Aktuality Louče
315
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2018... ARCHIV     TÉMATA
24. 4. 2018
Ohlédnutí za víkendem:
Vystoupení prezidenta Zemana na sjezdu KSČM kupodivu nekralovalo na prvních stranách pondělních vydání novin, větší pozornost získal převoz ostatků kardinála Berana do katedrály svatého Víta (prezident na slavnosti nepřítomen) nebo nedělní titul hokejistů Brna (Brno slavilo celou noc).
Projev Miloše Zemana v Nymburce na jedné straně odsoudil úlohu někdejší KSČ v historii naší země bonmotem "vítězný Únor byl prohraný Únor", na druhé straně vyzval následnickou KSČM, aby podpořila Babišovu vlády spolu s ČSSD ("Prosím nepromarněte tuto příležitost.")
Polistopadovou generaci na sociálních sítích vytočilo Zemanovo oslovení sjezdu "Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi," aniž se velká část facebookových a twitterových diskutérů seznámila s pokračováním: "dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým sociálně-demokratickým pozdravem."
Ano, některá původně ctihodná oslovení (soudruhu) a pozdravy (čest práci) se v orwellovském světě newspeaku proměnily v odpudivou politickou frázi, přičemž jejich respektovaná minulost bývá zapomenuta.

| nahoru |

19. 4. 2018
Pořad Kauzy Jaromíra Soukupa našel dalšího kritika. Někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt na svém facebookovém profilu o něm kromě jiného napsal:
"Ten pořad nemá žádný tvar, je to sólo pro narcise, který obviňuje lidi bez důkazů a bez možnosti, aby se vyjádřili. Je to perverzní zneužití bohatství... Jaromír Soukup drmolí o věcech, kterým nerozumí, plete fakta. Já být na straně těch, o nichž tam hovoří, podám žalobu."
V diskusi pod příspěvkem, která víceméně Cikrta podporuje, se objevil odlišný názor: "Když jsou ty "Soukupovky" tak nezajímavé, tak proč tam vystupují zástupci ODS, ANO, Piráti, STAN, ČSSD, SPD, KDU-ČSL a KSČM?"
Podle mého názoru tuhle otázku by si měli položit také politici. Neboť do včerejší Arény JS přijali pozvání Ivan Bartoš (Piráti), Kateřina Valachová (ČSSD), Alexandra Udženija (ODS), Petr Pávek (STAN), Leo Luzar (KSČM) a Jiří Kobza (SPD). Všichni tito účinkující pak dělali stafáž úvodní pětiminutové samochvále Jaromíra Soukupa a nepřímo tím poskytli důvěryhodnost Soukupově žurnalistice, která čím dál tím více směřuje k jedinému - propagaci vlastních názorů a posilování vlastní popularity.
Stačí sledovat Týden s prezidentem. V poslední době se mi zdá, že je to Týden s Jaromírem Soukupem; pořad, při němž k široce rozvinutým otázkám občas přispěje svoji kratší replikou prezident republiky.

| nahoru |

18. 4. 2018
Firma Czech Media Invest s českými vlastníky (Daniel Křetínský 50 %, Patrik Tkáč 40 %, Roman Korbačka 10 %) ústy svého mluvčího Daniela Častvaje oznámila, že kupuje od francouzské společnosti Lagardére rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku za 73 milionů eur, (zhruba 1,8 miliardy Kč). V České republice se jedná o Evropu 2, Frekvenci 1, rádio Bonton, Dance radio a zpravodajskou stanici Zet.
BTW - takže z médií vlastněných zahraničními vlastníky se zpravodajským obsahem tady zůstává už jenom televize Nova. Její vlastník však prý také hledá kupce. Bude to někdo od nás nebo z Číny?
x x x
V pondělí 16. dubna poprvé oficiálně zasedala Divácká rada ČT sestavená na základě projektu, se kterým Petr Dvořák vloni opětovně zvítězil ve výběrovém řízení na ředitele ČT. Rada o cca 60 lidech se má scházet dvakrát ročně, bez nároku na odměnu. Už jednou se Divácká rada sešla 16. ledna, ale teprve teď v dubnu přijala stanovy a diskutovala - kromě jiného - o programových plánech na další období.
x x x
Pro zapamatování si tady ukládám odkaz na stručné a přehledné vysvětlení Jakuba Szántó k současným událostem v Sýrii. Také on připouští, že ne všechny chemické útoky musely pocházet od vládních vojsk. Jenomže průběh událostí v Dúmě: "odejděte" "neodejdeme" "použit chlor" "tak tedy odejdeme" spíše nahrává vládní variantě.
x x x
Protože Na Blízkém Východě to vře nejen v Sýrii (každý pátek se konají násilná střetnutí s obětmi na životech na hranicích Izraele a Gazy), přidávám názor šesti bývalých šéfů Mossadu, kteří kritizují vládu za její současný postoj k Palestincům.

| nahoru |

15. 4. 2018
Mlžení ze všech stran provází informace o příčinách a následcích nočního útoku amerických, britských a francouzských raket na syrské cíle spojené s výzkumem a výrobou chemických zbraní.
Erik Best, který si udělal z ČT oblíbený terč ironických - často trapných - poznámek, místo toho, aby ocenil pohotovost ČT24 a zdejších televizních zpravodajců, se podivuje nad tím, že ČT mluví o údajném chemickém útoku ve městě Dúma. Zřejmě nezaregistroval, že dodržování žurnalistických standardů a distanc od oficiální propagandy je běžnou metodou práce ČT24 a pokud v tomto ohledu ČT v minulosti někdy pochybila (Ukrajina, americké volby), pak hlavně tím, že příliš nekriticky přebírala omyly a jednostranné interpretace západních médií a informačních zdrojů.
x x x
Ano, kolem útoků chemickými zbraněmi v Dúma je řada nejasností a Trumpova trestná akce má podle mého názoru hlavně symbolickou hodnotu; USA a Západ se snaží dát najevo, že ještě mají co říci do konfliktu na Blízkém východě, přestože hlavní vliv na události dnes už tady mají jiní: Irán, Turecko, Rusko, možná v pozadí také Izrael a Saudská Arábie.
x x x
Abych nezapomněl na naši vládu. Poté, co prezident doporučil Andreji Babišovi, aby poté, co to nevyšlo se sociálními demokraty, to zkusil s jinými stranami (KSČ, SPD), se část Babišova hnutí postavila proti tomu, aby koaličními nebo tichými partnery ANO se stal Okamura či komunistický tandem Filip/Skála, a tak se Babiš opět pokorně vrací k jednání s ČSSD. Zda z toho vznikne nějaká aliance podpořená KSČM (možná po sjezdu s jiným vedením), ukážou příští dva týdny.
x x x
Mediální událostí víkendu je i smrt Miloše Formana (86). Při této příležitosti jsem oprášil některé hlášky z plesu hasičů ve filmu Hoří má panenko. Například
  • Když si to ty lidi rozkradli, tak to nemůžou vyhrát!
  • Jak k tomu přijdou lidi, co si losy poctivě koupili a nic si nenakradli?
  • Měli si nakrást. Kdo si nenakrad, musí to chápat tak, jako že nic nevyhrál.
  • Podívejte se: Tombola je rozkradená, ty lidi tam byly všechny, všechny jsou podezřelí, tak ať držej hubu!
    | nahoru |

    8. 4. 2018
    Ve čtvrtek 5.4. sociální demokrati vycouvali z jednání o koalici s hnutím ANO.
    O dva dny později delegáti pokračujícího 40. mimořádného sjezdu doplnili vedení ČSSD o další místopředsedy.
    Namísto, aby se strana názorově vyhranila, personální mix nového vedení (Hamáček, Zimola, Foldyna, Netolický, Fialová, Onderka) naznačuje, že ČSSD se snaží být catch-all party, v níž jde v první řadě o to získat voliče ze všech názorových koutů, než o jasně formulovaný program se zcela konkrétními postoji k současným problémům. Nelze volit současně Hamáčka a Foldynu, Zimolu a Netolického.
    To nezachrání ani patetické výzva senátora Martínka "Kam kráčíš sociální demokracie?" s návrhy "Vraťme se na zem! Analyzujme pečlivě problémy a tužby pracujících" nebo: "Změňme název strany na České sociálně demokratické hnutí, ve veřejnosti má stranickost špatný zvuk."
    BTW - Dodávat aktuální informace na oficiální webovou stránku 40. sjezdu ČSSD je zřejmě nad síly a schopnosti současného vedení ČSSD. Jenomže dokud úkol "zlepšit pověst ČSSD u mladých lidí" bude ležet na bedrech aparátčíků typu Jana Chvojky, lepší to nebude.
    x x x
    Na cestě k vládě s důvěrou - nebo také bez důvěry a k předčasným volbám - nyní přijde ke slovu prezident Miloš Zeman. Ten sliboval, že bude podporovat Andreje Babiše jako vítěze voleb.
    Otázkou však zůstává, zda Babiš bude schopen dát dohromady stabilní a kvalitní vládu. Zvláště když řady těch, kteří uvěřili jeho slibům a pak hnutí ANO rozčarovaně opustili (Telička, Ježek, Pilný, Zlatuška) nyní přibyl ministr spravedlnosti Pelikán. David Klimeš se v této souvislosti táže: kdy přijde na řadu Stropnický?
    x x x
    Vladimír Kořen na Facebooku dnes oznamuje: "Minulý týden Zázraky přírody porazily Superstar, včera Piráty z Karibiku." Tuto informaci doplňme absolutními čísly:
    Před týdnem Zázraky přírody sledovalo 910 tisíc diváků, včera tento zábavný pořad na ČT1 sledovalo 750 tisíc diváků (teplý víkend se projevil). Je dobré vidět, že český televizní divák - pravda, ten co se na televizi ještě kouká - je schopen dávat přednost inteligentní zábavě před komerčním šuntem.

    | nahoru |

    5. 4. 2018
    Do dnešního dne - měsíc po pokusu otrávit ruského agenta Skripala ve Velké Británii - je novičok stále námětem četných komentářů a internetových diskusí dle hesla "čím méně o tom víme, tím více o tom píšeme."
    Naštěstí dnes už diskutéři chápou, že novičok není nějakým přesně definovaným jedem, že je to publicistické označení pro širší skupinu nervově paralytických látek vyvíjených vojenským výzkumem v někdejším SSSR, a že tedy výrok "žádný novičok neexistuje" je i není pravdivý
    x x x
    Typickým příkladem, jak z jedné informace mohou vycházet různé interpretace, byla úterní (3.4.) zpráva britských médií, podle níž Gary Aitkenhead, šéf vojenské laboratoře v médiích zmiňované jako Porton Down, oficiálně Defence Science and Technology Laboratory, prohlásil:
    "Byli jsme schopni ji identifikovat jako novichok, zjistit, že to byla vojenská nervově paralytická látka. Neověřovali jsme přesný zdroj, ale poskytli jsme vědeckou informaci vládě, která potom využila řadu dalších zdrojů a shrnula je tak do závěrů, ke kterým dospěla." Dále řekl, že místo výroby by se dalo určit "z množství různých vstupních zdrojů, k nimž má vláda přístup," a dodal: "vědecké zjištění je jen jedním z těchto zdrojů."
    Ruská média, jakož i jejich čeští příznivci okamžitě začali zdůrazňovat: nejsou žádné důkazy, že jed přišel z Ruska. Jejich oponenti si však všímali jiné věty Garyho Aitkenheada, kterou kladli do popředí, a to že "jed byl identifikován jako vojenská nervově paralytická látka novičok (a military-grade novichok nerve agent), která by se pravděpodobně dala vyrobit pouze v rámci státu," Jaký stát to asi mohl být, je nabíledni.
    x x x
    Čímž se dostáváme k části diplomatického konfliktu kolem novičoku, v němž figuruje Česká republika. Ruský velvyslanec uspořádal včera v Praze tiskovou konferenci, při níž se snažil reagovat na předchozí ruské narážky na to, že novičok mohl pocházet také z Česka nebo Švédska. Z papíru četl prohlášení připravená v Moskvě, podle nichž: „Žádná obvinění proti ČR nikdy nebyla z ruské strany vznesena. Pouze jsme konstatovali fakta.“
    Nevím, zda byl pouhým konstatovánm faktů výrok Sergeje Lavrova "Poté, co v Ruské federaci byly chemické zbraně zničeny, tyto práce pokračovaly a pokračují, jestli máme věřit západním publikacím, v USA, Velké Británii, Česku, Švédsku."
    Nebo totožný výrok, již bez odkazu na západní média, stálého zástupce Ruska v KBSE Alexandra Lukaševiče, který zmínil také laboratoře v baltských státech. Nemluvě o ruských médiích, která v rámci vyvracení britského obvinění o ruském původu jedu novičok na Českou republiku nepokrytě ukazovala prstem.
    x x x
    Tohle mlžení se pokoušela obhajovat tisková mluvčí ruského zamini na brífingu 29. března slovy: "Ano v našich prohlášeních jsme poukazovali na chemické a technologické kapacity České republiky, Švédska a několika dalších zemí, jako příklad výzkumů ve světě. Ale v této souvislosti Rusko nikoho z ničeho neobviňuje. Bezdůvodná obvinění nejsou naším stylem."
    Tak nevím, jak to tedy myslel ministr Lavrov s tím, že na vývoji těchto chemických zbraní se v Česku stále pracuje?
    x x x
    Na druhé straně člověk musí ocenit profesionalitu ruského ministerstva zahraničních věcí, jehož webová stránka má pohotově několik jazykových verzí, a které je schopno okamžitě zareagovat.
    Jeden příklad za všechny: Materiál o vědeckém potenciálu ČR v oblasti chemického průmyslu (verze EN, FR, DE, ES a čínská) ze zmiňovaného brífingu MID 29. března.
    Materiál cituje prameny zveřejněné v Česku, včetně článku, který spatřil světlo světa o týden dříve 23. března v téměř neznámém periodiku Vojenské zdravotnické listy. Všechna čest ruským zpravodajcům.
    Informace českého odborníka Jiřího Patočky o tom, co si máme představit pod názvem novičok, se tiskové mluvčí Marii Zacharovové velice hodila do krámu.
    Kéž by na podobné úrovni pracovalo i české zamini.
    x x x
    Zatímco média vedou bitvy o veřejné mínění naší rozdělené společnosti, do jejichž ohně přilévají olej populističní politici a propagandistické a dezinformační weby, jinde se píšou dějiny.

    Například tento týden v Turecku, kde se sešli šéfové Ruska, Turecka a Íránu, aby diskutovali o budoucnosti Sýrie a Blízkého východu. Bez Američanů.
    Když John F. Kennedy po karibské krizi v roce 1962 nechal stáhnout americké rakety z Turecka, určitě netušil, že jednou přijde doba, kdy si Turecko jako člen NATO objedná rakety z Ruska.
    Jak by se k Turecku měla postavit Evropa, na tohle téma se zamyslel bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který rozvířil diskusní hladinu také svým vystoupením na německo-ruském fóru. (Čtenáře to možná nezajímá, ale takhle si na Louč ukládám odkazy, ke kterým se chci někdy vracet.)

    x x x
    Nebo na globální ose USA-Čína poté, co americký prezident vystřelil první salvu obchodní války, když uvalil cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Čínská odveta nenechala na sebe dlouho čekat: Čína zavádí 25tiprocentní clo na řadu amerických výrobků.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz