Aktuality Louče
206
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz news.google.com (česky) a dalších. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou http://blok.rozanek.cz/, http://www.reflex.cz/potucek/, Čermákův extra.cz/blog/, Austův www.aust.cz, duspiva.blogspot.com, online.zurnalistika.cz apod.

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.3.2009... ARCHIV     TÉMATA

Sueddeutsche Zeitung 26.3.2009, klik pro větší obrazovku 26.3.2009 Včerejší projev premiéra Topolánka v Evropském parlamentu (zde videozáznam) se dostal na titulky zahraničních novin, především jeho fráze „cesta do pekel“ (road to hell), použitá v souvislosti s americkými kroky k řešení krize. Kvalifikovanou kritiku tohoto výroku podal Jan Macháček ve svém pravidelném auditu. To se stalo v devět hodin ráno ve Štrasburku.

 • Tentýž den v půl jedenácté večer v Praze premiér Topolánek v Událostech, komentářích ČT vysvětloval národu, na kterých místech se oslavoval jeho pád (doslova: „překvapení v Lidovém domě muselo být veliké, ale slavilo se nepochybně na ruské ambasádě, slavilo se nepochybně na Pražském hradě a slavilo se jistě na pražském magistrátě, o tom nepochybuji.“. Dnes odpoledne na jedno z těchto míst přišel podat demisi. Prezident Klaus mu sdělil, že ho nenechá ve funkci do konce předsednictví EU, a že by měl šanci na nové jmenování, jestliže mu přinese 101 podpisů podporujících jeho vládu ze Sněmovny.
 • - Titulní stránky včerejších novin oznamující pád Topolánkovy vlády jsem shromáždil do zvláštní přílohy Louče.
  | nahoru |

  25.3.2009 Vládě premiéra Topolánka včera vyslovila Poslanecká sněmovna nedůvěru. Kdo si chce počíst a pokochat se řečnickými perlami našich poslanců, nechť navštíví sněmovní stránku se stenoprotokoly mimořádné 53.schůze. Sledovanost ČT24, která vysílala přímý přenos, prý včera překonala všechny rekordy.

  | nahoru |

  23.3.2009 Včerejší infotainmentové Střepiny na Nově a 168 hodin na ČT měly společné téma: zákaz vstupu kamer do předsálí Poslanecké sněmovny. Na jedné straně novináře chápu, ale na straně druhé s tímto zákazem souhlasím. A to nejen na základě situačních zpráv (zde a tady) zpracovaných Parlamentním institutem o praxi převládající v zahraničí.

 • - Do majitele Novy vstupuje mediální kolos Time/Warner. Zatím jen třetinou. Současně s tím CME pronikavě snížila své prognózy hospodářského výsledku za první čtvrtletí. Budu-li mít čas, napíšu o tom více. Lecos napověděl již rozhovor s Petrem Dvořákem v MF Dnes.
  | nahoru |

  20.3.2009 Mediální kauzou právě uplynulého týdne byla aféra spojená s Markem Dalíkem, který z podnětu premiéra Topolánka se snažil ovlivnit reportéra České televize Dalibora Bártka, aby zastavil natáčení reportáže o problémech dnes nezařazeného, dříve sociálnědemokratického poslance Petra Wolfa. Detaily Wolfova případu v pořadu Reportéři ČT. Komentoval jsem ve sloupku pro Aktuálně.cz.

 • - Sociální demokraté prosadili v parlamentu další hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, které se uskuteční příští úterý 24.3. Na dnešním jednání sjezdu ČSSD Jiří Paroubek záměr svrhnout vládu potvrdil a není vyloučeno, že se mu to může podařit poté, co Strana Zelených před čtrnácti dny vylučovala ze svých řad některé poslance, a poté, co je vláda v parlamentu početně oslabena (opozice odmítla vypárování nepřítomných, vláda raději stáhla z programu 52.schůze Sněmovny schvalování smlouvy o americkém radaru).
  | nahoru |

  12.3.2009 Včera zveřejněné usnesení, kterým Vrchní soud zrušil rozsudek soudce Vojtěcha Cepla ve věci omluvy za "justiční mafii", a kterým přikázal, aby o případu rozhodoval někdo jiný, rozvířilo další spekulace o tom, zda naše soudnictví je skutečně nezávislé. Dokonce i blog prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy Soudce Cepl – oběť justiční mafie? konstatuje, že to "Vrchní soud v Praze učinil tak nešťastným způsobem, který jen přilévá oleje do ohně a posiluje konspirační teorie o případu bývalého místopředsedy vlády" (Jiřího Čunka). Vloni v červnu jsem se na blogu Aktualne.cz veřejně tázal: Měl být Vojtěch Cepl v televizi?, a čtenost tohoto příspěvku zatím žádný jiný můj blog nepřekonal.

  | nahoru |

  10.3.2009 V sobotu 7.3. se udělovaly výroční kinematografické ceny Český lev s moderátorskou dvojicí Polívka/Polívková. John je zapomenut, bulvár i hlavní proud mají o čem psát, na čemž nic nemění fakt, že přímý přenos z Českých lvů na ČT to u diváků prohrál s filmem Medvídek na Nově. Oblíbené téma MDŽ se letos z médií jaksi vypařilo. Zapadl i prezidentův projev v Santa Barbaře o klimatických změnách. Žádná škoda.

  | nahoru |

  5.3.2009 Od loňského ledna, kdy média žila aférou „Radiožurnál a Barbora Tachecí“ jsem se nesetkal s takovou explozí rozhovorů s jedním člověkem v tolika médiích zároveň. Mám na mysli rozhovory s Radkem Johnem, který nedávno opustil TV Nova. Započítáme-li Nedělní Blesk (Radek John: Rozvod? Nikdy neříkej nikdy!), pak hned čtyři magazíny a týdeníky magazínového typu nabízejí rozsáhlé rozhovory s bývalým šéfem publicistiky na Nově, spojovaným s pořadem Na vlastní oči. titulní strana Reflex 9/2009 titulní strana Instinkt9/2009 titulní strana Magazínu MFDnes 5.3.2009
  Ten, který sepsala v Instinktu Marcela Pecháčková (Radek John: Průkaz č.33), je nejdelší a možná také nejlepší (staré známosti z Panské se nezapřou). Magazín MF Dnes uvedl rozhovor Jana Malindy bulvarizujícím titulkem Nemáme idylické manželství. A týdeník Reflex využil Radka Johna dokonce pro obálku, ke které se váže medailon „Příběh stárnoucí hvězdy“ a rozhovor Bylo to pro zdraví národa.
  Už dříve jsem se zamýšlel nad bezhlavou a hromadnou honbou médií za jedním tématem, které právě frčí, kdysi jsem sepsal úvahu o novinářských lumících. Je možné, že stádní praktiky "hurá za ním" k mediálnímu byznysu přirozeně patří (viz smrt Karla Svobody). Jenom se někdy ptám: Stojí to téma za to?

  | nahoru |

  4.3.2009 Protože v současné době nemám čas na vlastní psaní, snažím se zachytit alespoň v citátech to, co kdo napsal, a také co čeří scénu českého mediálního rybníka. Viz sloupek Posbíráno v médiích

  | nahoru |

  2.3.2009 Citát, který zaujal: "Mohlo by se zdát, že komunitní internetová pavučina Facebook, v češtině kreativně překřtěná na obličejovník, ksichtbůch nebo taky držkosvět, bude jen další masovka pro ty, co nemají nic lepšího na práci než se ukomunikovat a učetovat k smrti. Zatím jim tahle sebevražda jinde nějak nevyšla a tohle je další pokus." Jaroslav Rudiš v pátečních HN.

  | nahoru |