Jak jsem pomohl svrhnout Klause
aneb Kolik sponzorů Šrejber kryl?

Prosím, aby laskavý čtenář ten titulek bral jako humornou nadsázku, neboť se nechci dostat do stejné kategorie lidí, kteří přeceňují význam své vlastní osoby a vlastních činů.

Následující epizodu řadím mezi ty zážitky, které mě v životě potkaly, aniž bych se o to zasloužil, a při kterých se cítím spíše jako blondýn s černou botou podobně jako jsem se cítil při aféře se svým synem Martinem v listopadu 1989.

Vše začalo tím, že jsem měl chalupu (už jsem ji prodal) v obci jihlavského okresu. Při jedné hospodské debatě s lidmi, kteří zde pracovali ve stavebnictví, mi jeden z nich povídal:

"My dobře víme, kdo se skrývá za jménem Lájos Bács. Je to šéf pozemních staveb Jihlava Bárta, za komunistů uplácel na sekretariátech KSČ, dnes to samé dělá s ODS. Koukalovi nabídl prachy pro ódéesku a dostal zakázku na Obecní dům."

Tato informace mě zaujala a koncem října 1997 jsem sepsal tento dopis a poslal ho Ondřeji Neffovi do Neviditelného psa:


Vážená redakce,

já vím, že člověk by neměl dávat na drby, ale přesto bych se rád o jeden se čtenářstvem Neviditelného psa podělil.

Ten, o kterém chci referovat, jsem zaslechl v jedné z hospod (místo neuvedu vzhledem ke zdroji, který bych chtěl chránit), kde si chlapi od fochu povídali o stavařině. Přitom vyšlo najevo, že vědí, kdo se skrývá za záhadným zemřelým maďarským sponzorem ODS. Vysvětlení je prý zcela neromantické.

Ty peníze do pokladny ODS údajně poslal podnik Pozemní stavby Jihlava, který za to prý dostal zakázku opravy Obecního domu v Praze.

Tuhle informaci jsem si minulý týden připomněl hned dvakrát. Jednou, když exministr a exmístopředseda ODS Zieleniec utrousil poznámku o něčem, za co nechce nést odpovědnost. A podruhé, když jsem si přečetl zprávu v páteční MF DNES, kterou ve zkrácené podobě uvádím.

MF DNES 24.10.1997

Městská rada schválila audit rekonstrukce Obecního domu

Praha (dký) - Zprávu, která na základě auditu konstatuje, že rekonstrukce Obecního domu stála 1,76 miliard korun, schválila městská rada. Primátor Jan Koukal uvedl, že tuto sumu považuje za konečnou. její výši by však mohl změnit ještě požadavek společnosti Pozemní stavby Jihlava, pod jejímž vedením pracovalo zhruba sto padesát firem na opravě objektu a která požaduje doplacení zhruba sedmdesáti miliónů korun...

Primátor uvedl, že rozpočet dvouapůlleté rekonstrukce, která skončila letos na konci dubna, musel magistrát dvakrát zvyšovat. "Poprvé to bylo kvůli některým požadavkům památkářů o sedmdesát jeden milión korun a podruhé o deset miliónů korun, které byly spojené s otevřením výstavy o pražské secesi," doplnil Koukal.

Konstatoval, že audit potvrdil, že všechny finance byly korektně vynaloženy a vše bylo řádně zaúčtováno. "Zprávu dostane k dispozici i městské zastupitelstvo," dodal.

A opět konfrontace s hospodou. Kdyby se prý na Obecním domě pracovalo a účtovalo poctivě, náklady prý mohly být až o třetinu nižší, pravil hlas stavařského lidu. Ale tenhle názor si už skutečně netroufám hodnotit.

Fakt, že se nepodepisuji, neznamená, že jsem úplný anonym. Moji identitu zná Aston, na kterém teď záleží, zda tenhle drb vypustí do sítě nebo ne. Nechávám to alibisticky jenom na něm.

Jihlavský chalupář


Tento text jsem doprovodil dopisem pro Ondřeje Neffa:

Astone,

ja vim, zes pod neustalym privalem grafomanu a taky tech, kteri chteji popularity Neviditelneho psa vyuzit, ne-li zneuzit k prosazeni nejakych svych osobnich, ale i skupinovych partikularnich zajmu.

To, co ti posilam v priloze, nema v podstate zadny umysl. Je to informace, kterou mi prihral zivot. Mam chalupu na Jihlavsku a hospody v ramci sblizeni s domorodci navstevuji.

Jako byvaly novinar jsem na rozpacich: aby se to zverejnilo, chtelo by to potvrzeni z dalsiho nezavisleho zdroje. Takhle se vzdycky muze ukazat, ze jde jen o famu. Na druhe strane mne silene svrbi jazyk, nebot to novinarske porad ve mne je a kdyz se neco dovim, tak bych to rad rekl vsem ostatnim.

To, ze se nepodepisuju, ma jednoduchy duvod. Kdyz budu identifikovan ja, tak bude velice rychle identifikovan muj zdroj, ktery bych rad uchranil pred neprijemnostmi. Kdyz by to bylo nezbytne, tak svoji identitu ohlasim.

Takze je to jenom na tobe a na redakcni politice Neviditelneho psa, zdali to riziko zverejneni - a taky mozne blamaze - podstoupis.

Tvuj XY

P.S. Je ovsem docela mozne, ze to, o cem pisu, je natolik proflaknute, ze si o tom cvrlikaji vrabci na strese, a jenom ja si myslim, ze jsem kapnul na neco extravagantniho.

P.S. P.S. Kdyz to uznas za vhodne, muzes tam dat i tenhle dopis.


Ondřej Neff nakonec vec zveřejnil, bez průvodního dopisu. Informace se pak chopil Radek Adamec, který provedl vlastní pátrání a v Lidových novinách 4.11.1997 otiskl článek "Stopy sponzora ODS míří do Jihlavy", v němž mimo jiné se konstatovalo: Jednatelem a výkonným ředitelem firmy PSJ Jihlava byl v době jednání o rekonstrukci Obecního domu Ludvík Bárta, tedy muž se stejnými iniciálami jako Lájos Bács. "Jde jen o náhodu," říká Bárta, který z firmy odešel v lednu 1995.

Na straně 4 pak redaktor Adamec v rámečku uveřejnil článek "Soutěž na rekonstrukci Obecního domu provázela řada pochybností".

Hned nato přišla hlučná dementi od Jana Koukala a Tomáše Ratiborského. Deníku Právo Koukal doslova řekl: "Je naprosto absurdní, aby pražská ODS byla financována firmou, se kterou je radnice od začátku rekonstrukce Obecního domu ve sporu."

Pak situace utichla, až za čtrnáct dní se náhle objevují informace, že za tajemnými sponzory jsou Třinecké železárny. "Tuto informaci získaly LN ze čtyř důvěryhodných zdrojů," napsal Adamec v pátek 21.listopadu. Krátce nato se koná známá tisková konference s Milanem Šrejberem, ve které se přihlašuje jako prostředník sponzorských darů putujících od Třineckých železáren a poté následuje Sarajevo a pád Klausovy vlády.

Celou záležitost jsem založil ad acta až do loňského dubna, kdy probíhal soudní proces s výkonným místopředsedou ODS Liborem Novákem. Tehdy tandem Slonková/Kubík v MF DNES 20.4. pod titulkem "Stopy směřují k Třinci" napsal o tom, že soud stále nemá jasno, kolik peněz ODS vlastně zatajila, protože těch 7,5 milionu přišlo dvakrát a dárce z Třince byl identifikován jenom pro jednu zásilku.

Tehdy jsem se znovu ponořil do hlubin internetu a chtěl jsem si oživit časovou souvislost své zprávy a dalších událostí. Kupodivu, Neff ve svém archivu tu zprávu už vyřadil. Na adrese http://pes.eunet.cz:89/1250/97/44//0044ar13.htm jsem našel jen její zbytek - komentář Ondřeje Neffa:

"Opakuji, neověřenou zprávu o PSJ zveřejňuji jako DOKUMENT atmosféry nedůvěry a podezíravosti, zaviněné sérií nikdy nevyjasněných afér, jíž nasadil korunu odstupující ministr zahraničí Josef Zieleniec. Myslím, že buď měl mlčet, nebo měl obvinění vyslovit naplno, adresně a s důkazy. O.N."

Nad tímto dovětkem editora jsem však našel pod titulkem "K rekonstrukci Obecního domu" zcela jiný text, Neff sem zařadil část korespondence s nějakým stavařem o tom, jak se rozpočty staveb běžně překračují.

Já Ondřeje Neffa chápu: publikovaná neověřená zpráva mu mohla působit problémy, proto ji asi vyhodil, ale komu ten neověřený dohad tolik vadil, že se postaral o jeho zmizení?

A já se dodnes nemohu zbavit podezření, že Milan Šrejber hrál a hraje úlohu bílého koně, který měl přikrýt nepravosti jiných lidí. Nikdy bych se k té historce před třemi lety nevracel, kdyby nebylo minulý týden dvou rozhovorů s Milanem Šrejberem ve dvou předních českých denících. Kdo z mocných má zájem na tom, aby se prostřednictvím médií vytvořila příznivá atmosféra pro vyřízení jeho odvolací žádosti?

Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz