Aktuality Louče
326
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2019... ARCHIV     TÉMATA
29. 3. 2019
Jedni zuří, druzí jásají. Nová směrnice (lépe řečeno nové znění dosavadních směrnic) Copyright v jednotném digitálním trhu byla v úterý 26. března schválena Evropským parlamentem včetně článků 11 a 13, proti nimž se protestovalo s argumentem, že omezují svobodu internetu.
Hlasování o pozměňovacích návrzích bylo těsné, celá direktiva však prošla pohodlnou většinou: 348 pro, 274 proti, 36 se zdrželi.
x x x
Theresa Mayová neuspěla ani při třetím pokusu o schválení dohody, kterou připravila vláda pro brexit.
Krátce nato Donald Tusk svolal na 10. dubna mimořádnou Evropskou radu.
x x x
Na zvolení Ladislava Jakla do Rady pro R a TV vysílání reagoval dnes Petr Kamberský komentářem "Poslanci si spletli státní úřad s kabaretem".
Citace: "Jenže Jakl je ve své podstatě i životní praxi především šašek, bavič a provokatér. Což jsou docela dobré předpoklady pro politika, ale nikoli pro korektního úředníka."
x x x
Agentura SC&C přišla s novým margetingovým BC (Brand Comparison) indexem, který vyjadřuje spokojenost zákazníků s tržními segmenty a obory, do nichž byly zařazeny i politické strany a média.
V novém BC indexu se rozhlas i televize umístily pod průměrem. Hůř na tom u zákazníků jsou už jen supermarkety.

| nahoru |

24. 3. 2019
Česká filmová a televizní akademie včera udělovala ceny Český lev za filmovou (a také televizní) tvorbu roku 2018. Ani jedna ze třinácti nominací pro historické drama Toman o někdejším šéfovi zahraničí rozvědky se neproměnila v cenu Český lev. Neuspěl ani film o Janu Palachovi. Při záběrech přímého přenosu na producenta filmu Toman Ondřeje Trojana bylo vidět jeho rozladění.
Šest lvů získala "hořkosladká road movie" Všechno bude česko-slovinského režiséra Olmo Omerzu, čtyři lvy dostala balada Hastrman, tedy další artový film.
x x x
Brexit se dále zamotává. Mayová nechce třetí hlasování o dohodě, pokud to nebude mít naději na úspěch.
Mezitím petice "Zrušit článek 50 a zůstat v EU" 77tileté britské občanky Margaret Anne Georgiadou, podaná koncem února, jenom za minulý týden získala čtyři miliony podpisů. Do dneška ji podepsalo více než pět milionů britských občanů.
I když Sněmovna a vláda budou muset petici projednat, asi se nic nezmění. Stačí se podívat, odkud podpisy pro petici přicházejí - z obvodů, které byly proti brexitu už při referendu. A ty zcela určitě celou Británii nereprezentují.
Margaret Georgiadou, která dostala už několik telefonických výhůžek smrti, zrušila svůj facebookový profil a v současné době je na Kypru.
x x x
Deník Washington Post si všiml, že prezident Donald Trump v průběhu předešlého víkendu odeslal celkem 52 tweetů, čímž potvrdil, že tím, co bylo F. D. Roosevelta rozhlasové vysílání a pro J. F. Kennedyho televize, je pro Donalda Trumpa twitter.
Trump však žádného Ovčáčka nepotřebuje. Alespoň tak to tvrdí jeho tisková mluvčí Sarah Sandersová, která na dotaz WP odpověděla, že Donald Trump si svůj twitterový účet obsluhuje sám. Jeho tweety pouze výběrově sdílí a přeposílá oficiální prezidentský účet POTUS (president of the United States).
x x x
Kdyby někdo chtěl pochopit, k čemu došlo před dvaceti lety při bombardování Jugoslávie, aniž by se musel bez výhrad přidat na ve vyhrocené debatě na jednu stranu konfliktu, měl by si přečíst včerejší komentář Filipa Tesaře v Lidovkách Bomby, které nepomohly, v němž nezpochybňuje zásah NATO proti násilí a etnickému čištění z obou stran, ale "kdyby NATO plánovalo pozemní invazi (namísto levnějších leteckých úderů) od začátku, mohla být válka kratší a utrpení méně – anebo by nemusela vypuknout vůbec."
Komentář je bohužel v placené sekci.

| nahoru |

22. 3. 2019
S týdenním zpožděním, ale kvůli tomu, že to je jedno z témat českých médií, nelze nezaznamenat první kolo volby slovenského prezidenta, které se konalo v sobotu 16. března, a které s přehledem vyhrála Zuzana Čaputová (40,57% odevzdaných hlasů). V druhém kole se střetne s Marošem Šefčovičem (kandidát Smeru 18,66%). Volební účast 48,7% oprávněných voličů.
Některé komentáře typu "Čaputová bude dobrou prezidentkou" podle mého názoru předbíhají událostem. Miroslav Motejlek ve svém nedělním tweetu připomněl jednoduchou matematiku: Čaputová 40,6%, Šefčovič+Harabín+Kotleba=43,4%. Nehledě na tvrdou pomlouvačnou kampaň, která se proti ní vede.
x x x
Jindřich Šídlo v sobotu ještě před půlnocí tweetnul: "tyhle volební noci jsou mnohem zábavnější.... Chceme volby v jeden den!"
Rád bych věděl, kolik lidí si dnes pamatuje, že jsme v historii našeho nového státu jednou v jeden den volili. Stalo se tak 11. listopadu 2000, když opozičněsmluvní novela volebního zákona 204/2000 Sb. stanovila, že pro všechny volby bude volebním dnem neděle.
Tehdy se konaly první volby do krajských zastupitelstev a také volby do Senátu. Účast byla tragicky nízká: u krajských voleb 33,64%, k volebním urnám druhého kola senátních voleb přišlo jen 21,56% voličů.
Když se v lednu 2002 zákon o volbách opět novelizoval (také kvůli nálezu Ústavního soudu, jenž vyhověl žádosti prezidenta a přezkoumal rozdělování mandátů v nově stanovených volebních krajích), vše se vrátilo zpět, opět volíme dva dny v pátek a sobotu.
Kdyby na to přišlo, já bych byl pro čtvrtek, jako ve Velké Británii, v sousedním Německu se volí v neděli a ve svátky.
x x x
Ve středu 13. března na 27. schůzi byl ve Sněmovně "volební den." V tajných volbách se volili kromě jiného kandidáti, kteří by měli doplnit Radu pro R a TV vysílání a také Radu Českého rozhlasu. V obou případech se podařilo nadpoloviční většinou naplnit pouze jedno ze dvou volných míst.
Do RRTV Byl zvolen Vadim Petrov (získal 93 hlasy při požadovaném kvóru 88), do druhého kola postupují dva kandidáti: Ladislav Jakl (85) a Milan Bouška (61). Neuspěli Milada Richterová (41) a Olga Ulrichová (27)
Stejná hlasovací mašinerie zřejmě fungovala u Rady ČRo, kde vítězný Tomáš Kňourek získal 95 hlasů. Do druhého kola postupují Jan Krůta (70) a Ilja Racek (63).
Volbu pravidelného autora Parlamentních listů Tomáše Kňourka okomentoval v Deníku N Břetislav Rychlík pod titulkem "Krásný svět bez veřejnoprávních médií. Nad informacemi budou bdít Soukup, Jakl a tenisové kluby."
x x x
BTW: Sněmovně se minulý týden nepodařilo zvolit ani jednoho ze tří kandidátů na doplnění Rady ÚSTR (Lukáš Jelínek 47 hlasů, Jiří Padevět 48 hlasů, Mikuláš Pešta 36 hlasů),
Rovněž volba zástupce ombudsmanky skončila bez konečného výsledku. Zde výrazně neuspěl Zdeněk Koudelka (14 hlasů) a do druhého kola postoupila dvojice Stanislav Křeček s 26 hlasy a Markéta Selucká se 45 hlasy.
x x x
Brexit - Theresa Mayová napsala dopis, v němž požádala o posunutí termínu odchodu z EU. Summit EU včera schválil prodloužení do 22. května za podmínky, že třetí pokus Mayové o schválení dohody z listopadu 2018 ve Sněmovně vyjde.
Pokud ne, pak do 12. dubna musí VB sdělit další postup, aby bylo jasno do eurovoleb, přičemž VB bude mít i nadále otevřeny všechny varianty (tvrdý brexit, dlouhé prodloužení brexitu apod.).
x x x
Rozhodl jsem se dát Deníku N ještě jednu šanci - prodloužil jsem předplatné na dalších čtvrt roku. Ale nevím, zda vydržím, přece jen bych si tištěný deník představoval jinak. Možná, že zůstane jen u webu.

| nahoru |

15. 3. 2019
Dnešní masakr v mešitách novozélandského města Christchurch, při němž rasističtí útočníci zabili téměř padesátku muslimů, znovu posunul do popředí problém internetu, webu, sociálních sítí v souvislosti s terorismem. Jakoby se zopakoval Breivikův případ z léta roku 2011.
Opět jakýsi manifest, opět ideologicky zdůvodněná masová vražda se snahou o co největší publicitu. Tentokráte "vylepšená" sedmnáctiminutovým videem snímaným z pohledu útočníka Brentona Tarranta. Profil útočníka a jeho video byly sice okamžitě staženy ze sociálních sítí, nicméně video i nadále putuje po internetu.
Tarrantův manifest "Great Replacement" (název podle knihy spisovatele a filosofa Renauda Camuse) je zatím na webu k dohledání stejně jako Breivikův dokument.
Z obou dokumentů kromě herostratovského egocentrismu je cítit deformovaný pohled na svět způsobený nekritickým vnímáním virtuální reality internetových zdrojů, zvláště těch s katastrofickými vizemi.
x x x
Při sledování videa ze vzpomínkového večera k 80.výročí okupace Československa nacistickým Německem, který 12. března Český svaz bojovníků za svobodu pořádal v Domě armády v Dejvicích (primátor Hřib odmítl ČSBS poskytnout Brožíkův sál na radnici), jsem získal pocit, že také někteří zdejší řečníci žijí ve virtuálním světě s pokřiveným pohledem na současný svět.
Některé výroky mi připadly neuvěřitelné. A to nejen ten od poslance Václava Klause o "zlu, které přichází v nových podobách" srovnávající nedávný dopis francouzského prezidenta Macrona Evropanům s Hitlerovým Mein Kampfem.
Evropskou unii přirovnal k nacistickému Německu také poslanec SPD Jiří Kobza, když mimo jiné řekl: "Když v roce 1941 Hitler a Mussolini uvedli v komuniké, že nový evropský řád, který po vítězství Osy nastolí, odstraní příčiny válek a sjednotí Evropu, sjednocená Evropa se stala cílem nacistického tažení Evropou - nezní vám to povědomě? (...) stejně jako tenkrát do lidí buší propaganda o zničení bezcenných národních států, stejně jako tenkrát probíhá vymývání mozků dětí na školách... atd."
Ministr obrany Lubomír Metnar se podle zprávy na iRozhlas.cz od akce distancoval a zvažuje, že s ČSBS ukončí spolupráci.

| nahoru |

13. 3. 2019
Dnešní titulní stránky deníků: Zbrusu nový Boeing 737 MAX, který se v neděli 10. března krátce po startu zřítil v Etiopii, vyvolal nedůvěru k těmto strojům (druhá podobná nehoda stejného letadla), takže bylo zakázáno jejich použití v Evropě, USA a dalších zemích do doby, než odborníci vyluští údaje z černé skřínky a zjistí, proč k nehodě došlo. Strmý pád Boeingu na akciových trzích následoval.
x x x
Média zaznamenala další porážku Theresy Mayové v parlamentu, když poslanci včera ani napodruhé neschválili mírně upravenou smlouvu o brexitu, což britský deník Daily Mail okomentoval titulkem "The House of Fools" přirovnávající dolní komoru House of Commons k blázinci.
x x x
Včerejší oslavy dvacátého výročí vstupu ČR do NATO probíhaly nejen na Pražském hradu, ale i v podhradí, kde cestujícím metra připomínal toto výročí ve formě připomínající dopravní hlášení primátor Zdeněk Hřib. Tento nápad byl patřičně ironicky okomentován nejen v debatě pod Hřibovým tweetem, ale i v některých blozích
x x x
Poslanec Václav Klaus mladší včera při rozpravě před hlasováním o návrhu zákona o zpracování osobních údajů ve faktické poznámce přirovnal členství v Evropské unii k holocaustu. Doslova:,
"To je nařízení Evropské unie, to sem přilítlo a my tady jenom zoufale teď hledáme, jak to trošilinku zmírnit, a trošku se o to hádáme. Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou... my jako ovce pro to zdviháme ruku... Tak jestli vám to nevadí - mně to vadí."

Za tento nehorázný příměr se předseda ODS Petr Fiala okamžitě omluvil a poslanecký klub ODS vyzval Klause k odchodu z ODS.
Klaus se ještě ve Sněmovně hájil tím, že pouze upozornil na to "že přes 57 % zákonů, které zde přijímáme a doručujeme občanům, nevzniká z naší vůle (...) to je prostě ztráta suverenity České republiky (...) Příměr možná byl drsný, ale v jádru sedí. (...) A když to někdo kritizuje, ať už vhodně, nebo nevhodně, tak ho tady okřikují."
Po tomto projevu opustil sál a omluvil se na zbytek jednání, zřejmě aby nemusel reagovat. K případu jsem sepsal glosu Co nám to sem lítá z Bruselu.

x x x
K policejním akcím vyšetřujícím podezření z korupce (viz předchozí zápis z 8.3.) je užitečné přečíst si rozhovor s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem (případy Brno a Kapsch/Faltýnek spolu nesouvisí) a komentář Roberta Maleckého "A zase ty odposlechy. Média se státními zástupci hrají nečistou hru." (něco tu nehraje, média by měla být zdrženlivá). Jan Faltýnek svůj případ chce vysvětlovat ve Sněmovně.

| nahoru |

8. 3. 2019
Babis v USA 8.3.2019Rád bych věděl, kolik novinářů vzal sebou do svého speciálu premiér Andrej Babiš, když ve dnech 5.-9.března navštívil USA a v Bílém domě ho přijal americký prezident Donald Trump. Na tiskovce v hotelu (viz foto) byly na řečnickém pultu mikrofony všech tří televizí + Českého rozhlasu + Seznam + Blesk, chyběl jen Barrandov.
A každé z těchto médií (TV Nova, Prima TV, Blesk) pak prezentovalo své vlastní obrazové zpravodajství jako důkaz "byl jsem při tom", i když na kvalitu a rozsah srovnatelný s ČT to nestačilo.
Petr Pavlík na twitteru komentoval včerejší čtyřhodinový zpravodajský blok ČT24 slovy "Husák musí závidět! Tohle by pro něj ČT vedená kovaným komunistou nikdy neudělala...", což mi nepřipadlo příliš vtipné, neboť tehdy něco podobného nebylo technicky ani programově možné. (Znovu jsem si připomněl trable při zajišťování televizního přenosu akce z první Havlovy návštěvy v USA v únoru 1990.)

Celý blok jsem zhlédl a kdyby na to přišlo, také bych měl ke zpravodajství ČT řadu připomínek, počínaje přehnaným důrazem na význam návštěvy (událost roku, ne-li desetiletí), přes moderování Tomáše Drahoňovského, jehož snaha být chytřejší než zpovídaný host několikrát narazila (Václav Bartuška, Jiří Šedivý), až po Řezníčkův rozhovor s Eliškou Haškovou-Coolidge, která své osmnáctileté účinkování v podatelně Bílého domu nám již přes dvacet let prodává jako "asistentka pěti amerických prezidentů" a "bývalá ředitelka Kanceláře prezidentských zpráv" (Wikipedie).

Na druhé straně se uvedené zpravodajství ČT24 dá chápat také jako snaha plnit veřejnou službu a podat veřejnosti co nejkomplexnější informaci o události. Že tu svoji excelenci (podívejte jak to umíme, kde všude máme kamery a reportéry, aby vám nic neuniklo) zpravodajci ČT trochu přehánějí, je jiná otázka. Jsou snad natolik zkušení, že by si možná mohli uvědomit, že existuje něco, čemu se říká bumerangový efekt. Neboli čeho je moc, toho je příliš.

Dušan Neumann na Facebooku glosoval Babišovu návštěvu slovy: "neudělal ostudu." Tak to vnímám i já, i když jinak Babiše nemusím, a vím, že Babišova návštěva byla marginální událostí amerického politického života.

x x x
Další mediální událostí těchto dnů je policejní razie kvůli podezření z korupce při zakázce ministerstva dopravy na výběr elektronického mýtného. Od včerejška se na deseti místech provádějí domovní prohlídky, zabavují se dokumenty, počítače, mobilní telefony.
Do hledáčku podezřelých se dostal předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj a generální ředitel české pobočky společnosti Kapsch Karel Feix, a také brněnský radní Švachula. Policie žádá vazbu pro pět lidí.
Jako svědek je do případu zapleten i Jaroslav Faltýnek. Po zkušenostech z velké razie na Úřadu vlády před šesti lety se nabízí otázka, zda z tohoto mraku skutečně zaprší.
x x x
Občas se snažím vystoupit ze své mediální bubliny a tak jsem se nedávno dostal k internetové televizi Raptor TV, kterou provozuje častý návštěvník Soukupových pořadů Žarko Jovanovič. Z webové stránky se od nového roku Raptor TV přestěhovala na operativnější Facebook.
Ze studijních důvodů jsem zhlédl dvě videa: záznam demonstrace osob se žlutými vestami proti České televizi a záznam debaty (semináře?) z 13. února na téma "Aby média nelhala" - organizoval Ivan David, vystupovali Petr Žantovský, Stanislav Novotný, Petr Štěpánek. Stačilo.
x x x
Při podobných výletech občas zabrousím na Primu, na níž našla s rubrikou "Ranní kávička... Vaše denní dávka informací k hlavnímu proudu" azyl Tereza Spencerová po svém odchodu z Literárek. Na rozdíl od předchozího odkazu stojí za to sem občas nahlédnout, i když je třeba neustále kontrolovat její ne vždy seriózní zdroje (na něž Spencerová poctivě - pokud není právě v Sýrii - odkazuje).

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz