Aktuality Louče
235
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.8.2011... ARCHIV     TÉMATA

24.8.2011 Titulky dnešních novin hlásají - Režim padl, Pevnost dobyta, Kaddáfí prchá. Otázkou však je, zda mluvit o konečném vítězství, či ukončení občanské války v Libyi není trochu předčasné. Podle všeho není všemu konec, mediální obraz nemusí být vždy věrným obrazem reality (o manipulaci médií viz blog Filipa Rožánka). Na druhé straně fakt, že libyjský telekomunikační operátor opět spustil internet - nefunkční od března, kdy ho Kaddáfí nechal vypnout - svědčí o tom, na kterou stranu se vítězství přiklání.

| nahoru |

17.8.2011 Jan Lipold na Aktuálně.cz ve svém redakčním blogu napsal: "Nedá se svítit. Letos po Praze nekočují rumunští cikáni, a proto je hlavním newsmakerem okurkové sezony Ladislav Bátora." Já si myslím, že letošní okurková sezóna měla těch newsmakerů více, nicméně aby koaliční ministři odcházeli na protest proti facebookové konverzaci ze zasedání vlády, to jsem ještě nezažil. Vida, co dovede internet a jeho sociální sítě.

| nahoru |

16.8.2011 S blížícím se datem pohřbu Ctirada Mašína v USA se zvyšuje frekvence debat v médiích na téma, které rozděluje národ: Mašínové - hrdinové nebo vrazi? Pro Lidovky to dnes bylo téma číslo jedna (podepřené exkluzivním dvoustránkovým rozhovorem s Ctiradem Mašínem badatele Tomáše Šmída). Ani Blesk nezůstal pozadu (druhá a třetí strana vydání). Pro kvalifikovaný názor je dobré znát fakta. Já je našel v pokladových materiálech pro senátní Veřejné slyšení k bratrům Mašínům (16.06.2004), jmenovitě ve zprávě Jana Kalouse Mašínové. Tu zprávu by si měli přečíst všichni debatéři vycházející z mediálně zjednodušených schémat. Škoda, že Česká televize dodnes nevyužila příležitost (nenašla odvahu?) uvést televizní dokument ARD o Mašínech z roku 2001 Der Luckauer Krieg - Flucht nach Westberlin, který by mohl zvláště mladší generaci přiblížit dobu děje. I když se snažím chování Mašínů pochopit v kontextu historických souvislostí, můj souhlas s ním - pokud vůbec - bude vždy podmíněný. Proto je mi tak sympatický výrok Ivana Medka, který v listopadu 2006 v rozhovoru pro HN kromě jiného řekl: "Myslím si, že Mašínům by prospělo, kdyby dokázali projevit lítost, že zabili i nevinné lidi. Kdyby řekli, to jsme neměli dělat, pak mají právo na medaili."

| nahoru |

12.8.2011 Nadměrnou pozornost, kterou již týden média věnují problému homosexuálů a festivalu Prague Pride se pokusil ve svém blogu "Mladé léto v teplé frontě, teplé léto v Mladé frontě" parodovat Ladislav Jakl. Dnes však celostátní televize festival zahájený ve středu 10.8. ve večerních zprávách ignorovaly.

 • Rozhovor se Sašou Vondrou ve včerejším Reflexu je modelovou ukázkou interview, kterých je dnes v médiích na stovky. V úvodu popis situace, ve které k setkání došlo, pak několik otázek, které mají do rozhovoru přinést "člověčinu", zbytek tvoří nekonfliktní povídání, ve kterém reportér svými otázkami politikovi nahrává na smeče jeho víceméně známých historek i názorů. Pak aby se neřeklo, se do politika rýpne tak, aby ho to nebolelo, a mohl nekvalifikovanou otázku snadno odrazit (zde o penězích, které Vondra údajně s ProMoPro vydělal, i když je jasné, že Vondra žádný majetkový prospěch neměl). Když se politik splete (Vondra tvrdí, že zasedání MMF bylo v Praze v roce 1999, i když bylo až v roce 2000), novinář ho neopraví.
  | nahoru |

  AhA! titulní strana úterý 9.8.20119.8.2011 Dnešní téma bulváru a internetových diskusních přestřelek: Smrt "ženy za pultem" Jiřiny Švorcové (83). Spektrum názorů, které se zde objevují, je široké: na jedné straně dobrá herečka nepřevlékající kabát (Troška), na straně druhé špatný člověk (Landovský) či komunistická bestie (diskutéři). Podle mého názoru člověk, kterého semlely dějiny, protože podlehl svodům ideologie slibující spásu, kterou není schopna naplnit.

 • V Londýně a dalších britských městech již třetí den řádí mladiství vandalové, kteří se svolávají přes internet.
 • Článek Petra Hájka v Parlamentních listech "Jsem kryptofašista. Doznávám se" ve čtvrtek 4.8. odstartoval aféru, kterou dnes deník MF Dnes uvedl podtitulkem: "Střet o gaye přerostl v diplomatickou roztržku". Chronologii aféry, včetně tiskových prohlášení českého ministra zahraničí a prezidenta, jsem popsal v blogu pro Aktuálně.cz. Pro Karla Schwarzenberga je Prague Pride 2011 "festivalem tolerance", pro Václava Klause je to však "festival homosexuálů". Rozdíl, ke kterému není třeba nic dodávat, vypovídá o těch pánech vše.
  | nahoru |

  5.8.2011 Nedostatek politických témat v médiích (vláda i parlament na dovolené) nahrazuje bitva o kůrovce na Šumavě.

 • Zájem o Breivika také neklesá, už se přišlo na jeho české facebookové "přátele".
 • Ve středu 3.8. zemřel ve věku 71 Robert Bakalář. Vzpomínku na něj jsem umístil na osobní blog "Pěna dní".
 • Před dvaceti lety 6. srpna 1991 zpřístupnil Tim Berners-Lee World-Wide-Web všem uživatelům internetu. Ovšem WWW už jednou své dvacetiny slavil v březnu 2009, dvacet let od předložení projektu.
  | nahoru |

  1.8.2011 Před třiceti lety 1. srpna 1981 odstartovala první hudební televizní stanice MTV. Před deseti lety připravila MTV ke svému dvacátému výročí zvláštní webovou stránku s historickými odkazy. Dnes si třicátých narozenin nikdo nevšiml, ani mtv.nova.cz. Koho dnes zajímá historie, smrt Amy Winehouse je přitažlivější téma!

  | nahoru |