zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

13. 7. 2022 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Falešný "generál Pavel" aneb Jak odhalit fake news

Některá česká média koncem června publikovala fotografii staršího tlustého ruského důstojníka jménem Pavel, který byl údajně povolán do armády, neboť Rusku prý „docházejí generálové.“ Začal to 26. června Blesk s titulkem "Docházejí Putinovi generálové? Na Ukrajinu měl poslat i otylého veterána Pavla (67)", po Blesku druhý den následoval internetový bulvár extra.cz a také primácký web cnn.iprima.cz.

Jedině CNN Prima vyslovila jisté pochyby o autentičnosti celé zprávy, jinak český bulvár slepě opisoval z britských zdrojů. Parlamentní listy si pak smlsly na omylu tweetujícího proukrajinského Američana, který se domníval, že údajný ruský generál Pavel vypadal za mlada jako náš prezidentský kandidát, což doprovodil poznámkou, že je smutné vidět dnešní „vojenskou trosku“ v mladších letech.

Byl to Hlídací pes, který minulý týden 9. července upozornil na nepravdivost zprávy o otylém generálovi, vycházeje z informací twitterového vlákna belgického novináře Riena Emmeryho a z jeho článku na webu vlámské veřejnoprávní televize. Fact checking, který Emmery provedl souběžně s nejrozšířenějším vlámským týdeníkem Knack (placený obsah), došel ke zjištění, že údajný 67letý generál ve výslužbě Pavel je 58letý Ivan Turčin, bývalý pohraničník v penzi po dvacetileté službě, při níž sloužil také na hranicích Uzbekistánu s Afghánistánem. Uvedená fotografie byla pořízena 27. května 2022 v ruském okrese Jelanskij během ceremonie v předvečer vojenského svátku Den pohraniční stráže. Výrok, že jde o 67letého „generála Pavla“, kterého Putin jako důchodce poslal bojovat na Ukrajinu, je třeba hodnotit jako lživý.

To všechno je možné dočíst se v článku Riena Emmeryho z 9. července, když zapnete překladač Google. V závěsu za Hlídacím psem, o den později Parlamentní listy „vytěžily“ Emmeryho twitterové vlákno v textu s titulkem „Novinářská ostuda! Tlustý generál Pavel nalezen. Není generál, není Pavel, není na Ukrajině.“ Tím by se mohla celá aféra uzavřít. Mne však zajímalo, jak vznikla, a především: jakým způsobem postupovali novináři, kteří se chtěli dopátrat pravdy.

Na úplném počátku byl tweet z 5. června ruského uživatele vystupujícího pod jménem „elektrikář-uralosaurus“ (6363 sledujících), který doprovodil uvedenou fotografii stručným komentářem: „vrchní velitel jídelny.“ Tweet byl přeposlán více než třistakrát, nejen ruskojazyčnými uživateli Twitteru.

The Daily Star 25.6.2022Ještě než se fotografie dostala do médií, kolovala na americké sociální síti reddit.com ve skupině/komunitě Absolute Units, která si libuje v žertovných obrázcích a videích s rozměry věcí a lidí přesahující běžný normál. Někdy bych rád věděl, odkud čerpal svoji inspiraci John Ward, který se fotografie chopil a 25. června v bulváru The Daily Star zveřejnil článek o ruském generálu Pavlovi, který prý denně spotřebuje pět jídelních chodů a zapíjí to litrem vodky. Tady vše začalo.

Předpokládám, že i v bulváru platí pravidlo, že si nelze všechno vymýšlet, a proto předpokládám, že John Ward – pokud to není pseudonym – se musel o nějaká fakta opřít, a že je možná získal z diskusí na sociálních sítích. Uvedenou fotografii na nich komentovali především protiruští a proukrajinští diskutéři a nedivil bych se, kdyby některý z nich podlehl pokušení přidat k ní nějakou báchorku, kterou se mohl později John Ward zaštítit.

Informace tedy byla na světě a hned se jí chopila další média. Především nejčtenější britský bulvár Daily Mail se sáhodlouhým titulkem: „Monstrum z Východu! Zpanikařený Putin povolal obézního 130kilového penzionovaného generála, 67 let, aby velel jednotkám na Ukrajině poté, co jeho nejlepší, bitvami zocelení vyšší velitelé byli ve válce zabiti.“ Tentýž den se přidal také The Sun a za oceánem The New York Post, nebo v Belgii nejprodávanější vlámský deník Het Laatse Nieuws.

Za zmínku stojí rovněž citace britského zpravodajského kanálu GB News ze 27. června, který rovněž přejal informace The Daily Star jako pravdivé. GB News je stanice, která začala vysílat vloni v červnu se záměrem konkurovat konzervativními postoji liberální BBC; přešel do ní tehdy renomovaný moderátor BBC Andrew Neil, jenž však po třech měsících GB News opustil, takže jejím hlavním tahákem jsou dnes pořady brexitáře Nigela Farageho. Na konci tohoto řetězce tiché pošty, v němž se přebírají informace, aniž by se ověřovaly, a které se opírají pouze o citace, pak nacházíme i český bulvár, pro který je Daily Mail četným a uznávaným zdrojem.

popisek obrázku Pátrání po identitě „generála Pavla“ prováděné tandemem belgických novinářů začalo využitím vyhledávače portrétů pimeyes.com. Při zadání fotografie "generála Pavla" však vyhledávač na webu nic nenašel. Ovšem po zadání portrétů dvou vedle stojících mužů vyhledávač přinesl výsledky. Byli to funkcionáři z Volgogradské oblasti, jelanský okres. (Zopakoval jsem uvedené hledání, jenomže jsem narazil: Dodání informace, na jakých webových stránkách se uvedený portrét nachází, je placenou službou. Oba muži se však vyskytovali na více webových stránkách, které vyhledávač nalezl. Zřejmě nějací místní bafuňáři.)

park v JelanechDalší pátrání se soustředilo na městečko Jelaň. Ani na mapách Googlu ani na mapách Yandexu neexistuje prohlížení přes street view, nicméně rešeršérům se ze zdejšího centrálního parku, o němž předpokládali, že se tu konají veřejné akce, podařilo nalézt fotografie. Na jedné z nich našli válečný pomník podobný tomu na pozadí fotografie s "generálem Pavlem." (Zkoušel jsem také hledat, ale to co objevili fact-checkeři, jsem nenašel. Možná proto, že jsem nehledal na ruských webech nebo na Telegramu.) Na dalších fotografiích se podařilo ztotožnit podle dlažby nedaleko postavený památník pohraniční služby ve formě hraničního sloupu, přestože Jelaň se nachází v ruském vnitrozemí.

Pohraničnickou uniformu - zelené čepice - měl nejen "generál", ale i další veteráni. Kolegyně Riena Emmeryho, novinářka z Knacku Lotte Lambrechtová, pak na Yandexu objevila článek z místních novin Jelanskije Vesti o oslavách Dne pohraničníka z letošního 27. května doplněný Den pohraničníka Jelany 27.5.2022 řadou fotografií dokumentujících celou událost. A byla to také Lotte Lambrechtová, která navštívila sociální síť Odnoklassniki a našla zde skupinu pohraničnických veteránů včetně "generála Pavla", který se ukázal být Ivanem Turčinem.

Právě tady na Fotografie z profilu Ivana Turčina na webu Odnoklassnikiprofilu Ivana Turčina (samozřejmě po registraci) bylo možné zjistit, že sloužil u pohraniční stráže až do svého odchodu do důchodu v roce 1999. Jen tak na okraj - pohraniční stráž nespadá pod ministerstvo obrany, ale pod ruské ministerstvo vnitra.

A tak mě napadá, neměla by být česká média ve svém vlastním zájmu opatrnější při přebírání informací z pochybných zdrojů? A to i v případech, kdy jejich obsah vyhovuje převažující náladě ve společnosti a redakční politice daného média? Já vím, kdo má dnes čas na prověřování všech faktů! Vždyť i belgickým novinářům trvalo několik dnů, než se jim podařilo dopátrat pravdy.

Nicméně pokud chtějí média získat zpět ztracenou důvěru čtenářů, diváků, posluchačů, pak v informační bitvě válčících stran, při níž platí, co kdysi napsal britský spisovatel Rudyard Kipling, že její první obětí je pravda ("The first causualty when war comes is truth"), by si média měla od válečné propagandy udržovat jistý odstup a dodávaná fakta prověřovat. V našem případě stačilo využít dostupné vyhledávací nástroje. Zjistit, že fotografie "generála Pavla" na Twitteru koluje už od začátku června, netrvá zase tak dlouho. Americký týdeník Newsweek na to přišel hned druhý den po zveřejnění fake news z dílny The Daily Star.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd