (...) A můj současný názor je takový, že článek 66 aplikovat tak, jak si představuje zahraniční výbor, nelze a tím nezpochybňuji, že v té zpravodajské zprávě Pavla Fischera není spousta věcí, se kterými se ztotožňuji a kde si myslím, že skutečně pan prezident škodí České republice.

Miloš Vystrčil (k maďarskému zákonu na ochranu dětí): "Já si myslím, že Česko by jasně mělo zastávat pozici, kdy dáme jasně najevo, že diskriminace jakékoliv sexuální menšiny je přípustná. A teď se dostáváme k tomu, co je napsáno v tom zákoně (...) žádný oficiální překlad neexistuje (...) komentáře, které jsem četl, byť ten zákon vlastně přeložený není, byly takové, že buď si na tom chce dělat politiku skupina A, a nebo skupina B, což je Viktor Orbán"

x x x

Můj komentář: Na rozdíl od jiných politiků, kteří zaujali silný postoj vůči maďarskému zákonu, aniž by znali jeho přesný obsah, Vystrčil jako jeden z mála zaujal opatrný postoj. Text zákona v maďarštině je zde. Má 17 stran a novelizuje řadu zákonů, od vzdělávacího zákona, přes trestní zákoník až k zákoníku práce a zákonům o médiích a reklamě.

Je pravda, že předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová maďarský zákon odsoudila, a že na Evropské radě se minulý týden o něm živě debatovalo, ovšem ono prohlášení z 24. června, které podepsalo 17 státníků, a kvůli jeho českému "nepodpisu" Terezie Tománková grilovala Andreje Babiše, nebylo adresováno Orbánovi, jak napsali novináři z Echa24; maďarskou legislativu dokonce výslovně vůbec nezmiňuje.

Ocenění zasluhuje také Vystrčilův rezervovaný přísup k usnesení zahraničního výboru, který by rád využil článek 66 Ústavy k oslabení, ne-li dokonce k odvolání prezidenta. Podle mého názoru se tak Pavel Fischer dostal na úroveň Jana Rumla, který před pěti lety k něčemu podobnému v televizi vyzval.

Deník N okamžitě Vystrčilovy postoje využil ve včerejším rozhovoru.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd