zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

2. 8. 2022 RUBRIKA: Informace, glosy, polemiky

Červencové kalendárium 2022

Dne 1. července začalo šestiměsíční předsednictví České republiky v Radě EU (neplést si s Radou Evropy nebo Evropskou radou).
Slavnostního zasedání v Litomyšli 1. července se kromě české vlády zúčastnila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a všichni eurokomisaři.
O pět dnů později předseda vlády Petr Fiala představil priority českého předsednictví poslancům Evropského parlamentu.

Ukrajina. Vyčerpávající válka jakoby neměla konce. Pod patronací OSN a Turecka byla 22. července podepsána dohoda o transportech obilí z blokovaných ukrajinských přístavů. Podpisování bylo trochu složitější, protože Ukrajina a Rusko odmítly připojit podpis na jedno paré, mezi dvěma znepřátelenými stranami kolovali prostředníci předávající dva exempláře smlouvy s podpisy tureckého prezidenta a generálního tajemníka OSN.
Poslední informace z bojiště jsem si nechal zprostředkovat Ondřejem Soukupem v podcastu 5:59 Lenky Kabrhelové, který se zmiňuje také o masakru válečných zajatců v Mariupolu.
A zaujala mě také ukázková kapitola Vojtěcha Boháče z jeho připravované knihy o cestě k ruské válce na Ukrajině. Novopečenou novinářskou křepelku vyzpovídal Deník N s barnumským titulkem "Muž, který předvídal válku."

Vláda a parlament upřesnily a zpřísnily Lex Ukrajina (65/2022) dvěma novelami 175/2022 a 198/2022. Z té prvního kromě jiného vyplývá, že automatické zdravotní pojištění pro Ukrajince (cizince s dočasnou ochranou), pokud není zaměstnán, končí po 150ti dnech jeho pobytu. V té druhé se řeší ubytovací podmínky, přičemž "Ubytování formou nouzového ubytování se poskytuje na dobu zpravidla nepřesahující 3 měsíce."
Dočasná ochrana Ukrajincům a platnost zákona 65/2022 by měly skončit 1. dubna 2023.

Národní park České Švýcarsko zasáhl lesní požár. Vše začalo v neděli 24. července na nepřístupném místě, o němž se vedení Národního parku domnívalo, že zde bude lepší požár izolovat a nechat ho vyhořet. Čáru přes rozpočet udělal vítr, který do vyschlého, kůrovcem poničeného lesa, rozšířil oheň tak, že zasáhl plochu 1600 hektarů (některé údaje: 2000 ha) a stal se tak největším lesním požárem v historii Česka. Po týdnu les stále doutná a je nutné ho hasit.

Vedra se střídají s krátkodobými přeháňkami a bouřkami. Vlny veder a tropické teploty jsou i jinde, v Británii poprvé v historii překročila teplota vzduchu 40 stupňů Celsia.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se po Covidu vrátil do svého červencového termínu a udělil Křišťálový globus íránsko-kanadskému filmu Nadějné léto.
Zaujalo mě, že český film "Slovo", oceněný v Karlových Varech za režii, recenzent webu Seznam Zprávy tvrdě zkritizoval, když filmu vyčítal, že byl schematický, že "omílal prázdné repliky" a dokumentoval tak "bezzubost české kinematografie."
Souhlas. Když lidé neschopní vymyslet si vlastní příběh vykrádají historii a zasazují do nich své schematické postavy a používají historická klišé, pak to asi nemůže dobře dopadnout. Jako pamětník takové filmy dosti špatně snáším, i když dostávají ocenění na festivalech. A to nás teď čekají ještě Mašíni.

předvolební průzkumy Medianu 2012 a 2022 Červnový průzkum veřejného mínění a volební model společnosti Median pro blížící se volbu prezidenta staví na první místo Andreje Babiše (25,5%) před Petrem Pavlem (21,0%). Jak připomněl na Twitteru Jindřich Šídlo, před deset léty v létě 2012 stál na prvním místě Jan Fischer (34,5%) před Milošem Zemanem (14%). Je třeba vyčkat do podzimu.
V komentáři pro ČRo Plus Šídlo k tomu poznamenal: "Kdyby se Andrej Babiš chtěl opravdu výjimečně pobavit, stačilo by, aby v listopadu oznámil, že o prezidentskou funkci nestojí. Ten zmatek, který by v tu chvíli v poli soupeřů vypuknul, by stál za to." .

Nejen opozice, ale i liberální novináři se domnívají, že výkony současné vlády Petra Fialy, by mohly být v současné krizové situaci (rostoucí ceny, inflace, válka, deficitiní rozpočet) lepší. Mám na mysli komentář Jiřího Pehe pro Deník N zveřejněný v kratší verzi i na stanici ČRo Plus.
Jeho poselství je vyjádřeno už v titulku: "ODS opakuje staré chyby. Skončí Fialova vláda stejně jako čtyři předchozí kabinety, které strana vedla?"

V Letech u Písku v pondělí 24. července se po dlouhých letech čekání začal bourat vepřín stojící v místech bývalého koncentračního tábora, v němž byli za druhé světové války vězněni Romové.

Letošní Tour de France vyhrál Dán Jonas Vingegaard před Slovincem Pogačarem. Jejich souboj ve 20. etapě, který skončil sportovním gestem Vingegaarda (na konci videa 2:40) se zapsal do historie závodu.

Wimbledon vyhrál po sedmé Novak Djokovič, když Rafael Nadal v semifinále kvůli zranění odstoupil. V ženské kategorii zvítězila ruská tenistka v dresu Kazachstánu Elena Rybakina.
Protože ruským tenistům byl do turnaje odepřen přístup, bodové výsledky se do žebříčků nezapočítávají.

Sněmovna 13. července schválila zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek, který do českého právního řádu implementuje závěry směrnice EU novelizující a rozšiřující již existující tzv. AVMS směrnici. Implementace se zpozdila téměř o dva roky (mělo se tak stát do listopadu 2020). Parlament se pochlapil teprve tehdy, když už po několika varováních ze strany EU hrozila pokuta.
K problému této směrnice jsem se vyjadřoval několikrát: Budou se regulovat i youtubeři? 1.4.2019, Budou se měnit mediální zákony 17.8.2020, nebo komplexně Proměny mediální legislativy z 15.2.2021.

Právě v posledním uvedeném textu jsem upozornil na košatost naší mediální legislativy ve věci AV médií. Mám na mysli těchto pět zákonů:
č. 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání,
č. 132/2010 o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání,
č. 483/1991 o České televizi,
č. 484/1991 o Českém rozhlasu,
č. 348/2005 o rozhlasových a televizních poplatcích.
Nyní k nim přibude zákon šestý. Jsou země, které všechny tyto právní normy byly schopny soustředit do jednoho zákona.

Krátce z médií: Linda Bartošová odchází z České televize. Na její rozloučení s ČT reagoval redaktor Petr Vašek statusem na Facebooku, který mu vynesl docela slušný shitstorm.

Petr Šabata končí jako šéfredaktor ČRo Plus, odchází do deníku Právo. Pro rozhlas mínus, pro Právo plus.
Bývalý člen Rady ČRo a neúspěšný kandidát SPD Josef Nerušil, který vloni žádal, aby Šabata z funkce odešel, může být spokojen.

Josef Pazderka odejde v září z pozice šéfredaktora zpravodajského webu Aktuálně.cz, neboť se zde nepohodl s novým vedením vydavatelství Economie.

V Londýně zemřel Jan Jůn (77), spolužák z fakulty, který emigroval do Británie, pracoval ve Svobodné Evropě a pro české rozhlasové publikum do poslední chvíle komentoval události v místě svého pobytu.

| nahoru |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
Copyright © Milan Šmíd