Aktuality Louče
361
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media.

NA OKRAJ DNÍ 1.-28. 2. 2022... ARCHIV     TÉMATA
24. 2. 2022
Rusko přepadlo Ukrajinu. Vladimír Putin útok široce zdůvodňoval v projevu k národu (zde v angličtině), v němž vojenskou agresi nazval "speciální operací." Reagoval jsem textem Ukrajinská přemítání.
| nahoru |

22. 2. 2022
Včerejší vyvrcholení ukrajinské krize Putinovým projevem, ruským uznáním Doněcké a Luhanské republiky a vstupem ruských vojsk na tato separatistická území zastínilo všechny ostatní události z minulého týdne, které jsem si chtěl v Louči zaznamenat.

Detaily ukrajinské krize a jejího průběhu jsem shrnul do zvláštního textu "Pokus o vádemékum o Ukrajině", v němž jsem použil metodu "ad fontes," která mi zajišťuje archivaci odkazů na primární zdroje a originální dokumenty pro případ, kdyby krize pokračovala a já se potřeboval k nim vrátit.

x x x
Dne 11. února list Politico, týdeník Spiegel a další média předpovídaly vpád Ruska na Ukrajinu už na středu 16. února., což se stalo předmětem četných komentářů.

Jeden z nich pocházel od českého prezidenta, který 17. února poskytl rozhovor deníku MF Dnes. Jan Wirnitzer z Deníku N slova Miloše Zemana analyzoval metodou "prezidentovo tvrzení" vs. "skutečnost." Výsledek analýzy: z odpovědí vyplývá Zemanův příklon k ruské interpretaci událostí.

x x x
Zimní olympiáda skončila v neděli 20. února, Česko zaznamenalo (nejhorší české medailové výsledky od roku 1994 - jedna zlatá Ledecká a jedna bronzová Sáblíková.
Slováci získali první hokejovou olympijskou medaili. V boji o bronz porazili Švédy, vyhráli Finové vítězstvím na ruským olympijským týmem (Rusko se kvůli dopingu jako země OH neúčastní).
x x x
Doma jsme zažili ve dnech 17. a 18. února další obstrukční exhibici při schvalování novely pandemického zákona, tentokráte v délce 35ti hodin, která nakonec skončila vítězstvím koalice, jež přehlasovala senátní odmítnutí. Uvedeného divadla mohla být Sněmovna ušetřena, kdyby někteří senátoři z řad vládnoucí koalice novelu nepomáhali odmítnout.
x x x
Odložím si tady odkaz na zajímavou rozhlasovou debatu o financování médií veřejné služby, které se zúčastnili Václav Štětka (sociolog médií), Jaromír Volek (mediální analytik), Kateřina Hrubešová (ředitelka Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky) a Ondřej Neumann (Hlídací pes.org).
x x x
Mezitím se ve Sněmovně shromáždily seznamy kandidátů na uvolněná místa v mediálních radách. K nahlédnutí na Lupa.cz nebo Mediar.cz. O šest míst v Radě České televize se hlásí 54 osob.
x x x
Kronika koronaviru: Epidemická vlna slábne (včera "jen" 13 461 nových případů). Do hospod, do kin a do divadel se může už i bez očkovacích certifikátů. Přestává se testovat i ve školách.

| nahoru |

9. 2. 2022
V pátek 4. února byly v Pekingu zahájeny XXIV. zimní olympijské hry. Záznam velkolepého digitálního spektáklu zahájení je zde.
Z online zpravodajství: První zlatou medaili získala na prkně Ester Ledecká, hokejisté dnes už stihli prohrát s Dánskem 1:2.
x x x
Okamurova SPD zinscenovala v úterý 1. února velkou obstrukční show kolem novely pandemického zákona, která trvala dva dny a 35 hodin.
Obstrukci jednání schůze zahájil Tomio Okamura tříhodinovým vystoupením. Pak už jako apoštolové přicházeli k řečnické tribuně poslanci SPD se svými obšírně zdůvodňovanými návrhy na nové body pořadu.

Zasedalo se non-stop přes noc až do druhého dne do devíti hodin, pak hned začal druhý den jednání, při němž sněmovna všechny návrhy SPD zamítla a zákon se dostal na řadu až v jednu hodinu odpoledne.
Nakonec ho poslanci schválili večer ve 22:02.

x x x
Když se v úterý 1. února na Malostranském náměstí demonstrovalo proti pandemickému zákonu v režii iniciativy Chcípl pes, opět nechyběla šibenice.
Pochvalu si zaslouží obsluha restaurace v Malostranské Besedě, která přes slovní urážky od hostů důsledně vyžadovala potvrzení beinfekčnosti.

Novelu bude zítra projednávat Senát, což na Malou Stranu dnes opět přivedlo demonstranty organizované dvojicí Janeček/Olbert.
Média jim opět vyšla vstříc a informovala o nich, přestože několik pojíždějících a troubících aut by nemělo stát za řeč.

x x x
Prezident Miloš Zeman se v neděli 6. února v televizi Prima vyjadřoval k aktualitám doma i v zahraničí. Za svůj postoj k ukrajinské krizi byl pochválen ruskými médii (také zde, tady nebo tady).

Skartační skandál (zpráva BIS o Vrběticích, kterou žádala policie, byla na Hradě skartována, není tedy jasné, kdo a kdy ji měl v ruce) Miloš Zeman označil za "bouři ve sklenici vody."
Šéfa BIS Koudelku by Zeman "nikdy šéfem BIS nejmenoval." Ovšem vláda se rozhodla jinak. Michal Koudelka přestal zastupovat a je opět ve funkci.

Miloše Zemana však chválím za to, že odsoudil šibenice v ulicích.

x x x
Premiéři Polska a Česka v Praze podepsali 3. února dohodu "o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém hnědouhelném dole Turów v Polské republice na území České republiky."
Jak se dalo očekávat, tento kompromis (Česko stáhne žalobu v EU, Polsko zaplatí miliardu Kč a učiní opatření proti úniku vody) se dočkal kritiky v Polsku i v Česku.

BTW - Do Polska se teď jezdí za levným benzínem a potravinami poté, co polská vláda dočasně zrušila či snížila DPH u některých položek

x x x
Volební výbor PSP se rozhodl likvidovat resty a doporučil ke schválení sadu výročních zpráv mediálních rad RRTV, ČT a ČRo o činnosti od roku 2018 (sic!) s výjimkou poslední zprávy ČT za rok 2020, čímž se vytvořilo předpolí vládní koalice pro útok na Radu ČT, neboť opětovné neschválení Výroční zprávy o činnosti může být ze zákona důvodem k odvolání celé Rady ČT (§6 odst.3 483/1991).
Podle mého názoru odvolání celé Rady by bylo nerozumné. Raději ať se poslanci porozhlédnou, koho zvolí za chybějících pět členů v této Radě (termín podání návrhů skončil dnes).
x x x
Televize Prima se nedohodla s majitelem Novy a odmítá umístění svých programů ve službě O2 TV. Zda předplatitelé O2 TV o primácké programy skutečně od 1. března přijmou, nebo zda přece jen nedojde k dohodě, to se teprve uvidí. Už teď v balíčku O2 TV Air Modrá zpravodajský kanál CNN Prima News chyběl, byl jen ve vyšším placeném paketu.
Nedohoda je složitější, týká se nejen ceny, kterou Prima od O2 žádá, ale také možností přetáčení reklam.
x x x
Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2021 získali novináři Martin Řezníček (ČT) a Tereza Engelová (HlidaciPes.org). Palec nahoru! Zaslouží si to.
x x x
Kronika koronaviru: Počty nově nakažených se pohybuji v desetitisících, vláda od zítřka uvolňuje některá opatření (kontrola covidových certifikátů v restauracích, službách a na veřejných shromážděních).
Média víceméně reflektují obecný souhlas veřejnosti s rozhodnutím vlády, i když někteří odborníci říkají, že uvolnění je předčasné.
Stále jsme na vrcholu vlny, lidé tolik neumírají, ale některé provozy mají s nemocností problémy.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz