Aktuality Louče
236
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-30.9.2011... ARCHIV     TÉMATA

29.9.2011 Blesk a MF Dnes mají dnes na první straně stejné téma jako Blesk, a to: "Můj vztah s Havlem" spisovatelky Obermannové. Na tom nic nemění, že v MF Dnes je titulek upoutávkou na Magazín Dnes. Bulvár jako bulvár.

  • Příkladem redaktora nepřesně využívajícího zahraniční zdroje může být Kateřina Koubová, která dnes na celostránce MF Dnes o Berlusconim kromě jiného uvedla: "V roce 1980 rozjel (Berlusconi) vysílání první soukromé televizní stanice v zemi Channel 5." Těch soukromých televizních stanic v Itálii bylo v té době na stovky a Berlusconiho stanice Telemilano 58 ze 70.let mezi nimi nebyla tou první. Berlusconi pouze v roce 1980 část těchto soukromých stanic zesíťoval a vytvořil z nich první celostátní soukromý program Canale 5 - nikoli Channel 5, jak uvádí zdroj, ze kterého se opisovalo (Wikipedie?).
    | nahoru |

    27.9.2011 Škoda, že hitparády osobností v médiích už nejsou zadarmo, protože je společnost Newton Media zpoplatnila. V minulém týdnu by se zcela určitě na předním místě umístil podnikatel Andrej Babiš, který vytáhl do boje proti korupci. Začalo to pondělním rozhovorem v Hospodářských novinách 19.9. (Korupce překročila únosnou mez... není tu morální autorita proti korupci... prezident Klaus problém korupce zlehčuje... překračuje únosnou míru ... začalo to nástupem Pavla Béma a jeho přítele pana Janouška na pražský magistrát a s příchodem premiéra Topolánka do vlády s Markem Dalíkem a Alešem Řebíčkem... jestli se dřív bralo ze státního po milionech, tak teď je to po stovkách milionů až po miliardách...atd.). Pokračovalo to úterním on-line rozhovorem na idnes.cz. Ještě tentýž večer Babiš vystoupil v Hyde parku na ČT24. Pak Babiš na stránkách denního tisku ještě několikrát odpověděl svým kritikům (Leschtina HN, Komárek MFDnes) a svůj mediální týden zakončil v talkshow Jana Krause na Prima TV. Jeho vystoupení vyprovokovala přes stovku článků a komentářů v médiích monitorovaných právě společností Newton media.

  • Pro záznam a pro archiv:
    - Média se už několik dnů zabývají neurvalým chováním ministra financí Miroslava Kalouska - nafackovaný agresivní mladík, nelichotivé výroky o europoslancích a Karolině Peake.
    - Václav Moravec si to zavařil rozhovory pro idnes.cz 16.9. a pro Hospodářské noviny 23.9. ještě před volbou ředitele ČT, ve kterých zkritizoval dosavadní vedení a své kolegy, za což se mu dostalo nelichotivého hodnocení nejen od šéfredaktora redakce zpravodajství ČT Karla Nováka "Moravcovi jde nejvíce o sebe", ale i některých dalších komentátorů (Macháček, Potůček).
    - Pro Lidové noviny bylo po dva dny (pátek 23.9. a sobota 24.9.) tématem hodným titulní strany bývalé členství v KSČ nově zvoleného ředitele ČT Petra Dvořáka z roku 1989. Tématu se okrajově dotkla i Louč.
    - Trojice R ve vedení České televize, Roman (Bradáč - výkonný ředitel ČT24), Robert (Kvapil - ředitel pro obchod a marketing) a Robert (Žádník - ředitel programových okruhů) podala dnes výpověď k 30. září.

    | nahoru |

    21.9.2011 Česká televize má nového generálního ředitele. Je jím Petr Dvořák. V tomto kole naštěstí pravidlo z prvního kola volby "nejlepší, máte padáka" nefungovalo. O volbě ředitele ČT informovalo online několik informačních serverů. Sledoval jsem souběžně rozhlas, ČT24, a Mediář. Obsahově nejlepší byl rozhlas, nejzábavnější Mediář. Rozhlas byl v online reportáži lepší a informativnější než idnes.cz nebo aktuálne.cz, trochu více se snažily lidovky.cz.

    | nahoru |

    19.9.2011 Díky videoarchivu ČT jsem přes víkend zhlédl rozhory všech pěti vybraných kandidátů na místo generálního ředitele ČT (Bradáč, Dvořák, Chudárek, Svoboda, Šimek). I když jsem se před týdnem se svými spekulacemi (Šimko, Fenič) víceméně trefil, po zhlédnutí rozhovorů bych své preference pozměnil. Ne že by se ve výběru nenašli lidé, kteří by byli schopni televizní provoz racionálně řídit.
    Ovšem nevím, do jaké míry budou schopni navrátit programové tvorbě ČT ducha veřejné služby, který zde vládl za Ivo Mathého, a který by vyžadoval přesvědčit zaměstnance ČT, že před partikulárními osobními zájmy by měly v jejich rozhodování převažovat zájmy podniku a široké veřejnosti. Což nebude jen tak jednoduchý úkol pro někoho, kdo o veřejné službě televizního vysílání nemá alespoň rámcovou představu, nemluvě o tom, že by měl vědět, jak ji do praxe prosadit.

  • Když jsem byl minulý týden ve Vídni, ředitel ORF Alexander Wrabetz (do funkce nastoupil v roce 2006, letos v srpnu mu prodloužili mandát) si nechával schvalovat svůj nový manažerský tým. Novou ředitelkou televize ORF se stala Kathrin Zechnerová, která pro definici veřejnoprávního programu používá tento slogan: "Kvalita potřebuje sledovanost, sledovanost potřebuje kvalitu." 35tičlenná nadační rada Stiftungsrat novou ředitelku schválila jednomyslně. Volba šéfů regionálních studií však jednomyslná nebyla, zástupcům odborů (Betriebsrat) se nelíbilo, že si Wrabetz obsazení regionálních studií předjednal s místními hejtmany. Podrobnosti o tom, jak to v rakouské ORF chodí, lze v češtině nalézt zde (str.67). O budoucnosti veřejné služby ORF se v současné době diskutuje na webové stránce "ORF public value".
    | nahoru |

    7.9.2011 Rasové konflikty na severu Čech jsou stále v centru pozornosti. O tom, co se odehrálo při demonstracích v Rumburku předminulý pátek 26.8. jsem se lépe než z médií dozvěděl z internetu - například z tohoto videa, ze kterého jde trochu strach (jak snadno lze zmanipulovat lidi k pochodu tam, kam chtějí vůdci) a trochu naděje (že ten dav se spokojil s rolí čumilů a k tvrdému jádru extremistů usilujícímu o násilí se nepřipojil).

  • Rada ČT rozhodla - do dalšího kola výběru generálního ředitel ČT vybrala pět projektů, jejichž autory jsou Roman Bradáč, Petr Dvořák, Hynek Chudárek, Jan Svoboda a Radomír Šimek. Rada ČT se tentokráte snažila o co největší transparentnost tím, že všichni uchazeči museli své projekty zveřejnit na internetu. Napočítal jsem jich tam třicet, dva chyběly. Slíbenou glosu jsem přes víkend nenapsal a k současnému výběru mohu říci jen tolik: lidé, jejichž kvalifikace je pouze manažerská, Českou televizi nezachrání, čímž nevylučuji, že z některých manažerů se mohou vyklubat osobnosti s pochopením pro étos veřejné služby, který se ne vždy dá vyjádřit čísly.
  • Blížící se 10. výročí teroristického útoku na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku mne inspirovalo k pohledu do archivu Louče, kde jsem našel svoji tehdejší polemiku s autory Britských listů. Při té příležitosti jsem zjistil, že právě před deseti lety zveřejnila Rada ČT jména 44 kandidátů na post generálního ředitele ČT. Do nejužšího výběru v říjnu 2001 postoupili tři kandidáti: Jiří Balvín, Petr Sládeček, Martin Vadas, z nichž 31.10. zvítězil Jiří Balvín (vydržel do konce listopadu 2002, po sedmiměsíčním interregnu finančního ředitele Petra Klimeše se v červenci 2003 stal ředitelem ČT Jiří Janeček).
  • Mediální folklor těchto dnů - osobní útoky mezi ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a prezidentem Václavem Klausem.
    | nahoru |

    2.9.2011 Ondřej Aust včera na facebooku poznamenal: "V Hyde Parku Kris Kočí, v Před půlnocí präsident Klaus s Šárkou Bednářovou. Škoda že Babák až zítra, i tak ale luxusní televizní večer." Tento "luxusní večer" jsem si užíval také, neboť jsem chtěl vědět více o nově publikovaných nahrávkách Kočí/Bárta, které MF Dnes zveřejnila (Bárta se Škárkou mezitím v úterý 30.8. přišli o imunitu). Také fakt, že prezident po dlouhé pauze poskytl rozhovor redaktorovi ČT, pokládám za mimořádný. Stalo se v Ostravě, kde Václav Klaus dopoledne zahajoval školní rok v PORGu, projektu svého syna. Bude dnes Michal Babák (VV) v ČT šišlat, když mu v noci z 29. na 30.8. v hospodě vyrazili dva přední zuby?

  • Konečně jsem se dostal k tomu, abych nahlédl do projektů třiceti dvou adeptů na post generálního ředitele České televize, z nichž některé jsou na webu Rady ČT a s fotkami je odkazuje web Česká média. Snad o tom přes víkend něco napíšu.
  • Opožděný záznam pro archiv Louče: Bátoryáda skončila kompromisem. Ladislav Bátora zůstal na ministerstvu školství, ale včera přestal být šéfem personálního odboru ministerstva a stal se zástupcem ředitele ministerské kanceláře zodpovědného za majetek, což je podle Miroslava Kalouska "neškodná trafika". Karel Schwarzenberg ve středu 31.8. v HN přiznal, že spor o Bátoru byl politické povahy: „Pro nás bylo klíčové, aby člověk jeho názorů neměl zprostředkovaně vliv na školství a na výchovu dětí... pamatuji protektorát a nerad bych aby se toto smýšlení vrátilo.“
    | nahoru |

    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004): INFORMACE/GLOSY | ČESKÁ TELEVIZE | TV NOVA | TV PRIMA | TV3 | ZÁKONY/LEGISLATIVA | POLITIKA | TISK | AUDIOVIZE | KABELOVÁ TV | TELEKOMUNIKACE | HISTORIE MÉDIÍ | NA OKRAJ DNŮ | ŘEKLI O... | PŘEDNÁŠKY/REFERÁTY
    Copyright © Milan Šmíd