zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

6.8.2004 RUBRIKA: Listárna Louče

Záznam diskuse k článku Louče Tragédie? Spíše ostuda! na serveru ceskamedia.cz


1. Soudruh Šmíd, 25.09.2004
se 15 let po listopadu nebojí??? A dokonce si už dovolí kritizovat komunisty??? Ta odvaha, ta statečnost!!! A co kámoši normalizátoři z ČsT??? To je odvaha, co?

2. Vysílat budou moci i druzí 25.09.2004
Asi je pro p. Šmída velkým traumatem, že se musí patnáct let po pádu vedoucí úlohy KSČ obávat komunistického rozhlasu nebo TV. Vždyť i jiné strany budou mít stejnou možnost a kvalitou svého vysílání komunisty předběhnout. Úspěch komunistů nebude přece záviset jen na nich.
Šmíd tomu asi nevěří a počítá s jejich neschopností a úspěšným vysíláním KSČM, takže je třeba ho nedovolit. Je to stejné jako v politice, KSČM rostou preference, tak ji zakážeme.
Úžasná morální, politická i odborná vizitka M. Šmída

3. Milane Šmíde, nepřehánějte 25.09.2004
Aspoň se tvačte jako demokrat.
Mii

4. TO: 2 Nemám trauma 26.09.2004
ani se neobávám komunistického rozhlasu nebo TV. Nevkládejte mi do úst, co jsem neřekl a nenapsal :-)
Jenom si myslím, že se naši poslanci nemuseli před světem takto zesměšňovat.
Kromě toho jsem připustil, že v budoucnu, až padne obsahová regulace elektronických médií, tj. když se tento trh svoji pluralitou a množstvím komunikačních kanálů přiblíží trhu tiskovému, nic by nemělo bránit, aby politické strany měly možnost tyto komunikační kanály využívat.
Tato situace zde ještě není a obecně se má za to, že elektronická komunikační média rozhlasu a televize s limitovaným počtem frekvencí, ba i přenosových cest v dnešních kabelech, by měla být nezávislá na partikulárních politických a ekonomických zájmech.
Instrumentální přístup k médiím prosazují nejen politici, ale také reklamní agentury, které mají přesvědčování lidí v popisu práce. Demokracie by však měly prosazovat zájem obecný, nikoli partikulární. Proto licence dostávají ti, kteří vycházejí tomuto zájmu vstříc, a reklamní agentury (a také politické strany) si u nich musejí vysílací čas kupovat.
Neříkám, že v demokraciích je všechno tak přímočaře čisté. Jenomže tam by požadavek stranického rozhlasu nebo televize licencovaných státem vyvolal spíše jen útrpné úsměšky. Pokud politická strana chce ingerovat do médií, dělá to většinou prostřednictvím obchodních společností, v nichž má vliv nebo kontrolu.
Takže já stále nechápu poslance Exnera, proč ten návrh podal, když nějaká dceřiná společnost akciové společnosti Futura si už dávno mohla o rozhlasovou licenci zažádat.
Jenomže jak známo, naše politické strany hospodařit neumějí, všechny majetky, které kdy měly, prošustrovaly, bez státních dotací se neobejdou, a jsem zvědav, zda by dokázaly stvořit divácky úspěšné rádio.
Hezký víkend přeje
Milan Šmíd www.louc.cz