Aktuality Louče
242
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.3.2012... ARCHIV     TÉMATA

24.3.2012 Vyjadřují se všichni, vyjádřím se taky. Nemám rád, když se lidé škodolibě radují z neštěstí druhých. Také proto mne případ lobbisty Romana Janouška, jenž se dostal svým kriminálním jednáním do problémů, a také na první stránky dnešních deníků, nechává víceméně chladným. S jedinou výjimkou: a to, když jsem sledoval Janouškův útěk před policisty zaznamenaný policejní kamerou.
Optimistický pocit, který tahle scéna ve mně vyvolala, vycházel ze zjištění, že tady snad není ještě všechno ztraceno, když policie koná korektně bez ohledu na osobu, která se přestupku či trestného činu dopustila, a když osoba zvyklá na to, že dopravní předpisy a chování na silnici pro ni neplatí, neboť všechno umí zaplatit nebo uplatit, dostane strach a začne utíkat.

| nahoru |

22.3.2012 Vláda přečkala ve zdraví hlasování o nedůvěře se skórem 113 poslanců proti, 85 pro. Sněmovní schůze začala v úterý 20.3. v pět hodin odpoledne, skončila půl hodiny před půlnocí.

 • Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš dnes na tiskové konferenci oficiálně oznámil svoji rezignaci.
 • Dobešův pád však v médiích přebila další odposlechová aféra, která asi dostane jméno "Mazánek", a do níž je zapleten bývalý primátor Pavel Bém a jeho nadstandardní vztahy s lobbistou Romanem Janouškem. Jako obvykle, MF Dnes své informace postupně dávkuje tak, aby jí aféra vydržela alespoň do víkendu.
 • Režisér Jiří Svoboda se rozhodl odejít z Kolegia generálního ředitele České televize, protože nechtěl, aby se jeho jméno spojovalo se současným vývojem ČT. Kromě jiného ho zklamalo obsazení kreativních producentů nově vytvářených producentských skupin. Jako člen téhož grémia jsem musel už více lidem vysvětlovat, že tyto producenty nevybíralo kolegium, ale odborné komise sestavené z insiderů i outsiderů ČT.
  | nahoru |

  19.3.2012 Ústavní soud dnes zveřejnil dva nálezy, které se týkají médií, a na kterých se podílela končící soudkyně ÚS Eliška Wagnerová. Jedná se o nálezy očíslované jako I. ÚS 1586/09 a I. ÚS 823/11. Ten první se týká, Michala Viewegha, kterému se zdálo odškodnění bulváru za nemajetkovou újmu ve výši 50 a 200 tisíc nízké a žádal jeho zvýšení. Ten druhý reaguje na stížnost Martina Michala, který se musí omluvit Kateřině Brožové, že ji poškodil svým vyjádřením v rádiu, když o ní prohlásil, že je jako Trabant ve srovnání s Rolls Roycem Heleny Vondráčkové.
  V prvním případě Ústavní soud dává za pravdu Michalu Vieweghovi a vrací případ soudům k dalšímu projednání. V tom druhém případě Ústavní soud na jedné straně přiznává, že soudy porušily základní právo Martina Michala na svobodné vyjádření názoru, na straně druhé - pokud jsem to dobře pochopil - Michal se na vlastní náklady omluvit musí, tedy zbytek rozsudků v jeho případě zůstává v platnosti ÚS sice zrušil rozhodnutí Vrchního a Nejvyššího soudu, odmítl však Michalovu žádost o kasaci rozsudku Krajského soudu v Praze, "neboť zjištěné vady lze napravit i v řízení před odvolacím soudem". Půl milionu odškodnění, které Brožová od Michala žádala, odmítly již nižší soudy.
  Oba nálezy obsahují mnoho zajímavých myšlenek pro posuzování práce médií. Jsem zvědav, jak s nimi naloží naši komentátoři. Budu-li mít čas, ještě se k nim vrátím.

  | nahoru |

  17.3.2012 Holešovská výzva dosáhla svého - čtvrtečními demonstracemi se zviditelnila natolik, že jí média nemohla ignorovat. Jeden z jejích iniciátorů Slávek Popelka dostal možnost včera v pátek komunikovat s veřejností celou hodinu v Hyde Parku na ČT24. Popelka zde představil svůj program přímé demokracie a kromě jiného řekl: "Já se v této fázi soustřeďuji na jednu věc: Mě příliš v této chvíli nepálí jakým způsobem se budou věci v této zemi řešit, to co chci řešit v této chvíli, je: odstranit vládu, odstranit prezidenta, dosáhnout nepolitické vlády odborníků a dosáhnout obecně proveditelného referenda."
  Image Holešovského hnutí sdružujícího řadu iniciativ dosti poškodil pražský taxikář Zdeněk Ponert i další radikálové se svéráznými názory na svobodu a demokracii. Ponert byl svolavatelem pražské demonstrace, rozložil ji do tří dnů s plánovaným závěrečným pochodem k budovám ČT. Povedlo se mu to jen ve čtvrtek. V pátek a dnes už na Václaváku nebyly tisíce, ale jen stovky lidí, které se na Kavčí hory příliš nehrnuly. Kromě toho se Holešovská výzva od Ponerta distancovala.
  Bylo mi líto všech lidí, kteří mají k protestům dobré důvody, že se nechávají manipulovat a vést lidmi typu Ponerta. Rovněž nerozumím Jiřímu Krejčíkovi, který se obul do České televize týden poté, co mu tato instituce odvysílala jeho vysoce subjektivně pojatý a nikoli laciný dokument Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka. (Mám na mysli větu JK: "Česká veřejnoprávní televize - platíme ji ze svých peněz a má sloužit nám a nikoliv kdoví komu, bezbřehému kapitálu bezbřehých zločinců, kteří rdousej nás a jestli my se necháme - zardousej nás k smrti.")

  | nahoru |

  12.3.2012 Událost uplynulého víkendu: vítězství Ficovy strany SMER na Slovensku v předčasných volbách - získala 83 ze 150 mandátů, do ústavní většiny chybí 7 poslaneckých míst.

 • O nadstandardních vztazích české a slovenské politiky svědčí i fakt, že jak vítěz (Fico), tak poražený (Dzurinda) si našli čas na přímé vstupy do nedělních Otázek Václava Moravce.
 • Deníky MF Dnes a LN na Ficovo vítězství reagovaly stejným titulkem: "Vláda jedné strany," což Jindřich Šídlo dnes ráno na ČT24 zkritizoval (od 9. minuty).
 • Pozadí publikování aféry Gorila přiblížil čtenářům MF Dnes šéfredaktor deníku SME Matúš Kostolný. Z rozhovoru, který není na internetu, mne zaujala metafora "Noviny by neměly být jen průtokovým ohřívacím kotlem, který prostě nateče informacemi a vyteče. Rozdíl mezi novinami a internetem je te, že si novináři pokoušejí ověřovat své informace."
  | nahoru |

  7.3.2012 Již tři dny probíhá u Obvodního soudu pro Prahu 5 líčení ve věci trestního stíhání předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty, kterého státní zástupce žaluje podle § 332 trestního zákona, jenž praví: "Kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek (...) bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem." Výslechy svědků předvádějí panoptikum bizarních postav a jejich výroků, jež podávají nelichotivé svědectví nejen o vnitřních poměrech v marketingově vytvořené politické straně Věci veřejné, ale také o úrovni českého politického života.

 • Podobně jako vloni a předloni prezident Václav Klaus bilancoval rok svého prezidentování v půlhodinovém rozhovoru pro televizi Nova (podobně jako vloni a předloni s Markétou Fialovou). Kromě otázek politického charakteru přišla řeč i na epizodu s chilským perem, která prezidenta netěší a nejraději by si za ni "utrhl ruku."
 • Agentury dnes rozhlásily do světa, že se možná podařilo přinést důkazy o existenci "božské částice" Higgsův boson vysvětlující vznik vesmíru. Zpráva se rozprostřela do četných médií a kdo ví, zda to s ní neskončí podobně jako s případem neutrin rychlejších světla.
  | nahoru |

  5.3.2012 Teprve o víkendu jsem si poslechl záznam jednání Rady ČT z 22. února a tak jsem se dozvěděl, že analýzy Justa a Šmída, které si Rada ČT objednala, jsou vystaveny na webu. Což mě uvolňuje ruce k tomu, abych svoji analýzu, dodanou 31. ledna, mohl zveřejnit na Louči ve formátu .doc, který na rozdíl od PDF ponechává živé všechny internetové odkazy k jednotlivým pořadům tak, jak je v přílohách uvádím (přes funkci Ctrl+klik myší).

 • Pro časopis Týden směřujícímu k bulváru je každý drb a každá aféra dobrá (viz nedávné převzetí kachny o Evropské romské straně). Dnešní článek "Šéf ČT a hříchy z Novy" si všímá "závažné stížnosti", kterou poslal Radě ČT podnikatel Čeněk Absolon, v médiích kdysi zmiňovaný také v souvislosti s vazbami na Františka Mrázka. Absolon v ní označuje Dvořáka za "lovce peněz" a vyslovuje obavu, "zda jeho působení v České televizi nemůže tuto instituci poškodit.“ V pozadí je starý spor Čeňka Absolona a jeho společníka Pavla Knapa se skupinou kolem PPF, který podle Týdne vznikl tak, že : "Absolon s Knapem tehdy pro PPF měli od režiséra Petera Kršáka získat jeho téměř sedmnáctiprocentní podíl v TV Nova. Kršákův podíl v hodnotě přesahující miliardu korun pro PPF skutečně získali, ale za svou práci údajně nedostali zaplacenu předem dohodnutou částku 19 milionů korun." Pokud si dobře pamatuji, a pokud výroční zpráva CME nelže, pak tvrzení, že Kršákův podíl získala PPF, se nezakládá na pravdě. Tu miliardu vyplatila Kršákovi CME také díky tomu, že se do záležitosti vmísil Gabriel Eichler se společností Benson Oak, jak do dnešního dne uvádějí její webové stránky.
  | nahoru |

  1.3.2012 Česká televize včera oznámila, koho budeme vídat na obrazovce při vysílání hlavního zpravodajského pořadu Události od 1. dubna. Čtveřici vybraných tvoří Marcela Augustová, Aneta Savarová, Jolana Voldánová a Jakub Železný. Spolu s personální obměnou se od 1. dubna změní i obsah a forma Událostí na ČT1.

 • Týden neklidu na vysokých školách jako výraz protestu proti reformám ministra školství Dobeše měl za následek zrušení návštěvy prezidenta Klause do Brna, což je krok, který lze pochopit. Václavu Klausovi se tento týden jako bumerang vrací jeho nepromyšlený výrok o VŠ studentech jako parazitech, který pronesl vloni na Vysoké škole báňské v Ostravě.
 • Ode dneška mě má Google pevněji v hrsti. Propojil moje uživatelské návyky z různých svých služeb (gmail, Google+) do jednoho systému pod příkrovem jednotné politiky nakládání s osobními údaji. Ve Francii se ozvali strážci osobních údajů s námitkou, že sdružování databází s těmito údaji odporuje evropským normám. Někdy mě baví pozorovat, jak si mě Google otipl a jaké mi nabízí na gmailu reklamy. Nemusí se mi to líbit, ale koneckonců používání vyhledávače Google, sítě Google+ a gmailu bylo mojí svobodnou volbou.
  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd