Aktuality Louče
259
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč se snaží posvítit i na témata, o kterých nepíší www.ceskamedia.cz, www.radiotv.cz, www.britskelisty.cz, www.virtually.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, www.parabola.cz, www.rozhlas.cz/digital/portal, www.medialne.sk, www.strategie.sk www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz news.google.com (česky) a jiní. Inspiraci pak nachází na webových stránkách, jako jsou www.mediar.cz, www.digizone.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz, www.tyinternety.cz/media, http://blok.rozanek.cz/, i jinde... Odkazy ze světa českých médií Louč vyhledává na www.fekar.cz/media, britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi...

NA OKRAJ DNŮ 1.-31.8.2013... ARCHIV     TÉMATA

21.8.2013 Šéf společnosti CME, majitele televize Nova, Adrian Sarbu skončí ve své funkci s koncem tohoto roku. Jeho vyhazov má obvyklé parametry: v tiskové zprávě Ronald Lauder Sarbuovi děkuje za vykonanou práci, Sarbu pak vyjadřuje vděčnost CME, které předpovídá světlou budoucnost. Já osobně se divím, že tohoto finančního mága, jenž uměl tak dobře čarovat s cizími majetky, akcionáři CME nevyhodili už dávno (už jenom kvůli mediafaxu).

| nahoru |

21.8.2013 Média jako obvykle vzpomínají na 21. srpen 1968. Tentokráte však Český rozhlas k výročí připravil mediální show téměř v reálném čase ve zvuku, na webu, na twitteru i na facebooku. Před deseti lety jsem také vzpomínal.

| nahoru |

20.8.2013 Sněmovna rozhodla: prezidentovi navrhla své rozpuštění poměrem hlasů 140:7. Proti hlasovali někteří nezařazení a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která jako jediná z ODS neopustila jednací sál. Událost zaznamenala všechna evropská média. Některá dříve, jiná později.

 • V Británii média komentují akci britské vlády, kterou podnikla proti spolupracovníkům The Guardian, kteří zásobovali redakci materiály získanými od whistleblowera Edwarda Snowdena. Detaily zde.
  | nahoru |

  16.8.2013 V Egyptě to vře krvavými nepokoji po vyhlášení výjimečného stavu, což nevěští nic dobrého. Oběti nepokojů se počítají už na stovky.

 • Dnes se sešla Sněmovna na mimořádné 59. schůzi, aby se rozpustila (po přerušení 20.srpna?). V OVM minulou neděli předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová řekla: "Tak kdybychom měli si zažertovat, tak si řeknu, že rozpustit sněmovnu 21. srpna by mělo svou velkou symboliku a mít nové volby 17. listopadu by mělo taky svou symboliku." Někteří poslanci s rozpuštěním údajně váhají pod záminkou dokončení některých legislativních procesů. Jestliže se Sněmovna rozpustí, prezident navrhuje volby na datum 25.-26. října.
 • Soud s Davidem Rathem a spol. a výpovědi svědků nepřinášející nic nového začínají média nudit. Prý i v soudní síni ubylo diváků. Kauza Nagygate v médiích zatím spí.
 • Růst HDP za 2. čtvrtletí roku ve výši 0,7% se stal záminkou k euforickým titulkům "Recese je pryč" (MF Dnes 15.8.). Když jsem tento text dal do vyhledávače, "vyjel" mi stejný titulek v Lidových novinách z roku 2009, když se jásalo nad růstem 0,8% ve srovnání s předchozím kvartálem.
 • Daniela Drtinová dostala jako útěchu za odchod z Událostí, komentářů vlastní pořad. Od pondělka do čtvrtka bude moderovat Interview Daniely Drtinové. Ještě pod starou hlavičkou Interview ČT24 začala už tento týden (Marie Benešová, Milan Štěch, Pavel Rychetský a Petr Gazdík). Ve věci důvěryhodnosti ČT jsem sepsal polemiku s Karlem Hvížďalou, který tvrdí, že tato důvěryhodnost je dlouhodobě ohrožena.
  | nahoru |

  9.8.2013 Jindřich Šídlo dnes v HN podává žádost "o navrácení regulérní okurkové sezóny," neboť novináři a komentátoři si zřejmě až do konce léta neoddechnou.

 • Výsledky hlasování o vyslovení důvěry Rusnokově vládě ve středu 7.8. zamíchalo karty v politické situaci. Ze 196 přítomných (dva ve vězení): Ano - 93, Ne - 100, Nepřihlášeni - 3 (Oulehla Florián, Peake). Deklarovaná stojednička pro koalici a Miroslavu Němcovou se rozpadla, TOP 09 se rozhodla pro předčasné volby. Mimořádná schůze Sněmovny na toto téma se sejde za týden, v pátek 16.srpna, hlasování o rozpuštění pak přijde na pořad schůze až v úterý 20. srpna. Je zcela možné, že posledním impulsem k rozpadu stojedničkové koalice byl projev Miloše Zemana ve Sněmovně, v němž dal jasně najevo, že chce nechat vládnout Rusnokovu vládu v demisi řadu dalších měsíců, což asi vylekalo ty, kteří se mohou obávat o své ekonomické zájmy zajišťované politickými kontakty.
  P.S. Miloš Zeman opět nezklamal, hovořil sice bez papíru, ale jako obvykle s nepřesnými a ad hoc upravenými citáty. Mám na mysli citaci Václava Havla. Citovaný výrok neřekl Havel v projevu ve Sněmovně, ale sdělil jej novinářům.
  Miloš Zeman: "Václav Havel tehdy vystoupil s naléhavým projevem, z něhož mi dovolte ocitovat pouze jednu jedinou, byť delší větu: "Jestliže Poslanecká sněmovna nepřijme vládu Josefa Tošovského, budu týdny a týdny přemýšlet, diskutovat a uvažovat a pověřovat jednáním o sestavení vlády další a další osoby, a pak opět budu týdny a týdny uvažovat, až nakonec žádné předčasné volby nebudou." Konec citátu Václava Havla z roku 1998.
  článek Práva 24.1.1998: Prezident řekl v pátek novinářům před odletem na Slovensko, že považuje za svou povinnost, aby činil kroky vedoucí k získání důvěry Tošovského vládě. Pakliže by nedostala důvěru, prezident bude "týdny hledat takového muže či ženu, který bude mít naději důvěru dostat. Nedostane-li důvěru, budu týdny hledat dalšího, každý z nich bude mít měsíc na vypracování programového prohlášení. Předčasných voleb se těžko dočkají ti, co je chtějí".
 • Ve stejný den, kdy Sněmovna hlasovala o důvěře, začal dlouho očekáváný soud s bývalým hejtmanem Davidem Rathem a dalšími obžalovanými z korupčního jednání. Krajský soud, který předvolává 78 svědků a je naplánován až do konce října, rozhodl vyloučit kamery ze soudní síně v průběhu líčení, zvukové záznamy z publika se mohou pořizovat.
 • Česká televize představila svoji podzimní programovou strategii. Zároveň mění moderátory zpravodajského pořadu ČT24 Události, komentáře. Odcházejí Drtinová do Interview 24, Klepetko do Hyde parku, k Martinu Veselovskému do UK přichází Lukáš Dolanský. Za Drtinovou se postavily televizní odbory.

  5.8.2013 Pro BBC to byla dnes na twitteru breaking news. Legenda americké investigativní žurnalistiky deník Washington Post je na prodej. Kupuje ho majitel Amazonu Jeff Bezos. Před dvanácti lety jsem o historii WP napsal přílohu "Příběh Kateřiny Grahamové". Její rodina vlastnila deník od roku 1933. Z celostátních periodik dnes už jen The New York Times kontrolují tradiční dlouholetí majitelé - rodina Sulzbergerů. Kdy na ně přijde řada, která je lemována jmény jako Los Angeles Times, Wall Street Journal, Boston Globe, nyní tedy i Washington Post? Dopis nového majitele Bezose zaměstnancům WP je zde.

  | nahoru |