Aktuality Louče
304
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 5. 2017... ARCHIV     TÉMATA
31. 5. 2017
Několik dnů bez spojení s internetem občas změní aktuality Louče v opožděnou retrospektivu mediálních témat. Hodně se jich týkalo událostí v zahraničí.
x x x
Na prvním místě to byl sebevražedný atentát islamisty libyjského původu narozeného v Británii (Salman Abedi, 22 let), který se 22.5. večer odpálil v multifunkční hale v severoanglickém Manchesteru uprostřed davu, jenž se rozcházel po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. Výsledek: 22 mrtvých, kolem šedesáti zraněných.
x x x
Atentátem žila evropská média celý minulý týden, zatímco teroristický čin v Bagdádu podobného rozsahu o týden později 29.5. zůstal u nich poněkud ve stínu, jakoby zmařené životy (27 mrtvých, více než stovka zraněných) při útocích islámského státu v Iráku měly menší hodnotu. Okolnosti v Bagdádu byly podobné jako v Británii, lidé ve dnech ramadánu po soumraku vycházející do ulic a chtějící se bavit, a do toho sebevražedný útočník a později auto naložené výbušninami.
Oceňuji Francouze, kteří kvůli bagdádské tragédii zhasli osvětlení Eiffelovky od půlnoci podobně, jako to několik dní před tím udělali ze solidarity s britskými oběťmi.
x x x
Aby toho nebylo málo, dnešní exploze cisterny naložené výbušninami v Kábulu usmrtila nejméně 80 osob a stovky lidí zranila. Co k tomu dodat? Snad jen to, že evropská sebestřednost médií zveličujících vlastní tragédie, podobná zvěrstva za svými humny tolik nevzrušují. Proto je dobré, že také dnes večer Eiffelka připomene lidem, že se nevinní lidé vraždí i jinde.
x x x
Mediální událostí byla i Trumpova návštěva v Evropě. U mne zatím bez komentáře.

| nahoru |

22. 5. 2017
Po týdenní nepřítomnosti v české kotlině se zpožděním umisťuji na Louč svůj komentář pro Týdeník rozhlas, který vyšel před týdnem, a do svého zápisníku zaznamenávám:
x x x
Zatímco prezident v Číně poskytoval pravidelný čtvrteční rozhovor pro TV Barrandov, Andrej Babiš (ANO) se ve středu 17.5. dohodl s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) na kompromisu: ministerstvo financí zůstane u ANO, ale nebude to náměstkyně Alena Schillerová, ale poslanec za hnutí ANO, předseda sněmovního hospodářského výboru a někdejší ředitel české pobočky Microsoftu Ivan Pilný.
Na prezidenta tudíž zbylo už jen ceremoniální manévrování kolem odvolání ministra financí, k němuž ho zavazuje Ústava.
„Wishful thinking“ anebo přání otcem myšlenky se projevilo u některých komentátorů naznačujících, že tato vládní krize je začátkem ústupu ze slávy Miloše Zemana, který by ho mohl dovést k porážce v prezidentské volbě. Myslím, že je to předčasné. Podle mého názoru Zeman je stále silný, i když jeho síla pramení hlavně ze slabosti jeho soupeřů.
x x x
Protože sledování videí s výjimkou Kanceláře Blaník pokládám za ztrátu času, až do minulého týdne mne minula osobnost baviče Kamila Bartoška, alias Kazmy, který se na Stream.cz producíruje v pořadu One Man Show. Ovšem jeho Odhalení největšího televizního skandálu v Česku nešlo přehlédnout.
Propašování údajně psychicky postiženého soutěžícího (Karel Ondrka) do pořadu TV Prima Prostřeno a následné sledování skrytými kamerami ukazující zákulisí natáčení zaznamenalo za necelý týden v Česku nevídaných rekordních tři miliony zhlédnutí. Pořad Prostřeno s bizarním soutěžícím vyvolal v březnu stížnost podanou Radě pro R a TV vysílání.
Kazmovo tvrzení, že tohle vydání natočil především proto, aby pomohl lidem s Touretteovým syndromem, neberu. Šlo mu hlavně o vlastní show.
x x x
Z Mistrovství světa v ledním hokeji letos opět odcházíme bez medaile. Cesta za ní ztroskotala ve čtvrtfinále na Rusku.

| nahoru |

14. 5. 2017
Ještě než prezident Miloš Zeman odcestoval do Číny na Belt and Road Forum (o co jde, a jak je to s iniciativou Nové hedvábné stezky, podrobně vysvětluje sinolog Martin Hála v HN), oznámil 11.5. v rozhovoru pro Barrandov TV, že udělí milost doživotnímu vězni Jiřímu Kajínkovi, což vyvolalo četné diskuse a komentáře.
Právník a sociolog Jiří Přibáň to v rozhovoru pro Respekt vyhodnotil slovy: "Účel je jasný - zaplnit mediální realitu dalším skandálem a tím udržovat veřejnost ve stavu permanentní mobilizace pocitů obdivu i pohoršení. Nejde o to, jestli rozhodnutí je správné, ale jestli dokáže rozjitřit kolektivní emoce."
Také já si myslím, že Miloš Zeman potřeboval překrýt svůj úlet se Sobotkou na Hradě jiným atraktivním mediálním tématem. S médii to zkrátka umí.
x x x
A co česká vládní krize? Jak se dalo čekat - na venek se znepřátelené strany zabetonovaly ve svých zákopech, ale v kuloárech se jedná. Ba i Sněmovna se příští týden sejde, aby strany vládní koalice - přes příkopy, které mezi nimi dnes vedou - pokračovaly ve svém vládnutí.
x x x
Bývaly doby, kdy Severní Porýní-Vestfálsko jako nejlidnatější spolková země Německa s rozvinutým průmyslem byla trvalou baštou sociální demokracie. Dlouholetá nadvláda SPD skončila překvapivě dnešním dnem, když v zemských volbách zvítězili křesťanští demokraté CDU s přibližně 33 procenty hlasy a SPD dosáhla jen na 31-32 procent hlasů (přesné výsledky budou zítra). V předchozích volbách před pěti lety získala SPD 39,1 procent a CDU 26,3 procent hlasů.
Také tady vstoupila poprvé do zemského sněmu protiimigrační a nacionalistická Alternativa pro Německo AfD, ovšem s nižším než očekávaným ziskem kolem sedmi procent. Po rasantním nástupu AfD do zemských sněmů (již je ve 13 ze 16 spolkových zemích) se očekávalo, že AfD bude sbírat kolem patnácti, možná i dvaceti procent hlasů. Jak je vidět, demokracie v německé společnosti zapustila tak pevné kořeny, že extremisté tady moc velkou šanci nemají. I když je kvůli jejch euroskeptickému až protievropskému postoji podporuje náš bývalý prezident.

| nahoru |

11. 5. 2017
Tak už máme za sebou včerejší parlamentní spektákl, který měl podobu mimořádné 58. schůze Sněmovny a dostal název "Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti." Vše se točilo kolem uniklých odposlechů, na nichž vystupuje Andrej Babiš s bývalým redaktorem MF Dnes Martinem Přibilem, když ke dvěma náhrávkám tajemný Julius Šuman na twitteru přičinil 8.5. třetí část.
Výsledek sedmihodinového schůzování: dvě usnesení, v nichž se jednak žádá premiér Sobotka, "aby na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny bez zbytečného odkladu podal informaci o postupu řešení vládní krize." a jinde se konstatuje, že "Andrej Babiš ve svých veřejných vystoupeních opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů", a také se tu vyzývá prezident republiky, aby "při výkonu své funkce důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval Ústavu České republiky."
x x x
Prezident pochopil, že se věci nevyvíjejí v jeho prospěch, a že musí jednat. Proto ještě před tím, než se vydal na čínskou stezku, Miloš Zeman narychlo svolal do Liberce schůzku šéfů koaličních stran (Sobotku cestujícího do Lucemburska nahradil Chovanec).
Padly zde dva návrhy, když účastníci byli ochotni mluvit na kameru jen o jednom - návrh na konání předčasných voleb odmítlo ANO i KDU/ČSL. Tím druhým má být údajně pokračování vlády bez Babiše i Sobotky (tj. návrh blízký původní "demisní" Sobotkově variantě). Protože však detaily o něm chybí, asi v tom budou nějaké háčky. (Což potvrzuje výrok Miloše Zemana dnes ráno v Doksech, když hovořil o "komplexnejším návrhu," který při jednání padl, a který je třeba ještě dojednat.)
P.S. Kdo má náladu, měl by si tu besedu poslechnout jako excelentní příklad politické demagogie, v níž z jednotlivých faktů se jejich interpretacemi dostáváme k pokřivenému obrazu reality - viz Zemanovo zdůvodnění hradní grotesky, povýšení externího pracovníka Právnické fakulty UK Víta Zvánovce na ústavního právníka, další mlžení ve věci Ferdinand Peroutka apod.)
x x x
Mezitím občanští aktivisté svolali na včerejšek protestní demonstrace proti alianci Zeman/Babiš (nebo Babiš/Zeman?). Na Václavák přišlo kolem dvaceti tisíc lidí. Kromě Prahy a Brna (cca čtyři tisíce lidí) počet demonstrantů v krajských městech nepřekročil tříciferná čísla.
(DODATEK 21:00: Dataři z iRozhlasu.cz to počítali podle fotek - na Václaváku bylo jen 8300 lidí)
(DODATEK DODATKU 12.5. Další článek iRozhlasu počty upřesňuje, podle mobilních operátorů bylo na Václaváku asi 12 000 lidí.)
Organizátoři pražské demonstrace ("Šlo o spontánní nápad, který jsem dostala při pohledu na inzerát Andreje Babiše,“ uvedla hlavní pořadatelka demonstrace Šárka Fialová. Zdůraznila, že je to její občanská aktivita a akce neslouží k podpoře žádného z politiků.) vyzvali přítomné, aby dnes přišli v hojném počtu na Hradčanské náměstí, kde se má podepisovat jakási petice (že by Demokracie nepočká: Petice za dodržování Ústavy ČR?)
x x x
Budiž slyšena i druhá strana. Při hledání petic jsem narazil na dokument: "Petice na podporu kandidatury Ing. Miloše Zemana, nar. 28. 9. 1944, na volbu prezidenta republiky v roce 2018 ", k dispozici na webové stránce zemanznovu.cz.

| nahoru |

5. 5. 2017
tituly deníků 5.5.2017, převzato z twitteru - LutonskýPonechávám stranou včerejší reality show na Hradě, při níž prezident přijímal Sobotkovu demisi, kterou tento na Hrad nepřinesl. Uniformita titulních stran dnešních deníků je dalším důkazem, že síla některých obrazů je natolik veliká, že jí neodolá žádný editor.
x x x
Když před dvěma dny tajemný Julius Šuman na twitteru zveřejnil další dávku tajných odposlechů konverzace Andreje Babiše, nahrávka č.2 se - na rozdíl od té první - dostala okamžitě do mainstreamových médií, protože se na ní Babiš s redaktorem Přibilem domlouval na strategii zveřejňování kauz proti svým politickým soupeřům. Souhlasím s tím, že tohle šmírování je špína, na druhé straně to, co nahrávka č. 2 vyjevila, je natolik závažné, že by to veřejnost měla vědět.
x x x
Andrej Babiš má výdrž: včera absolvoval čtyři rozhovory v médiích a ještě večer v sedm hodin byl fit. Postupně hovořil:
S redaktorkou Blesku Verou Renovica: "Vím, kdo na mě sbírá kompro! A svatbu s Monikou do toho netahejte".
S Danielou Drtinovou na DVTV: "Je mi z ČSSD na zvracení. Být premiérem by byla velká oběť".
S Marií Bastlovou v pořadu ČRo "Dvacet minut Radiožurnálu" Předtočeno v 13:00 odpoledne ještě před spektáklem na Hradě.
Se Světlanou Witowskou v Interview ČT24.
Myslím, že obě redaktorky médií veřejné služby odvedly dobrou práci. Obdiv zvláště pro Světlanu Witowskou, neboť mít proti sobě respondenta, který zásadně neodpovídá na otázky a neustále opakuje svoji mantru, není lehké.
x x x
Vím, že čtenáři Louče na mé odkazy příliš neklikají. Ale podle mého názoru u odkazu na komentář Mirka Topolánka "Milý Miloši, Andreji a Slávku..." by to měli udělat.
x x x
Aktualita 10:30: Premiér Sobotka změnil názor, na tiskovce oznámil, že demisi nepodá, odvolá Babiše...

| nahoru |

2. 5. 2017
Na dnešním Sobotkově rozhodnutí podat demisi vlády je pozoruhodné to, jak jeho první krok zkopíroval postup, o němž psal David Klimeš v komentáři: Sobotka může Babiše porazit jen "poznámkou mimořádné povahy." Další tahy v této hře však budou dělat jiní a vůbec není jasné, zda to dopadne jako v televizním seriálu Vláda.
x x x
S titulkem "Hradu nerozumím" zveřejnily dnes Hospodářské noviny rozhovor s nově zvoleným ředitelem ČT Petrem Dvořákem. Když byl dotázán na funkci televizního ombudsmana, jehož vytvoření v projektu nabídl, odpověděl: "...bylo by dobře, kdyby televize měla nezávislého zástupce, který bude schopen ve chvílích, kdy si diváci na něco stěžují, dát jim třeba i za pravdu, ač samotní tvůrci tu chybu necítí."
x x x
Včerejší trapné kompronahrávky Babišových soukromých rozhovorů jsem zatím objevil jen na serverech parlamentnilisty.cz a euportal.cz. Jiná monitorovaná média a politici naštěstí mlčí.

| nahoru |

1. 5. 2017
První máj, lásky a manifestací čas. Kromě potyček v Brně, vše proběhlo jako každý rok, včetně Miloše Jakeše na Výstavišti a malých hloučků antiislamistů a anarchistů v ulicích; pravda, tentokráte s příchutí předvolební kampaně.
x x x
Letošní První máj však možná vejde do dějin médií jako čas skandálu s Babišovými nahrávkami rozhovorů, v nichž se neuctivě vyjadřuje o svých oponentech. Upozornil na ně antibabišovský web forum24.cz Pavla Šafra, když na twitter je umístila @skupinasuman, představující se slovy: "Andrej Babis ma na kazdeho slozku. My mame slozku na Andreje Babise. Jsme Skupina Juliuse Šumana, ktera v anonymite sbira informace o AB."
Atmosféra houstne a jsem zvědav na to, na jakou úroveň se dostala novinářská etika českých mainstreamových médií, tj. které z nich dnes a zítra tuhle nahrávku využije. Jakoby nestačilo, že bude poletovat po sociálních sítích.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz