Aktuality Louče
263
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.12.2013... ARCHIV     TÉMATA

28.12.2013 Vánoční poselství Miloše Zemana nahrazující někdejší novoroční prezidentské projevy, vysílané živě z Lán 26. prosince na ČT a na Nově, znovu potvrdilo, že Zeman není a nebude tatíčkem, ale především politikem. Což by tolik nevadilo, kdyby ten politik nebyl za zenitem svých možností a schopností. Jeho projev nebyl ani poselstvím, ani politickou vizí, ale sebestřednou zprávou o plnění vlastních slibů a redundantním svědectvím o rétorické dovednosti hovořit bez papíru.

 • "Škatule hejbejte se" ve vlastnických vztazích českých médií stále nekončí: těsně před Vánoci bylo oznámeno, že Astrosat, společný podnik pasovských (Vltava-Labe-Press 51%) a Bertelsmanna (49%) převezme od Finů vydavatelství Sanoma. Detaily viz Austův Mediář. Bilanci majetkových přesunů roku 2013 shromáždil server ihned.cz s titulkem "Rok mediálních turbulencí."
 • V pátek 20. prosince program ČT art ve své pravidelné late night show Tečka páteční noci uvedla "legendární skupinu Vanessa" jako "domácí elektronickou legendu." Jak uvedla noticka: "Samozřejmostí bude živá VJ performance". VJ je varianta zkratky DJ, přičemž namísto diskžokeje je třeba dosadit videožokeje. Jak uvádějí prameny (archiv vysílání není na ČT k dispozici), skupina Vanessa využila živého vysílání k tomu, aby na sebe upoutala pozornost překračováním hranic slušnosti, vkusu jakož i společenských tabu (existují ještě nějaká?). Víceméně se jim to podařilo, ČT vysílání nepřerušila, čímž se nyní vystavila nebezpečí udělení sankcí za nedodržování vysílacího zákona, a média mají o čem psát. Naštěstí ne všichni této trapné exhibici přitakali a vyjádřili se o ní jako o "vypočítavě nechutné." O tři dny později v Hyde parku ČT24 s mottem "Bezuzdná svoboda a chvála cenzuře?" vystupoval režisér Jiří Menzel, který zde odsoudil "snadné vydělávání na špatných věcech."
  | nahoru |

  20.12.2013 Několik dní se to jen proslýchalo, dnes se zpráva potvrdila: německo-švýcarský mediální joint venture prodal svoji českou pobočku Ringier Axel Springer CZ a.s. podnikatelům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi za 170 milionů euro. Podle tiskové zprávy: "prodejem účastí ve společnostech činných především v oblasti tisku v České republice se společnost Ringier Axel Springer Media AG ještě více soustředí na další rozšiřování svého obchodu v zemích Polsko, Srbsko a Slovensko, kde joint venture již zaujímá silné postavení v podnikatelských aktivitách v oblasti digitálního tisku." Nové majitele však současná krize tiskových médií evidentně neznepokojuje, neboť Daniel Křetínský ve zmíněném press release říká: "Jsme si vědomi problémů, se kterými se tradiční tištěné noviny v současnosti potýkají a těšíme se na spolupráci se současným manažerským týmem vedeném Libuší Šmuclerovou, se kterým chceme najít správná strategická řešení."

 • Zatímco v Bruselu zasedají šéfové evropských států (včetně Jiřího Rusnoka) a koná se zde summit EU, česká média - s výjimkou těch ekonomických - to téměř nezaregistrovala. A pak se divme, že lidé tak snadno naskakují na demagogické argumenty euroskeptiků, když o tom, co se v Bruselu děje, vlastně nic nevědí. Stačí se podívat na agendu shrnutou do těchto bodů: I. Společná bezpečnost a obranná politika, II. Hospodářská a sociální politika, III. Ekonomická a monetární unie. IV. Migrační pohyby (problémy Lampedusy apod.), V. Rozšíření a stabilizace a asociační proces. VI. Externí vztahy (WTO, Syrie, východní partnerství, Ukrajina). Nevěřím, že by se o závěrech k těmto tématům. nedalo něco zajímavého napsat.
 • Sestavování nové vlády získává čím dál tím více podobu telenovely na pokračování, o níž jsme každý den v televizních živých vstupech informováni příslušnými aktéry koaličního jednání. Už se podařilo dát dohromady čtyřicetistránkovou koaliční smlouvu mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. Dnes lidovci dostali nabídku na rozdělení rezortů, v níž mají své vytoužené ministerstvo zemědělství. Pokud ji přijmou, pak už zbývá jen dosadit jména ministrů a hurá na Hrad - s nejistým výsledkem u prezidenta.
  | nahoru |

  12.12.2013 V interním sporu v České televizi se začala psát další kapitola. Na včerejším jednání Rady ČT vystoupil generální ředitel Petr Dvořák s vlastním stanoviskem, v němž Radě sděluje, že po konzultaci s členy expertní komise (bylo jich pět, zbyli tři) "se rozhodl její činnost ukončit. Důvody ukončení činnosti komise a souvislosti jsou detailně popsány v přiložené Zprávě o činnosti expertní komise." Tlustospis zprávy včetně DVD se záznamy zpochybňovaných zpravodajských příspěvků dostali všichni členové Rady s tím, že "Další postup v řešení podnětu je nyní plně v rukách vás, členů Rady České televize." Kromě jiného zde Dvořák sděluje, že z jeho strany nebudou "vyvozována žádná personální opatření ani sankce," neboť "Hodlám za současnou nestandardní situací udělat „tlustou čáru“ a nevracet se k řadě porušení interních pravidel, která proběhla v posledních měsících a neřešit s tím spojené pracovně-právní souvislosti."
  Zda se nastavením nových pravidel a vytvořením interního Editoriálního panelu, k němuž se budou moci redaktoři v případě sporů obracet, situace uvnitř zpravodajství zklidní, to se teprve uvidí. Já osobně si nedokážu moc dobře představit kvalitní týmovou práci mezi lidmi, kteří si navzájem vyhrožovali nebo po dlouhé měsíce shromažďovali kompro materiály na toho druhého, aby je v daný čas použili. (Soudím podle toho, co jsem vyslechl, při vědomí subjektivní povahy těchto informací.)

 • Jednání o vládní koalici stran ČSSD, KDU/ČSL a hnutí ANO, průběžně zpestřováno prezidentskými intermezzy, se údajně chýlí ke konci. Nově zvolená Sněmovna v těchto dnech rokuje již na své čtvrté schůzi, přičemž z té třetí minulý týden unikl "off the record" rozhovor mezi členy vlády Jiřím Rusnokem, Vlastimilem Pickem a Janem Fischerem, později rozšířený se sloganem "Ty vole Mandela." Pokusil jsem se vypátrat, jak se tento rozhovor dostal "on record" médií, což přineslo mému blogu na Aktuálně.cz historicky pátou nejvyšší sledovanost.
  Tématu kamer v parlamentu se Louč v minulosti již vícekrát věnovala. Například: 26.3.2002 Parlament a televize, nebo 24.6.2004 Když veřejnou službu zajišťují soukromníci (o parlamentních kanálech) nebo 18.6.2008 Sněmovna a televizní přenosy - bude všechno jinak? Historii televizního vysílání z PS pak popisuje tato stránka Poslanecké sněmovny.

  | nahoru |

  | starší aktuality | novější aktuality |

  CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
  Copyright © Milan Šmíd