zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií    © Milan Šmíd

20.7.2004 RUBRIKA: Listárna Louče

PŘÍLOHA LOUČE 127: Česká televize přistupuje k digitalizaci aktivně

Od: Krafl Martin
Komu: "'smid@mbox.fsv.cuni.cz'"
Věc: Reakce ČT
Datum odeslání: Tue, 20 Jul 2004 08:48:27 +0200
Vážený pane Šmíde,
ač si Vaší práce vážím, musím reagovat na Vaše slova v článku Digitální otazníky na pokračování. Pevně věřím, že reakci České televize na stránkách louc.cz uveřejníte.
S díky za vstřícnost srdečně zdraví Martin Krafl


Česká televize přistupuje k digitalizaci aktivně

Česká televize se v přípravách digitalizace vysílání rozhodně „nestaví do pozice mrtvého brouka“, jak na stránkách louc.cz uvedl pan Milan Šmíd. Ve skutečnosti už signál ČT1 a ČT2 v digitální podobě distribuuje od roku 1997 přes družici a od jara 2000 se podílí na obou experimentech s DVB-T, které v České republice probíhají. Už od listopadu 2001 má Česká televize detailní projekt nových digitálních kanálů ČT3 a ČT4. Měly by být určené pro zpravodajství, publicistiku, sport, vzdělávání a dokumentaristiku. Kromě toho ČT v roce 2003 ve spolupráci s Českým rozhlasem zpracovala koncepci doprovodných datových služeb, zahrnující například praktický servis pro osoby, které se ocitly v tíživé životní situaci (úmrtí v rodině, dlouhodobé onemocnění, ztráta zaměstnání a pod.).

Postup přípravy přechodu na pozemní digitální televizní vysílání se v České republice od podzimu roku 2003 výrazně zrychlil. Od počátku roku 2004 začali provozovatelé celoplošného televizního vysílání v tomto směru své kroky koordinovat. 21. května 2004 ustavili generální ředitelé České televize, TV Nova a Prima TV společnou pracovní skupinu, jejímž úkolem je připravovat stanoviska k legislativním a technickým normám v oblasti DVB-T v České republice. Společně hledáme takový postup, který by umožnil rychlý a efektivní přechod k pozemnímu digitálnímu televiznímu vysílání programově, technicky a ekonomicky schůdnou cestou. Přitom chceme respektovat oprávněné zájmy televizních diváků i provozovatelů televizního vysílání, zdůraznit úlohu regionálního vysílání a otevírat prostor k využití technologických inovací včetně televize s vysokým rozlišením (HDTV). Pro Českou televizi digitalizace vysílání přináší perspektivu rychlého rozvoje služeb a v dohledné době i rozšíření programové nabídky v souladu s praxí obvyklou u evropských televizních stanic veřejné služby. Problémem však stále zůstává její finanční zabezpečení.

Martin Krafl

Tiskový mluvčí ČT