Frolík, Josef: Špion vypovídá, Orbis Praha 1990

Citace týkající se Emila Zátopka

str.254 - StB často způsobí vědomě svému agentovi těžkosti v zaměstnání a pak ho z nich "vytahuje" a nechá mu to patřičně vědět. když pak přijde pravý okamžik, agent vyjíždí buď jako turista, fotbalový či hokejový fanda, člen kulturní delegace. Tak například byl používán Emil Zátopek a mnozí jiní...

str.269 (v návaznosti na vyprávění o falešné gloriole Františka Hamouze) - Však i o Zátopkovi psaly exulantské noviny, hlásila Svobodná Evropa, psala Černá kniha a desítky spisovatelů-historiků, zabývajících se rokem 1968, jako o zářném příkladu obětavosti a vlastenectví, a zatím šlo o provokatéra, který se stýkal s Kožuchem a Lažnou a nosil jim zprávy i o ministru Pavlovi.


Zasláno 19.12.2000

From: Jan Rej?ek
To: "'smid@mbox.fsv.cuni.cz'"
Subject: louc
Date sent: Tue, 19 Dec 2000 16:48:51 +-100

Pane Smide,

trebaze jste se "uz kdysi zarekl", ze na me nehoraznosti reagovat nebudete, s dovolenim, ja na ty Vase ano. Kdybyste onu Katovnu po "podlehnuti zvedavosti" skutecne videl, lehce byste zjistil, ze cituji z uplne jine Frolikovy knihy, nez pisete. Neslo o jeho zname pameti, ale o knihu Spion vypovida II (vydali letos Bok a Vachalovsky), coz je prepis mistoprisezne vypovedi Frolika pred americkym Senatem, v niz rozkryva fungovani StB a doklada jeji pusobeni na nekterych tzv. znamych osobnostech. Ptam se tedy, ma-li vypoved pod prisahou podle Vas "hodnotu" nebo ne? Je to dukaz nebo ne? To jsem zvedav, prekonate-li sam sebe a omluvite se nebo aspon ve Vasi pozoruhodne Louci zverejnite "opravu".

J.R.


Pozn.mš: Komentář nechť si každý udělá sám. Požádal jsem pana Rejžka o zprostředkování autentických dokumentů výpovědi.

NAVRCHOLU.cz