zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

19.12.2006 RUBRIKA: Listárna Louče

MF Dnes k příspěvku Pláč čtenáře českých médií


Od: Michal.Musil@mfdnes.cz
Komu: smid@mbox.fsv.cuni.cz
Datum odeslání: Tue, 19 Dec 2006 13:15 +0100
Věc: Dotaz z MF DNES

Vážený pane Šmíde,

všimnul jsem si Vaší poznámky ohledně médií a sériových vražd v nemocnici v Havlíčkově Brodě.

(citát) Jak se dalo očekávat, vraždící ošetřovatel z havlíčkobrodské nemocnice zaplnil první strany deníků palcovými titulky, jakoby čin jednoho vyšinutého jedince byl událostí, se kterou stojí a padá náš život.

 • MF Dnes: Vrah z nemocnice: 7 obětí,
 • Lidové noviny: Sériový vrah na ARO,
 • Právo: Ošetřovatel vraždil v nemocnici pacienty
 • Pražský deník: Sedm vražd v nemocnici.

  titulní strana HN 4.12.2006 Jaký je potom rozdíl mezi novinami, které o sobě prohlašují, že jsou seriózní, a mezi bulvárem, který svá dnešní vydání uváděl titulky:

 • Blesk: Pán smrti – 7 lidí zabil, 10 lidí přežilo
 • Šíp: Utopil je v krvi
 • Aha!: Tady vraždili pacienty
  (Poznámka: šéfeditor Aha! se projevil jako dobrý taktik. Nabídl čtenářům alternativu k ostatním stádně se chovajícím deníkům, a před sériovým vrahem upřednostnil v hlavním titulku Karla Gotta se slibem, že „Známe jeho přesný důchod“ - prý 19 965 korun.)

  A tak jediným deníkem, který upozornil veřejnost na to, co je pro náš život podstatné a důležité, byly dnes Hospodářské noviny. Také ony sáhly po supertitulku, ovšem s jiným významem. Obrovská číslice na první straně „184 dní“ čtenářům připomněla, že od voleb už uplynulo půl roku a vláda stále nikde. (konec citátu)

  Dnes mají všechny britské tituly s výjimkou The Independent na otvírácích titulní stran zprávu o tom, že policie zadržela muže podezřelého z vražd prostitutek v Suffolku.

  Viz http://news.sky.com/skynews/picture_gallery/popup_paper/0,,30000-1244593,00.html

  Kdy napíšete, že jediným deníkem, který upozornil britskou veřejnost na to, co je pro její život podstatné a důležité, byl pouze The Independent? A kdy zpochybníte serióznost titulů jako The Guardian, The Times a The Daily Telegraph? Hodláte použít titulek Pláč čtenáře britských médií?

  Děkuji předem za odpovědi.

  S pozdravem

  Michal Musil, MF DNES


  Poznámka MŠ na okraj: Odpověď panu Musilovi jsem poslal. Ale protože nechci ovlivňovat čtenáře Louče, nezveřejňuji ji. Pro pohodlí čtenářů jsem zkopíroval titulní listy britských deníků z uvedeného odkazu. Zde jsou a nechť každý posoudí sám, zda a jak se liší seriózní listy od bulváru. Mám na mysli například The Guardian, kde rozdíl je snad zřejmý, nemluvě o oznamovacím, nikoli bulvárně vyvolávajícím charakteru titulků deníků The Guardian, The Daily Telegrpah a The Times. Za povšimnutí stojí také, že seriózní, ale i některá bulvární média nikde nemluví o vrahovi, ale o podezřelém.

  The Independent The Guardian The Daily Telegraph
  The Times Scotsman Daily Mail
  The Sun Daily Mirror Daily Express
  Daily Star