Aktuality Louče
133
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách blog.vozovna.cz, www.mediaportal.sk, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 30.9.-15.10.2004... ARCHIV     TÉMATA

7.10.2004 Poté, co oběhl několik domácích festivalů, dokumentární film Bezesné noci o tzv. české televizní krizi před čtyřmi lety se chystá do distribuce. Alespoň tak si vysvětluji pozvánku, kterou jsem dostal. V rozhovoru na své webové stránce jeden z autorů filmu Radim Špaček říká: My se řídíme heslem nasrat úplně všechny. Autorům se prý podařilo získat výpovědi téměř všech hlavních aktérů krize s výjimkou Jiřího Hodače a Vladimíra Železného.

| nahoru |

6.10.2004 Redaktoři Hospodářských novin Jakub Unger, Sabina Slonková a Radek Kedroň odstartovali nový blog s názvem „Zlodějiny v médiích“ (místo archaického „zlodějiny“ bych čekal spíše „zlodějny“). Přinutil mě, abych se nad problémem zamyslel. Stává se ze mě zloděj, když informaci o novém blogu, kterou jsem objevil u Filipa Rožánka na Českých médiích, nyní zveřejňuji s odkazem na tento zdroj? Blíže viz článek Louče Zlodějiny a plagiátoři.

| nahoru |

5.10.2004 Kdybych měl čas, napíšu delší materiál s názvem: „Když noviny přepisují dějiny.“ Takhle si jenom povzdechnu nad dnešním článkem MF DNES „Když trabanty zaplavily Prahu“. Podle něj se občanům NDR hledajícím azyl na západoněmeckém velvyslanectví v Praze podařilo dostat se do vytouženého západního Německa 4. října 1989. Nevím odkud autoři Bartoníček a Buchert toto datum vzali, protože první východoněmečtí uprchlíci odcestovali z Prahy do NSR 30. září 1989. Že by chtěla MF DNES poučit německého kancléře Schrödera, který včera navštívil Prahu, jak to vlastně před patnácti lety bylo? O tom, jak padala před 15 lety berlínská zeď, jsem psal kdysi zde.
Když se mě včera jedna zahraniční redaktorka se znalostí českého jazyka na setkání u Martina Stránského zeptala, které české noviny jsou jako zdroj informací nejspolehlivější, bohužel jsem jí musel odpovědět: stoprocentně se nemůžete spolehnout na žádné z nich.

 • Za nechutnou označilo tiskové oddělení nizozemské vlády včerejší titulní stranu bezplatného deníku Metro s fotomontáží useknuté hlavy (pdf 3MB) ministerského předsedy Jana Petera Balkenendeho. V době, kdy teroristé ve světě stínají zajatá rukojmí, je to podle mého názoru dosti špatný vtip.
  | nahoru |

  4.10.2004 Prague Post minulý týden citoval z nedávného komentáře Louče Tragédie? Spíše ostuda!, k novele zákona o politických stranách a hnutích.

 • František Šulc v sobotních Lidových novinách rovněž citoval, a to bývalého ministra obrany USA Roberta McNamaru v článku Vietnamské omyly a irácká selhání. Pátral jsem po tom, kdy se extrapolace jedenácti omylů vietnamské války na iráckou současnost objevila poprvé v médiích. Pokud je možné spolehnout se na Google, pak poprvé se o ní zmínil McNamara v rozhovoru s redaktory kanadského Globe and Mail už letos v lednu. Trvalo čtyři měsíce, až do května, než stejné téma uchopila americká média, konkrétně Los Angeles Times. Při čtení jedenácti McNamarových tezí člověk občas zapochybuje o tom, zda skutečně platí pravda latiníků Historia magistra vitae est.
  | nahoru |

  1.10.2004 V USA se včera (u nás dnes časně ráno) konala první televizní debata mezi dvěma prezidentskými kandidáty Johnem Kerrym a Georgem W.Bushem. Česká televize debatu zaznamenala a dnes v 11.30 na druhém programu vysílala. Textový přepis diskuse je k dispozici na CNN v rubrice TRANSCRIPTS. Pokud má někdo zájem o historii prezidentských debat, CNN ho poučí v rubrice ALLPOLITICS. Zájemci se tam dozvědí, že Nixon a Kennedy v roce 1960 debatovali v televizi celkem čtyřikrát, přičemž historici dnes připomínají jen tu první debatu, při níž nenalíčený a neoholený Nixon u diváků neuspěl v souboji s telegenním Johnem Kennedym.

  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.