Aktuality Louče
307
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 8. 2017... ARCHIV     TÉMATA
31. 8. 2017
Kauza imunity poslance Babiše stále plní stránky médií. Mandátový a imunitní výbor doporučil vydat šéfa hnutí ANO policejnímu vyšetřování, poslanci ANO ve stále hojnějším počtu imunitu Babiše brání. Hlasovat se bude na plénu příští týden.
x x x
Tajemná skupina Šuman zveřejnila další nahrávku, v níž Andrej Babiš o firmě FAU mluví jako o zločinecké bandě, která dluží státu peníze, a naši lidé na ni klekli, takže je v insolvenci. Což vyvolalo podezření, že "Babišovi lidé" na MF ČR likvidují firmy na objednávku šéfa. Když jsem si poslechl Janu Klímovou v Ozvěnách dne, získal jsem dojem, že názor finanční správy o karuselových obchodech s pohonnými hmotami u firmy FAU nebyl tak zcela vycucán z prstu. Tenhle střelný prach proti Babišovi možná brzy zvlhne.
x x x
Na to, jak důležitým sousedem a partnerem je pro nás Německo, množství informací v našich médiích o dění v této zemi, která zanedlouho - 24. září - bude volit nový Bundestag, je dosti malé. Průzkumy považují Angelu Merkelovou a CDU/CSU za jasné vítěze.
O tom, že na mítincích Angely Merkelové ve spolkových zemích na území bývalé NDR se ozývají výkřiky "Hau ab" (zmiz, odprejskni) a že se tu píská, o tom se u nás příliš nepíše. Jen se přetiskne četka. Já osobně vidím volební preference AfD (do 10%) podstřelené, neboť tuším, že respondenty podvědomě ovlivňuje politická korektnost a malá ochota přiznat se ke straně, na jejíž kontroverzní charakter média upozorňují.
Toho je však dalek Václav Klaus, který opět přijel do Německa AfD podpořit. Za hlubokého nezájmu německých médií.
x x x
billboardy Teprve když se billboardy kolem dálnice zahalily do českých vlajek (namísto aby byly odstraněny k 1.9.2017, jak praví zákon), uvědomil jsem si, kolik jich tady je. A také, že přijetí novely zákona, která billboardy od dálnic odhání, byla před pěti lety rozumným počinem. Jenom nevím, proč média dávají tak velký prostor lidem, kteří se literu zákona vzpěčují naplnit.

| nahoru |

21. 8. 2017
Jak se dalo očekávat, včerejší a dnešní média připomněla výročí sovětské okupace 21. srpna 1968. Rozhodl jsem se, že se připojím oprášením své staré vzpomínky v konfrontaci se vzpomínkou novou odjinud.
| nahoru |

18. 8. 2017
Automobil jako zbraň teroristů přišla opět ke slovu v katalánské Barceloně - osmnáctiletý výrostek marockého původu včera kosil chodce na pěší zóně bulváru Las Ramblas. Výsledek 13 mrtvých, přes stovku zraněných, převážně turistů ze 34 zemí. Krátce poté další skupina mladíků začala srážet chodce v nedalekém městě Cambrils. Tam pachatele postříleli. Do víkendu mají média o čem psát.
x x x
Andrej Babiš si stěžuje na to, že vykonstruovanou aféru Čapí hnízdo stále "hrají" na veřejnoprávních médiích, což je prý součástí spiknutí. Jestli něco dnes Andreji Babišovi u veřejnosti škodí, pak to nejsou média, která už ze své povahy jiná nebudou, ale jeho způsob obrany. Mediálně situaci nezvládá, opakuje stále stejná klišé. Nevyužil už jednu svoji šanci vloni v březnu ve Sněmovně (viz stále neukončenou 43.schůzi), do dnešního dne nevymyslel nic lepšího než výmluvy a osobní útoky.
x x x
Škoda, že už není na webu vyprávění Petra Hájka o tom, jak ODS zvládla dobu, v níž na ni padal stín jejich minulých afér. Uvedu alespoň krátký výtah:
"A teď jsme v situaci, kdy víme, že na jaře 1998 mají být volby. Je průzkum a ten říká, že ODS má 8%. (...) Dávali jsme médiím několik měsíců šílenou potravu, dráždili jsme je (především tím, že se ODS odmítala s médii bavit a vyjadřovat se k negativním zprávám o ODS - poznámka mš)
Novináři byli tak nažhavení na Klause, tak strašně ho chtěli rozcupovat, a my jsme ještě přitvrdili, přidávali jsme další a další negativní obsahy. A najednou se ta hranice stala neudržitelnou, protože byla nepravděpodobná. Totální souhlas prostě není možný, česká nátura odmítá totální souhlas. Čímž se jejich pozice stala ještě labilnější. A navíc, jak jsem hovořil o té setrvačnosti: oni se nedokázali změnit. Zastavit se a zvolnit. Už byli zajatci vlastních kauz.
(...) A v té situaci musíte najít ten okamžik, a to je myslím nejtěžší na tom všem, kdy cuknete a ono se to valí jinam. A najednou – nikdo tomu nechtěl věřit – letěla křivka preferencí nahoru, během dubna byla na 19%, v květnu na 25%, v červnu jsme skončili na 28%. A to celé bylo prací s médií. Negativní prací, ale prací."

Použití takového receptu však podle mého názoru Babiš se svými marketingovými mágy dnes už promeškal.
x x x
Docela dobrou práci odvedl dnes Seznam.cz, který případu "Čapí hnízdo" věnoval půlhodinové studio. Nedokážu si představit nestrannější informace, než jakých se mi dostalo v tomto studiu. Jenomže kdo má čas - kromě nás důchodců - pustit si přes den půlhodinové video. A ještě kdyby ta slečna se naučila lépe mluvit, jsem totiž alergický na pražštinu a její "belo" a "poleteka."

| nahoru |

11. 8. 2017
titulnístrany 11.8.2017Událost dne: Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, což se projevilo na dnešních titulních stranách deníků. Souhlasím s tím, co napsal Miloš Čermák:
"Když jsem si ráno v kavárně listoval novinami, přišlo mi líto, v jak nemožné situaci se ocitly "listy z holdingu". Tedy MF Dnes a Lidovky. Píšu to bez jakékoli zlomyslnosti a ironie.
(...) Konflikt zájmu obou deníků byl po vstupu Andreje Babiše do politiky děsný, ale teď poté, co policie požádala o jeho vydání k trestnímu stíhání, je jejich situace nemožná. Ať napíšou cokoli, a nemusí to být ani komentář či názorový text, bude je někdo kritizovat. Třeba jen za volbu slov v titulku, za umístění článku v novinách, za volbu slov v titulku, za umístění článku v novinách, za to, že ten nebo onen text je moc dlouhý, anebo zase krátký. Prostě nemožná situace."

| nahoru |

10. 8. 2017
Vedení Seznamu.cz a.s. se včera distancovalo od předchozího rozhodnutí vyřadit z inzertní služby Sklik některé nedůvěryhodné zpravodajské weby. Zmizela webová stránka, která takové weby definovala (text podmínek je však zachován v mé polemice s Jiřím Ovčáčkem). Seznam zároveň zveřejnil upravená pravidla reklamy sdělující "Postupujeme podle právního řádu ČR a blokujeme inzerci, která je nezákonná." Detaily rozvádí informace o tom, co je to "nepovolený obsah."
Majitel Seznamu Ivo Lukačovič to dnes zdůvodnil na twitteru slovy: "Dozvedel jsem se, ze nove obch podminky mohou dopadnout i na weby, ktere maji "pouze" jiny pol nazor. Tak jsem tu cenzuru zrusil. (typo)"
DODATEK: Výše uvedený odkaz Lukačevič dnes podvečer smazal kvůli "urážlivým a politickým komentářům." Před tím na svém twitterovém účtu napsal: "Prosim o vsechny followery aby mne nezatahovali do svych pol boju. Vetsinou tyto ucty hned blokuji. Nejsem ver cinna osoba." a také: "Jeste jednou opakuji, ze nejsem verejnou ani politickou osobou. Dnes jsem si na TW zablokoval asi 20 uctu..."

| nahoru |

8. 8. 2017
Společnost Seznam.cz a.s. zveřejnila nová Pravidla pro zpravodajské weby. Uvádí se v nich, které webové stránky nebudou mít v budoucnu přístup k inzertnímu programu Sklik a k rubrice Denní tisk v sekci Novinky.cz. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to označil za cenzuru, s čímž Louč nesouhlasí a polemizuje.
x x x
Můj pravidelný komentář pro Týdeník Rozhlas se nechtěně stal dokladem bouřlivých a nestálých poměrů v Trumpově prezidentském štábu. Od 25. července, kdy jsem do redakce komentář poslal, do včerejška, kdy v Týdeníku Rozhlas vyšel, oba funkcionáři, které komentář zmiňuje - ředitel kanceláře Bílého domu Reince Priebus a komunikační šéf Bílého domu Anthony Scaramucci - přišli o své funkce. Můj text však řeší trochu jiný problém: Nejmenovaný zdroj - ano, či ne?

| nahoru |

2. 8. 2017
Okurková sezóna je v plném proudu. Svědčí o tom některá mediální témata deroucí se na první stránky.
Například rozhovor šéfredaktora Jaroslava Plesla s Václavem Klausem plnící pro MF Dnes podobnou funkci jako Lucie Bílá či Karel Gott pro Blesk či Aha! Přitáhne pozornost, i když se v něm nedozvíme nic nového, něco, co bychom nevěděli už dříve.
x x x
Blesk 1.8.2017Není-li po ruce žádný skandál, tak si ho vymyslíme. Například titulkem Blesku, co všechno chce Evropská unie zakázat - brambůrky, hranolky, chléb, kávu. Alibistické upřesňující dodatky drobným písmem nic nemění na tom, že Blesk vědomě své čtenáře klame, na což upozornil již v předstihu, při reakci na zprávu TV Nova z 21.7., jak europoslanec Zdechovský, tak webová stránka Euroskop.cz. O tom, zda a jak se doporučení o akrylamidu stane nařízením, se musejí experti zemí EU teprve dohodnout. Belgičani si prý už své prosadili.
x x x
Politická scéna žila debatami, jak si povedou Starostové, když půjdou samostatně do voleb, s novým lídrem Janem Farským a s novými tvářemi, jako je úspěšný podnikatel z Jablotronu Dalibor Dědek, kterému se podařilo na tiskovce nepříjemné přeřeknutí, při němž zaměnil hnutí Starostové za hnutí ANO.
x x x
Nezčeřenou mediální hladinu horkého léta, poznamenaného rekordními teplotami (viz nejteplejší 1.srpen) pak doplňovaly informace o svatbě Andreje Babiše v Čapím hnízdě, o tom, že Češka pobodaná arabským teroristou v Hurghadě zemřela, že v Turecku odsoudili dva české občany za přílušnost ke kurdským milicím a pod..
x x x
Okurková sezóna zatím ještě nezačala pro DVTV, která chrlí jeden rozhovor za druhým. Včetně s takovými exoty, jako rádoby prezidentská kandidátka Yngland Hrušková nebo šéf Městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal, který povzbuzuje strážníky, aby více pokutovali.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz