PŘÍLOHA Louče


Korespondence ve věci článku "Petr Žantovský - budu na Primě"

Krejci.Veronika@lidovky.cz via fsv.cuni.cz
Jul 2, 2019, 1:44 PM
to smid@fsv.cuni.cz
Prosba o vyjádření - Petr Žantovský

Dobrý den, pane Šmíde,

ráda bych se Vás zeptala na vyjádření k Vaší analýze a srovnání komentářů Petra Žantovského na webu iprima.cz.

O čem 'recyklování' komentářů vypovídá v kontextu Petra Žantovského jako novináře, mediálního kritika a místopředsedy Rady ČTK?

Co tím podle Vás porušuje z hlediska novinářské etiky?

Děkuji Vám za odpověď.

Přeji příjemný den,

Veronika Krejčí

Lidové noviny


Milan Smid
Jul 2, 2019, 3:31 PM
to Krejčí Veronika
Re: Prosba o vyjádření - Petr Žantovský

Dobrý den,

Odpověď na první otázku:

"recyklování" komentářů vypovídá o Petru Žantovském jen to, že je ochoten a schopen dodávat svým zákazníkům/čtenářům použité zboží, které je v některých případech zastaralé a nekvalitní a nestydí se za to.

Odpověď na druhou otázku:

Petr Žantovský recyklací svých článků nijak novinářskou etiku neporušuje.

V jednom případě však porušil nejen novinářskou, ale základní lidskou etiku tím, když čtenáři lhal a předstíral, že mu nabízí zbrusu nové zboží, přestože to nebyla pravda. Mám na mysli článek Politika a média https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-petra-zantovskeho-politika-a-media-dvojcata-v-dobrem-i-zlem , pod nímž je napsáno, že "Tato zobecňující úvaha spatřila světlo světa v posledních hodinách před letošními eurovolbami". Je to však text 11 let starý.

Vysvětlení vzniku mého textu:

Protože mě pan Žantovský nezajímá, jeho komentáře nečtu a k Parlamentním listům se dostanu jen zprostředkovaně, když mě někdo upozorní na jeho zdejší názorové výlevy a útoky na veřejnoprávní média, ten text by nevznikl, nebýt náhody, že jsem po zhlédnutí fotografie svých dvou synů na ilustračním fotu u jeho komentáře zjistil, že je vše opsáno, a pak jsem začal pátrat dál.

Nemám nic proti Petru Žantovskému jako osobě, respektuji jeho názory, nicméně se domnívám, že člověk, který týden co týden kritizuje média a novináře, by měl být občas podroben zkoumání kvality své vlastní práce.

Nejsem nijak nadšen některými reakcemi na sociálních sítích, protože se v nich objevují útoky ad hominem na Petra Žantovského namísto diskuse ad rem ke kvalitě jeho žurnalistiky.

Tam by se měla zaměřit pozornost debaty, neboť v jeho komentářích se dají najít četné případy, v nichž některé zásady novinářského kodexu (např. dbát na rozlišování faktů od osobních názorů, neodchylovat se věcně od pravdy ani v komentáři z důvodu zaujatosti, nepřipustit, aby domněnka byla vydávána za ověřený fakt a zprávy byly deformovány zamlčením důležitých dat) dostávají na frak. Ale to nebylo obsahem a předmětem mého článku.

Off the record:
Jen tak mimochodem, tento text je spíše vedlejším produktem mého zájmu o budoucí vývoj zpravodajství a publicistiky v TV Prima, která připravuje CNN Prima News. Její server již v předstihu posiluje zpravodajské složky svého webu, což se projevilo vytvořením zvláštní rubriky "Komentáře" vloni v listopadu, do níž byli pozvány některé osobnosti, jejichž výběr může naznačit, jakým směrem se publicistika Primy na CNN Prima News chce vydat.

O CNN Prima News píšu v posledním vydání Mediažurnálu, který by měl v těchto dnech jít do distribuce.

Milan Šmíd

Louč

NAVRCHOLU.cz