Aktuality Louče
193
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.novyden.cz/, a která se jen občas objeví na stránkách http://extra.cz (M.Čermák), http://www.reflex.cz/potucek/, http://blok.rozanek.cz/, blog.vozovna.cz, www.medialne.sk, www.radioweb.sk, a dalších URL.

NA OKRAJ DNŮ 1.-29.2.2008... ARCHIV     TÉMATA

29.2.2008 "Neříkej hop, dokud..." dokud není týden u konce. Nakonec tou mediální "událostí týdne" se stala návštěva premiéra Mirka Topolánka v USA. A to nikoli jen kvůli vízům a radaru, ale především kvůli udělení pamětní medaile Josefu Mašínovi. Novinářům, kteří o případu píší, bych doporučoval přečíst si materiál Jana Kalouse, vedoucího odboru dokumentace Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který byl připraven pro senátní veřejné slyšení v roce 2004. Kdyby si ho přečetli dříve, nemuseli by pak sklízet zaslouženou kritiku v Britských listech.

| nahoru |

27.2.2008 Mediální událostí týdne je koupě internetového portálu Atlas.cz, který se spojí s Centrem.cz do konglomerátu Net Centrum.cz. Miloš Čermák se domnívá, že tato transakce má rysy investorské bubliny, a že zaplacená cena za oba portály neodpovídá reálné hodnotě.
Šéf Net Centra Pavel Mucha Hospodářským novinám sdělil, že “cílem je vytvořit regionální mediální skupinu a tak za své největší konkurenty považujeme CME, vydavatelství Mafra a také Seznam,“ což pokládám za zajímavé z toho důvodu, že Mucha označil za konkurenty na prvním místě původně "neinternetové" firmy Mafra a CME. Proč ne český Google? Je fakt, že majitel TV Nova CME může překvapit. Jeho stránka nova.cz nedávno posílila sportovní sekci pod hlavičkou Galaxie Sport, a proslýchá se, že to prý naplno „rozbalí“ v novém šatě někdy v květnu nebo červnu. Zítra bude CME oznamovat výsledky loňského hospodaření. Třeba se při tom něco dozvíme o jejích internetových plánech.

| nahoru |

18.2.2008 Nepochybuji o tom, že v této republice není třeba nic dodávat k osobnosti našeho staronového prezidenta Václava Klause. Všichni ho známe, každý z nás má na něj svůj názor. Přesto však doporučuji ke zhlédnutí dvě televizní vystoupení v internetových archivech. Předvolební speciál TV Nova ze 24. ledna a povolební Nedělní partii televize Prima ze včerejška. Zatímco v lednu se Václav Klaus představuje veřejnosti jako sebevědomý, ale skromný člověk, který je schopen připustit i své chyby („někdy si říkám: to sis mohl odpustit“.), po vítězství ve volbách se na obrazovku vrací známá egocentrická, k odlišným názorům zcela netolerantní osoba. Blíže viz popis televizního vystoupení „Za Švejnarovy banality bych se styděl“ v dnešních Lidových novinách.

 • - Nějak nemohu svým prostým selským rozumem pochopit, proč Jiří Paroubek tolik křičí, že přeběhlíci způsobili Švejnarovu porážku. Vždyť i kdyby přeběhlíků a absentérů nebylo, Švejnar proti Klausovi dost hlasů neměl.
 • DODATEK 19.2.: Z rozhlasu mě upozornili, že bych si měl též poslechnout rozhovor Radiožurnálu s Václavem Klausem těsně po zvolení. (Pokud nefunguje link - viz stránka www.rozhlas.cz/izurnal/audio.)
  | nahoru |

  17.2.2008 V pátek 15. února společné zasedání Sněmovny a Senátu zvolilo Václava Klause prezidentem ČR. Ve večerním zpravodajství se Události ČT musely spokojit se záznamem rozhovoru, který staronový prezident vedl s novináři na Hradě odpoledne, těsně po zvolení, zatímco do večerních zpravodajských relací Novy (TN) a Primy (Zprávy) vstoupil Václav Klaus exkluzivně a živě.

 • Dnes v neděli 17. února dostal Václav Klaus velký sólo prostor v Nedělní partii televize Prima (Václav Moravec získal do svého pořadu jen místopředsedy stran). Příležitost, kterou mu na Primě nabídl moderátor Šimůnek, Klaus okamžitě využil k tomu, aby si to vyřídil se všemi, kteří jeho kandidatuře nepřáli, čímž nabídl opět jednou výživné sousto pro následné komentáře svých kritiků.
 • - Když francouzská veřejnost v roce 2005 v referendu odmítla Ústavní smlouvu EU, byly toho plné noviny. Když minulý týden Francie jako pátá země EU ratifikovala „náhradní“ reformní Lisabonskou smlouvu, v českých médiích po tom ani pes neštěkl. Prezidentu Sarkozymu se podařilo smlouvu protlačit parlamentem. Podobným způsobem již provedly ratifikaci Maďarsko, Slovinsko, Malta a Rumunsko.
 • - Hlavním mediálním tématem příštího týdne bude zřejmě Kosovo, které dnes jednostranně vyhlásilo samostatnost.
  | nahoru |

  12.2.2008 Jak pozoruji, zpravodajství ČT z volby prezidenta názorově dělí národ. Asi bychom si na to měli zvyknout, že někdo rád holky, jiný zase vdolky, a oba mají právo na života a na názor. Zatímco já jsem spolu s Karlem Hvížďalou Českou televizi pochválil za zpravodajskou pohotovost, Jan Macháček v dnešním komentáři "Když ministr vnitra zabručí" napsal: "O tom, jak postupovat s přímým přenosem, by měli přemýšlet i v České televizi. Sběr hysterických výlevů ze zákulisí nebyl tou správnou strategií..." Možná, že na tom bude něco pravdy, jenomže co dělat, když tyto "hysterické výlevy" byly součástí toho, o čem by měl být národ také informován. Zlobil se snad Jan Macháček na to, že TV Nova odposlechla ministra Langera. O čem by jinak psal svůj komentář?

  | nahoru |

  10.2.2008 První neúspěšnou tříkolovou volbu prezidenta máme za sebou. Sledoval jsem ji v pátek a v sobotu 8. a 9. února střídavě na televizní obrazovce a na monitoru počítače (zde někdy jen zvukově), hlavně v podání kontinuálního zpravodajství České televize. Ve chvílích zoufalství, které prožívá snad každý občan přející si žít ve fungujícím politickém systému, efektivně spravujícím věci veřejné, a který musí sledovat, jak krátkodeché zájmy politických stran permanentně sypou písek do soukolí demokratických mechanismů, náladu mi spravila práce televizních zpravodajců. Člověk si mohl říci: přece jen alespoň něco v tomto státě slušně funguje. Na kritiku premiéra Mirka Topolánka, který televizní zpravodajství ČT označil za nekvalitní, či zkreslené, se dá odpovědět známým sloganem amerických žurnalistů: „Nechcete-li, abychom o tom psali, tak to nedělejte!“

  | nahoru |

  7.2.2008 Pro záznam: Včera bylo oznámeno, že generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík odvolal šéfku Radiožurnálu Barboru Tachecí. Včera jsem se dočetl, že Tachecí odjela na dovolenou do Karibiku, dnes vyšlo najevo, že je v péči psychiatrické kliniky, neboť se zhroutila. Naposledy se to v médiích stalo před sedmi lety Jiřímu Hodačovi.

  | nahoru |

  6.2.2008 Glosu o Primě pro ČT24.cz jsem psal v pondělí dopoledne, ještě před tím, než jsem měl možnost zhlédnout nové večerní Zprávy TV Prima a seznámit se s výsledky peoplemetrů. Tuto glosu jsem se rozhodl umístit na Louč bez aktualizace, protože si i nadále myslím, že "Zprávy TV Prima jsou pouze jedním z pěšáků rozehrané bitvy", ve které jde o celý prime time. Zřejmě jsem poněkud přecenil přitažlivost nového Milionáře a nedocenil alternativnost intimního "rodinného" studia Primy, tolik kontrastujícího s velikáštsvím a nabubřelostí Televizních novin Novy

  | nahoru |

  4.2.2008 Televize Prima dnes mění název i vysílací čas své hlavní zpravodajské relace. Někejší "Zpravodajský deník", od září 2006 s novým názvem "1.zprávy", se ode dneška jmenuje "Zprávy TV Prima" a vysílá se v 19:30 hodin. Premiéru nových Zpráv uvede staronová moderátorská dvojice Pavel Zuna a Mirka Čejková, kteří kdysi patřili ke "tvářím Novy", ale jako "tváře Primy" by měli odlákat alespoň část diváků od českého nejsledovanějšího televizního pořadu "Televizní noviny".

 • - Atmosféra před prvním kolem prezidentské volby (pátek 8. února) houstne, rozhovorů s kandidáty, komentářů a analýz bylo už tolik, že by vydaly na tlustou knihu. V pátečních Událostech komentářích ČT byl hostem Jan Švejnar, dnes zasedne do stejného křesla na Kavčích horách Václav Klaus.
 • - K diskusi o prezidentské volbě se včera Václavu Moravcovi podařilo shromáždit předsedy všech parlamentních stran, ale ve druhé hodině pořadu Otázky VM Mirek Topolánek chyběl. Odjel do Brna na tenisové utkání Fed Cupu Česko-Slovensko (3:2) a ve studiu po něm zůstala prázdná židle. Cestu Praha-Brno zvládl za jednu hodinu a sedm minut (pokud bezpečnostní kamery na Kavčích horách a u brněnského tunelu mají dobře nastavený čas). V záběrech tenisového přenosu se prý objevil jednu hodinu a dvacet minut poté, co opustil pražské studio.
 • - V Otázkách VM Mirek Topolánek stihl Jana Švejnara nepřímo obvinit z toho, že jeho kampaň financují zájmové skupiny spjaté s ČSOB. Erik Best se k tomu vyjádřil ve svém "Final Word". Švejnar odpověděl na své stránce svejnarprezidentem.cz, na které v pátek zveřejnil estébácké dokumenty o svém otci.
  | nahoru |


  Média, Internet, TV Nova a já, je název knihy, v níž je výběr mé publicistické činnosti od roku 1990. O co jde, je možné se dozvědět zde v úvodu nebo tady v obsahu knihy. O lidech, které knížka zmiňuje, lze získat informaci ve jmenném a věcném rejstříku. Vydalo a distribuuje vydavatelství ISV v Praze, fax 02-24317402. Kniha je k dostání v prodejně Carolinum, Praha 1, Celetná 18.