Aktuality Louče
233
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.6.2011... ARCHIV     TÉMATA

27.6.2011 Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace ČT, dnes zveřejnil na digizone.cz podnětný materiál Televize a finance: o peníze jde vždy "až" na prvním místě, ve kterém napsal: "Je zajímavé, že financování medií se neanalyzuje a nediskutuje zdaleka tak intenzivně, jak by se dalo vzhledem k situaci očekávat. Jako by akademická sféra, novináři píšící o mediích, umělecké svazy i samy televize považovali diskuse o financích za dehonestující." Rád bych se proti této výtce ohradil. Financování veřejnoprávních televizí je častým tématem na Louči a dosti podrobně jsem ho analyzoval ve zprávě pro Parlamentní institut. Fakta, která jsem zde před dvěma měsíci uvedl, se shodují s tím, o čem píše Pavel Hanuš.

  • Na obrazovkách pokračují reprízové žně, které vyvrcholí o prázdninách. Nova otestovala trpělivost a věrnost diváků "vánočními" pohádkami v prime time (v pátek Tři oříšky pro Popelku, v sobotu Mrazík, včera S tebou mě baví svět), nyní boduje reprízou sitcomu Hospoda a na prázdniny chystá Dietlovu nepovedenou Plechovou kavalérii (nastavovanou licitovaným mariášem). Bez Četnických humoresek, Všechnopárty a Pošty pro tebe nemá většinovému divákovi ČT příliš co nabídnout, když seriál pro a o teenagerech 4teens měl menší sledovanost než Reportéři ČT, neprobojoval se ani do Top 10 ČT1, a další pokračování Vyprávěj přijde až na podzim.
  • V OVM včera udělovali knížecí rady bývalí předsedové vlády Miloš Zeman a Jan Fischer. Přiznám se, že se to hezky poslouchalo, ale kritický rozum a konfrontace s realitou vládnutí obou předsedů mne vrátil na zem. Do dneška si myslím, že Marian Čalfa měl v roce 1995 pravdu, když o Zemanovi prohlásil, že se svými schopnostmi hodí spíše na předsedu parlamentu než na předsedu vlády. Na tom nic nemění skutečnost, že ve srovnání s některými svými následovníky byl a je Miloš Zeman politickou star.
    | nahoru |

    24.6.2011 Mediální událostí svého druhu byl první MediaBrunch organizovaný Médiářem.cz minulý pátek. Představil se v něm a odpovídal na otázky bývalý ředitel televize Nova a nyní adept na ředitelské místo v ČT Petr Dvořák. Mediář dnes umístil na web přepis diskuse. Po neúspěšné implantaci Kateřiny Fričové z komerční do veřejnoprávní televize se zde rýsuje další možnost přechodu profesionála ze soukromé do veřejné sféry, což se v BBC stalo už několikrát. Otázkou je, zda by se Petr Dvořák v čele ČT choval více jako John Birt nebo Greg Dyke. Kandidáta typu současného ředitele BBC Marka Thompsona, který vyrostl na zpravodajství, ale pronikl také do tajů původní televizní tvorby (což je největší slabina ČT) na soukromém neziskovém Channel 4, zatím nikde nevidím.

    | nahoru |

    22.6.2011 Už několikrát jsem si všiml, že publikace afér a kauz v MF Dnes se řídí jistou marketingovou logikou. Aféra se obvykle publikuje koncem týdne, a její skandální detaily se pak dávkují čtenáři po kouskách do dalších vydání příštího týdne. Stalo se tak i minulý víkend 18.6., když frontpage MF Dnes oznámila, že "Policista špicloval šéfa Ústavního soudu". Další sledovaná jména (například prezidentovi muži Jakl a Weigl) se čtenáři dozvěděli až v pondělí. A v úterý odhalování pokračovalo publikací dalších detailů. Nevěřím, že všechna ta jména neměla MF Dnes k dispozici už minulý týden. Znají to však i televizní scénáristé: proč vystřílet prach informací a nápadů v jedné inscenaci, když z toho může být seriál.

    | nahoru |

    21.6.2011 Senátní novela zákona o ČT dnes prošla druhým čtením bez větších problémů. Kromě předkladatele a zpravodaje se do rozpravy přihlásila pouze poslankyně Ivana Levá, jako obvykle s naivními návrhy zcela mimo realitu. Základem dalšího jednání se stal komplexní pozměňovací návrh volebního výboru spojený se jménem poslance Waltera Bartoše, k němuž se ovšem sešlo deset dalších připomínek, takže nezbývá než vyčkat jejich publikace v dalším sněmovním tisku. Třetí čtení návrhu zákona, které se obvykle stihne v programu stejné schůze jako čtení druhé, poslanci z programu 19. schůze vyřadili. Ring volný pro lobbyisty všeho druhu!!

    | nahoru |

    20.6.2011 Zítra se ve Sněmovně bude projednávat senátní novela zákona o ČT, která rozhodne, zda a na kterých programech ČT zůstane reklama i po ukončení digitalizace. Martin Petera na radiotv.cz využil studii Christiana M. Brona Public Service Media: Money for Content z Evropské audiovizuální observatoře, aby korigoval mapy, které produkuje televize Nova. Bohužel nevzal v úvahu, že studie je přes rok stará, a tak opakuje blud Novy, že ve Francii reklama zmizí z veřejnoprávní televize od příštího roku. Pravda je trochu jiná. V prosinci se rozhodlo, že to bude nejdříve v roce 2016. Ke změnám došlo také v Německu a Finsku. Překvapilo mě, že pozměňovací návrhy přicházejí s myšlenkou poplatku za vysílání reklamy, které se komerční televize tak dlouho a úspěšně bránily.

    | nahoru |

    19.6.2011 Citát dne: Otázka Blesku: A nemyslíte, že se nám politika nějak zvrtla?
    Václav Klaus: „Myslím. Absolutně se zvrtla. Je otázka, nakolik k tomu přispěli dnešní politici, třeba pouhou svou nevýrazností. A nakolik k tomu přispěla éra mediokracie, kdy se politika nedělá ve středu v devět ráno na zasedání vlády, ale v neděli ve dvanáct hodin u pana Moravce v České televizi. To je děs, to je nesmysl!“

    | nahoru |
    17.6.2011 Stávka je za námi. Nehodnotím, pouze sděluji včerejší zážitky: Z Jinonic jsem dorazil pěšky na Klamovku za 30 minut. Tramvaje číslo 10 (přeplněná) a číslo 9 (volná) mne dopravily do školy ke státnicím včas. Odpoledne zpět do Jinonic opět kombinace tramvaj 9 a pěší chůze. Vše v klidu. Celkový dojem: Mnoho povyku pro nic. Stávka však zastínila řadu dalších událostí:
  • Prezident Václav Klaus se včera kvůli stávce rozhodl zrušit oficiální oslavy svých sedmdesátin (*19.6.1941), tj. dvě recepce pro diplomatický sbor a pro "významné představitele veřejného života". Jistou náplast dostal "narozeninovým rozhovorem" v Radiožurnálu, okamžitě umístěným na stránku klaus.cz.
  • Sněmovna včera v ušetřeném čase dokončila 18. schůzi s jediným bodem programu - kauza PromoPro ministra obrany Alexandra Vondry. Schůze skončila usnesením přijatým za nepřítomnosti vládních stran, ve znění: "Poslanecká sněmovna žádá předsedu vlády Petra Nečase, aby navrhl prezidentovi republiky odvolání Alexandra Vondry z funkce člena vlády."
  • Na půdě volebního výboru (plní také funkci mediální komise) se včera upekl kompromis ve věci zachování či odstranění reklamy z České televize. Senátní novela zákona o ČT řešící tento problém, se měla projednávat minulé úterý, ale byla odsunuta na úterý příští. Kompromis má podobu pozměňovacích návrhů, podle nichž má zmizet reklama z ČT1 a ČT24, ale také z internetu. Výnosy z ČT2 poputují do kinematografického fondu, výnosy z ČT4 Sport půjdou na digitalizaci archivu ČT.
    Na oplátku pro filmaře se zavádí dvouprocentní poplatek za vysílání reklamy "od provozovatele jiného než místního nebo regionálního televizního vysílání nechráněného podmíněným přístupem, který toto vysílání provozuje na základě licence a šíří plnoformátový program nebo jiný než plnoformátový program, jsou-li do tohoto programu zařazována rovněž kinematografická díla." Z této formulace jsem mírně zmatený. Mám tomu rozumět tak, že placené místní a regionální programy budou platit také? Uvidíme.
  • Vysílání včera zahájila nová digitální televize Harmonie TV (šíření: kabel, IPTV, internet). Deklaruje se jako televizní stanice zaměřená na starší generace (45+). Z toho, co jsem zhlédl, bych ji označil spíše jako teleshoppingovou stanice s četnými pořady typu PR (např. pořad o konkrétní restauraci, přesvědčování lékařky, že je dobré nechat se očkovat proti černému kašli sponzorované výrobcem vakcin Adacel). K tomu rozhovory Petry Černocké, Milana Drobného a dalších s celebritami.
  • V Rusku přijali nový mediální zákon (novela), který zavádí registraci internetových mediálních serverů. Původně měla být registrace povinná, po zásahu parlamentu bude dobrovolná. Přihlásí se ten, kdo se pokládá za "sredstvo massovoj informacii".
    | nahoru |

    Blesk, tiutlní strana sobota 11.6.2011 13.6.2011 Pokud by neměl někdo jasno, zda naše bulvární média jsou svoji povahou levicová či pravicová, odpověděla mu v sobotu titulní strana Blesku vedeného Pavlem Šafrem: Pod fotografií tří odborářských předáků byla uvedena jejich telefonní čísla s titulky: Trojka, která v pondělí ochromí Česko: Zavolejte jim a řekněte své! Česko dnes, tj. v pondělí 13.6., ochromeno nebylo, protože stávka zaměstnanců sdružených v Odborovém svazu dopravy a dalších svazech se po pátečním předběžném opatření Městského soudu v Praze přesunula na čtvrtek 16.6., shodou okolností na den, kdy Václav Klaus oslaví svoje sedmdesátiny. Zkrátka - život tropí hlouposti a nahrává bonmotům, kterými se tak rádi blýsknou novináři i politici.

  • Pokud se dozvím sledovanost dnešního Hyde parku na ČT24, ve kterém Pavlína Kvapilová hostila Bohumíra Dufka, předsedu Asociace samostatných odborů, rád ji sem zítra umístím. Výsledky hlasování diváků 51/49, jakož i dotazy a diskuse na webu, mohou posloužit jako svědectví o hloubce rozdělení současné české společnosti. Zajímal jsem se hlavně o ty, které hodnotily pořad, které směřovaly k České televizi; jejich výběr jsem umístil do zvláštního článku Louče .
    | nahoru |

    9.6.2011 Budoucí Rada ČT je již kompletní. Sněmovna dnes zvolila poslední chybějící členy. Jsou to Michal Jankovec a Jiří Závozda.

  • Ve středu 8.6. se konala na Kavčích horách konference Digimedia 2011, na které se diskutovalo ve třech blocích o těchto tématech: "Kontent vysílání a budoucnost programování TV", "Původní TV a filmová tvorba – základ kulturní identity národa" a "Od bible k digitálním televizím". Druhé téma jsem okomentoval ve zvláštním příspěvku Louče.
    | nahoru |

    8.6.2011 Jiří Janeček dnes oznámil, že ze zdravotních důvodů hodlá k 31.8.2011 odstoupit z pozice generálního ředitele České televize. Když se mne redaktor ČTK dotázal na můj názor na Janečkovu éru v ČT, odpověděl jsem:
    V roce 2003 byl Jiří Janeček zvolen jako příslib stability a uklidnění neklidných poměrů v ČT. To se mu podařilo, v programu, v personální politice a v ekonomice - zde především díky svému výrobnímu řediteli Lambertovi. V okamžiku, kdy Lambertova politická kompetence ovlivňovat činnost ČT byla zpochybněna, Janeček se měl podle mého názoru buď za Lamberta postavit s rizikem, že padne také, nebo spolu s ním z vedení odstoupit. On tak neučinil a od té doby pouze manažersky manévroval, aniž byl schopen dále rozvinout koncept vysílání veřejné služby nad rámec úspěchů z prvních let svého ředitelování (ČT24, ČT4 Sport).

  • Ve Sněmovně se dnes kompletovaly Rady ČRo a ČT. U Českého rozhlasu se to povedlo (Petr Šafařík, Ervín Kukuczka, Ivan Tesař a Michal Stehlík) u České televize jen částečně (René Kühn, Antonín Bajaja). Na dva další členy Rady ČT si musíme počkat do zítřka.
    | nahoru |

    6.6.2011 Louč ještě nezhasla, ještě hoří, i když ten plamínek udržuji v těchto dnech jen taktak s nadějí, že do dvanáctého roku své existence vstoupí Louč s novou energií. Snad mi čtenáři odpustí další týdenní výpadek, když jim sdělím, že ten čas zabralo čtení a posudky osmi diplomových prací, z nichž jedna měla 270 stran. Kdo je jejím autorem, nesdělím, neboť je to človek známý v internetové mediální komunitě. Ani noviny jsem si nestačil pořádně přečíst, takže do souhrnu událostí posledních dnů uvádím pouze:

  • Okurkové šílenství, které propuklo s přispěním globálních médií již před dvěma týdny, a jež zlikvidovalo vývoz zeleniny ze Španělska, aby se později přišlo na to, že nebezpečná střevní bakterie hubící slabší jedince pochází možná z Německa, nikoli ze španělských biookurek.
  • Advokáti v případu Diag Human nechali ve Vídni zabavit zapůjčená umělecká díla českého státu se zdůvodněním, že český stát jim nechce zaplatit prohranou arbitráž. Český stát ovšem tvrdí, že verdikt zatím ještě není pravomocný.
  • V koaliční devítce se stále manévruje, červnové zasedání parlamentu je za dveřmi spolu s hlasováním o reformách a o důvěře vlády, čehož VV využívá ke zvýšenému tlaku na své koaliční partnery. Zatím se střídavým úspěchem: amalgamové plomby zdarma se sice VV podařilo vyhádat, se silovým ministerstvem pro Johna to bude horší.
  • Na stránkách Hospodářských novin proběhla polemika mezi Jiřím Grušou a Václavem Klausem. V dnešní odpovědi musel Gruša přiznat, že ve víkendovém rozhovoru ze 27. května si ve vzpomínkách na Tvář spletl Klause s jiným studentem ekonomie Petrem Kabešem.
  • Novou česko-slovenskou Superstar se včera stal Lukáš Adamec z Košic.
    | nahoru |

    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
    Copyright © Milan Šmíd