Aktuality Louče
214
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mediar.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.digizone.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz news.google.com (česky) a dalších. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou http://blok.rozanek.cz/, http://www.reflex.cz/potucek/, Čermákův extra.cz/blog/, Austův www.aust.cz, duspiva.blogspot.com, online.zurnalistika.cz apod.

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.11.2009... ARCHIV     TÉMATA

LN 28.11.200930.11.2009 Při včerejším víkendovém bilancování jsem zapomněl na "Velký literární podfuk", při němž spisovatelka vietnamské národnosti Lan Pham Thi získala za knihu "Bílej kůň, žlutej drak" Cenu Knižního klubu. Vietnamská autorka však neexistuje, knihu sepsal český autor Jan Cempírek z Českých Budějovic. Nejprve pochyboval Zdenko Pavelka, na svém blogu se zpovídal člen poroty Pavel Janáček.

  • A ještě jednou na okraj: letošní udělování cen Křišťálová lupa se rozvinulo do zábavné show, překonávající - alespoň při moderování - nudu vyhlašování Zlatého slavíka (Karel Gott a Lucie Bílá).
    | nahoru |

    29.11.2009 Mediálními trvalkami listopadu 2009, alespoň co do průběžné pozornosti, jsou prasečí chřipka a plzeňská právnická fakulta. Ve srovnání s těmito tématy byly zprávy o 20. kongresu ODS a zakládajícím celostátním sněmu nové strany TOP-09 jednorázovými jednohubkami, byť v dané chvíli obšírně medializovanými prostřednictvím přímých přenosů na zpravodajském kanálu ČT24. (Mirek Topolánek své předsednictví udržel, Karel Schwarzenberg byl zvolen jednomyslně).

  • - Přepadová kontrola inspekce Komise EU v českých energetických firmách účastníky příliš nepřekvapila, neboť informace o inspekci v předstihu zveřejnil týdeník Euro. Inspektoři z Bruselu tvrdí, že jediní, kdo o kontrole v Česku předem věděli, byli lidé z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Někdo to může pokládat za důkaz novinářské pohotovosti, ale já to beru spíše jako další důkaz nekvalitní státní správy, u níž se “všechno vykecá“. Většinou v zájmu nějaké třetí strany, pro níž média obvykle slouží jako užiteční idioti.
  • Na druhé straně chválím, když české deníky šlapou na paty současným (ODS, ČSSD) a potenciálním (TOP-09) kmotrům politických stran, zvláště pokud to jejich redaktoři dělají – jak věřím – nikoli v zájmu třetích osob, ale v zájmu veřejnosti a ozdravění politického života. Zapojil se i Blesk nápadem s espézetkami.
  • - V sobotní MF Dnes (28.11.) se Jan Vaca omlouval za „hloupou a zbytečnou“ chybu, která vznikla údajně záměnou jednoho písmenka. Páteční tematická stránka MF Dnes „Loni velké sliby, letos velké dluhy“ totiž do světa vyhlásila: „loni kraje dlužily 3,1 miliardy, letos v říjnu 17,7 miliardy“ a „dluhy jsou téměř 6x vyšší“, což mělo být důkazem rozhazovačnosti sociálně demokratických hejtmanů. Jak Vaca ve své omluvě uvádí: „místo věty, že se krajské dluhy „zvýšily o necelých 3,1 miliardy korun na téměř 17,7 miliardy, jsem četl, že se dluhy „zvýšily z necelých 3,1 miliardy na…“ Tedy zadluženost krajů před rokem nebyla třímiliardová, ale čtrnáctimiliardová. „Hloupá a zbytečná chyba“ Jana Vacy se dokonce přelila do úvodního komentáře tématu „Oranžové kraje – rok poté“ v Otázkách Václava Moravce. Tak to dopadá, když se člověk na své kolegy nemůže spolehnout.
  • - Ve stejném vydání OVM pražský primátor Pavel Bém tvrdě odmítl informace o projektu Opencard v podobě, jak je prezentují média, tj, že 888 milionů nepřineslo požadované výsledky, a že projekt se stal černou dírou na peníze. Přitom média čerpala z informací auditu zadaného náměstkem primátora Rudolfem Blažkem. V této souvislosti jsem si vzpomněl na investigativního reportéra ČT Filipa Černého, který tvrdí, že největší korupce při zadávání státních zakázek je ve stavebnictví a v IT projektech. Někdy mám chuť udělat bilanci "vylepšovaných" webových stránek státní správy, z nichž velká část dopadá dle Murphyho zákona: "každá změna je k horšímu".
    | nahoru |

    20.11.2009 Dvacáté výročí 17. listopadu je za námi. Volné úterý jsem trávil u televizoru a nenudil jsem se. ČT připravila docela zajímavé vzpomínkové soirée. Ovšem jak pro koho? O den později jsem vyslechl v hospodě: „Říkal jsem klukovi, ať se na to se mnou kouká. Jeho to však nezajímá. Bude prý volit Dělnickou stranu.“

  • Dnešní Lidové noviny si zvolily za téma dne „Joska Skalník v dokumentu StB“. Případ začal publikací obsahu knihy “Občanské fórum, den první" na webu idnes.cz ještě před jejím vydáním Žáčkovým ústavem. Joska Skalník reagoval v interview pro Reflex a prý k celé záležitosti vydá prohlášení. Jak je vidět, „StB pop“ (výraz se kterým přišel Petr Zídek), je pro média stále tučným soustem.
  • - Jan Potůček a Lukáš Polák na digizone.cz podrobně informují o řešení problému regionálních televizí v procesu postupující digitalizace vysílání. V médiích se o něm příliš nemluví, přestože v sobě obsahuje latentní konflikt mezi dvěma skupinami mediálních podnikatelů (Prima/RTA), který má své počátky ještě v analogovém věku, a digitalizace ho buď přiostří nebo vyřeší. Jeden z návrhů řešení se objevil v čtenářské diskusi pod článkem: „Pane Berka, plnou parou vpřed a za svoje…“ Já osobně vidím problém v tom, že koncept vysílání regionálních televizí v rámci jednoho celostátního programu (tzv. Fensterprogramme) přijatý v roce 1994, je podle mého názoru beznadějně zastaralý, a pro digitální věk se nehodí.
    | nahoru |

    16.11.2009 Při vzpomínání na listopad 1989 ovládli mediální prostor uplynulého víkendu disidenti a exprezident Václav Havel (beseda na Filosofické fakultě, sobotní koncert Už je to tady s následujícím prohlášením, nedělní Otázky Václava Moravce). Tuto nerovnováhu dnes vyvažují deníky MF Dnes a Lidové noviny, které poskytly prostor prezidentu Václavu Klausovi. V ranním zpravodajství ČRo jsem si vyslechl jejich hodnocení z úst jednoho hosta pořadu: „Přinesly mnoho dobrého a nového. Leč to, co je dobré, není nové, a to co je nové, není dobré.“
    Po přečtení obou rozhovorů s tímto hodnocením ne zcela souhlasím. Speciálně v LN se Václav Klaus projevuje jako rozvážný politik, což osvědčil i svým vystoupením na Havlově sobotním koncertu. Možná, že onu kritiku by si spíše zasloužil druhý rozhovor v MF Dnes, vztahující se k právě vydané Klausově knize. Kde začíná zítřek. Dějiny by asi měl hodnotit někdo jiný, než ten, který je aktivně spoluutvářel, zvláště když jeho aktivní účast zaznamenala kromě úspěchů také neúspěchy a chyby, které se osobně tak těžko přiznávají. (Vím to ze své vlastní zkušenosti.)

  • Někdy by mě zajímalo, co současnému "rituálnímu třeštění kolem 17. listopadu" (výraz jsem si vypůjčil odjinud) říkají mladí lidé tak kolem dvaceti. Zapojil jsem se do něj také, například tím, že jsem se nechal natočit do dokumentu Igora Chauna o mrtvém studentovi, který se nenarodil. Na blogu Pěna dní pokračuji v deníkovém líčení svých zážitků z listopadu 1989, které bych rád "dotáhl" až do 27. listopadu. Zde mám však čisté svědomí. Webová stránka a blog nikoho neobtěžují. Přečte si je jen ten, kdo má zájem.
  • Kandidátem na eurokomisaře se nakonec stal kariérní diplomat Štefan Füle. Jak k tomu došlo, zasvěceně popsaly Lidové noviny, v jejichž týmu se objevila Lenka Zlámalová z HN.
    | nahoru |

    9.11.2009 Mediální téma dnešního dne - dvacáté výročí pádu berlínské zdi. ČT24 k tomu připravuje od tří hodin zvláštní odpolední speciál. Vzpomínky na tento den před dvaceti lety jsem zařadil do seriálu Výročí na krku na svém občasném blogu Pěna dní. Už před osmi lety jsem napsal úvahu na téma Berlínská zeď a mediální mýty.

  • - Bídu současné české politiky symbolizuje hádání o kandidáta na místo českého eurokomisaře (Špidla? Vondra? Švejnar? Dlouhý? Fischer? Tůma?). Záležitost, ve které by měly hrát prioritní roli zájmy celé společnosti, českého státu, se stala prestižním přetlačováním, v jehož pozadí stojí vidina dobře placeného místa.
    | nahoru |

    6.11.2009 Kdo bude ředitelem ČTK dalších šest let, se stále neví. ČTK vydala přehled událostí, které odstartovalo červnové rozhodnutí úřadujícího generálního ředitele Milana Stibrala odejít do důchodu před vypršením funkčního období. Rada ČTK 20. srpna zvolila do této funkce Radima Hrehu, aby jeho volbu od 1. října následně zneplatnila, takže Stibral i nadále zůstává GŘ ČTK. Radě ČTK kvůli tomu teď hrozí odvolání parlamentem, když Stálá komise pro sdělovací prostředky se včera usnesla, že "Česká tisková kancelář neplní své poslání podle paragrafu 2 zákona č. 517/1992 Sb. o ČTK." (pozoruhodné - tedy ne Rada, ale ČTK pracuje špatně :-)))

  • Radim Hreha se vcelku oprávněně brání proti některým informacím, které v souvislosti s jeho jmenováním publikovala česká média, a podal stížnost etické komisi Syndikátu novinářů ČT na články Sylvie Lauder v Respektu.
  • - V této souvislosti mně připadá přehnaná jiná kampaň, jejíž objektem se stal poslanec ODS Marek Benda. Na jedné straně souhlasím s blogem Jana Šterna v Aktuálně.cz Poslanec Benda by už měl jít normálně pracovat, na straně druhé ta kampaňovitost zaměřená na vděčný, protože viditelný a neoblíbený cíl, mi trochu vadí.
  • - Protože v úterý odpoledne učím, nemohl jsem se dostavit na představení nového kabátu (relaunch) Literárních novin (3.11.). Nicméně jsem zde byl přítomen v úvodním projevu většinového vlastníka vydavatele Miroslava Pavla, který připomněl květnový článek Louče "Noviny - potenciál neomezených ztrát". Realunch zaznamenala ve videu agentura RTA a server Česká média.
    | nahoru |

    3.11.2009 Ústavní soud dnes vyhlásil nález, jímž vyslovil, že Lisabonská smlouva a její ratifikace nejsou v rozporu s ústavním pořádkem.

  • Moje děti mně později, v dospělosti, vyčetli, že jsem je málokdy chválil a hodně kritizoval. Měly pravdu, vycházelo to z mého přesvědčení, že dobře vykonaná práce je samozřejmost, která nepotřebuje chválu. Když mne o víkendu zvedla ze židle příloha MF Dnes o roce 1989, jejíž obsah jsem na webu zkritizoval, neznamená to, že tím posílám do pekla celou MF Dnes. Naopak, jsou to stále jedny z novin, které se vyplatí číst (více kvůli zpravodajství, než kvůli komentářům).
    | nahoru |

    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV: INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
    Copyright © Milan Šmíd