Aktuality Louče
309
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2017... ARCHIV     TÉMATA
31. 10. 2017
Následky nedělní (29.10.) vichřice Herwart, které překonaly škody způsobené před deseti lety orkánem Kyrill (Herwart už má vlastní heslo v české Wikipedii) jsou stálým tématem médií vedle nekonečných debat o povolebním handrkování.
x x x
V této souvislosti televize Prima v nedělní Partii poskytla pohotovější informace než ČT, když Tomáš Hauptvogel v diskusním pořadu Partie vyzpovídal Andreje Babiše, který navrhuje menšinový kabinet, zatímco Václav Moravec se musel spokojit s filosofickými a politologickými úvahami Václava Bělohradského a Magdy Vašáryové. Že by politici - nejen Miloš Zeman a Andrej Babiš - začali bojktovat OVM?
x x x
V době, kdy píšu tuto aktualitu, probíhá v Jinonicích volba nového děkana Fakulty sociálních věd UK. Protože FSV UK vznikla v roce 1990 na troskách někdejší Fakulty žurnalistiky, nedá mi, abych si nevzpomněl na událost starou 29 let. Tehdy v roce 1989 v rámci perestrojky se Univerzita rozhodla vrátit se k tradici děkanské volby, přičemž pro tento experiment byla zvolena nejmladší ze třinácti tehdejších fakult UK - Fakulta žurnalistiky.
Proti sobě tehdy stáli dva zdejší pedagogové Stanislav Perkner a Jan Barták. Tajným hlasováním vyhrál Stanislav Perkner, který se tak stal zimním králem, neboť nepřežil tsunami politických změn listopadu 1989. Nepsal bych o tom, kdyby se mi minulý týden nedostala do ruky jeho kniha Čechoamerický příběh, v níž popisuje svůj život včetně toho, jak se stal americkým občanem. Budu-li mít čas a chuť, sepíšu o svém spolužáku Standovi Perknerovi vlastní vzpomínku do rubriky Koho to dnes ještě zajímá
DODATEK 1.11.2017:Akademický senát FSV UK poměrem hlasů 12:8 rozhodl, že děkanem FSV se stane PHDr. Alice Tejkalová, Ph.D..

| nahoru |

29. 10. 2017
Další 28. říjen máme za sebou. Bulvár, kterému není nic svaté, vyznamenávání na Hradě komentoval titulkem "Zemanův hradní „Kameňák“: Vyznamenal Trošku, Vondráčkovou, Margitu i komika Sobotu."
x x x
Z prezidentova projevu mne zaujala věta, kterou předem signalizoval, že vyznamenáni budou: "nonkonformní historik a nonkonformní žurnalista, kteří oba plynou proti mainstreamu. Mainstreamu, jenž je podle mého názoru často podbízivý a tupý." Proč? Protože se domnívám, že podbízivý vůči literárnímu vkusu, tedy hlavnímu proudu, je spíše ten, který vyznamenání dostal. Mám na mysli Vondrušku, nikoli Žantovského.
x x x
Dodatečně jsem si přečetl produkt Babišova propagačního týmu - knihu "O čem sním, když náhodou spím." Výsledkem je glosa "Sny spletené z internetových polopravd". Že si AB svého propagačního týmu váží, prokázal na povolebním mítinku, když na pódium vyvolal a na svou hruď přivinul guru sociálních sítí Marka Prchala.

| nahoru |

24. 10. 2017
Už tři dny žijeme ve společnosti, v níž výsledky voleb do Sněmovny zamíchaly kartami politické scény. Výsledky jsem rekapituloval už v sobotu v Povolebním rozjímání.
Politické zemětřesení má své první oběti - odstoupil předseda strany Zelených Matěj Stropnický, dnes oznámil demisi předseda TOP09 Miroslav Kalousek, v KDU/ČSL Pavla Bělobrádka kritizuje Jiří Čunek, dokonce i v relativně úspěšné ODS jsou nespokojenci: Petr Fialovi zde na paty šlape Václav Klaus mladší.
x x x
Z množství komentářů připomínajících situaci "Písně strašlivé o tom velkém dialogu, který nastal" od Jana Buriana (připomínám refrén: "S Vaškem ne a s Láďou jo, a s Lojzou jo, a s Lubošem už ne!") podle mého názoru stojí za přečtení dva: Proč volby dopadly dobře a jak to bude dál (Tomáš Němeček) a Pohádka o volbách očima optimisty (Mirek Topolánek).
x x x
Na včerejší rozhovor Tomio Okamury v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, v němž napadl média veřejné služby a speciálně Český rozhlas ("jestli někdo má nějaký problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas, Česká televize a my to chceme změnit. To znamená, my chceme zrušit koncesionářský poplatky, zestátnit to a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením") reagovalo vedení ČRo prohlášením v němž "zcela razantně Český rozhlas odmítá myšlenku pana Okamury o zestátnění médií veřejné služby".

| nahoru |

16. 10. 2017
Poslanecká sněmovna se dnes, pět dnů před volbami, schází na mimořádné 61. schůzi svolané z podnětu KSČM s bodem programu: "Posouzení podpisu Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky pod memorandem s australskými těžaři k těžbě lithia na svrchovaném území České republiky" Memorandum podepsané 2. října se náhle stalo předvolebním tématem, což vyhovuje zvláště hnutí ANO a Babišovi, jehož problémy (naposledy rozhodnutí ÚS SR z 12.10. o kauze Babiš/StB) se tak dostávají do pozadí.
x x x
Lithium jako téma vstoupilo do předvolebního šílenství debat, klipů, stanovisek a názorů, které na nás chrlí média všeho druhu, včetně těch nových. Není v lidských silách je všechny sledovat a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní informační bublinu, o níž se jeden domnívá, že se v ní dozví více relevantních a hlavně autentických informací než jinde.
Do své bubliny mainstreamových médií jsem zahrnul i rozhovory DVTV (30 zpovídaných politiků, jediný, kdo odmítl, byl Okamura) a také zpravodajství z kampaně (Sledovačka) a volební rozhovory (Výzva) organizované webem Seznam zprávy.
Zdejší rozhovor s Tomiem Okamurou mne vyprovokoval k napsání glosy Volby jako podnikatelský projekt. Přes retweety se informace o něm dostala k sedmi tisícům uživatelům.
x x x
volební model MEDIAN, volební potenciál SANEPS předvolebními průzkumy je to jako obvykle rozmanité. Median se dá sice pokládat za seriózní agenturu, oceňuji její interaktivní webovou stránku, v níž mne zaujala možnost sledování voličské turistiky (klik na Přelivy voličů).
Ovšem nepodceňoval bych ani SANEP, ukazující volební potenciál nerozhodnutých voličů, váhajících mezi SPD, KSČM a ČSSD. Tam by mohlo dojít k překvapení. Zřejmě rozhodující bude tento týden včetně čtvrtečního duelu Babiš/Zaorálek na Nově následovaný Superdebatou na ČT24, již bez lídrů ANO a ČSSD. Kdo ví, zda do té doby ještě nevybuchne nějaká další mediální bomba.
x x x
Průzkumy oznamující volební preference a volební modely, mají ještě dnes poslední možnost zveřejnit své výsledky. Jinak jim hrozí sankce za porušení volebního zákona, jenž praví, že "V době počínající třetím dnem přede dnem voleb do Parlamentu České republiky a končící ukončením hlasování nesmějí být žádným způsobem zveřejňovány výsledky předvolebních a volebních průzkumů." Kdyby se mělo vzít doslova "žádným způsobem", tak by se musely vymazat archivy všech webových stránek, které kdy v minulosti nějaké průzkumy zveřejnily? Chtělo by to jinou formulaci zákona.
Předpokládám, že pro sázkové kanceláře tohle opatření neplatí, protože jejich kurzy při sázení na výsledky voleb jsou vlastně také svým způsobem volebním modelem predikujícím budoucnost.
x x x
Vodítkem voliče by mohla být webová stránka Demagog.cz uvádějící výroky politiků na pravou míru. Minulý týden rozšířila své služby o web DemagogTV, na němž lze sledovat rozhovory třinácti lídrů politických stran v ČRo se současným rozborem pravdivosti jejich výroků. U deseti z nich web odhalil nepravdy. Nepravdám se podle něj vyhnuli jen Zaorálek, Bělobrádek a Robejšek. Největší počet nepravd tady v ČRo vyprodukoval Tomio Okamura - osm.
P.S. Tým Andreje Babiše kontroval stránkou Můj demagog ("Už jsem ty lži nemohl poslouchat.").
x x x
V sousedním Rakousku předčasné volby přinesly vítězství Lidové straně (31,4%) vedené budoucím nejmladším evropským premiérem Sebastianem Kurzem (31 let). Jestliže dopočítané korespondenční hlasy nezmění pořadí, na druhém místě zůstanou pravicově populističtí Svobodní před sociálními demokraty.
x x x
Málem bych zapomněl. Minulý týden promluvil prezident republiky Miloš Zeman na parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku a upozornil na kontraproduktivnost sankcí proti Rusku. V odpovědi na dotaz ukrajinského poslance Gončarenka, Zeman kromě jiného řekl, že Krym je "fait accompli", hotovou věcí, daným faktem, který by se dal podle jeho názoru řešit ruskou materiální kompenzací Ukrajině za zabrané území Krymu. Když jsem u tohoto kontroverzního názoru diskutéry v dobré víře a v zájmu přesnosti upozornil, že nebyl prezentován v projevu, ale v diskusi, sesypala se na mou hlavu sprška obvinění, že ten názor obhajuji.

| nahoru |

9. 10. 2017
Včera se vynořila kauza, která před média staví staré známé dilema: Věřit či nevěřit materiálům vypouštěným anonymně do veřejného prostoru? Publikovat či nepublikovat účelově zaměřené kompromitující materiály bez možnosti ověřit si jejich pravost? Dát svoje médium a svoji autoritu do služeb tažení proti jedinci, skupině, politickému subjektu, nebo si zachovat zdravý odstup a publikovat jen to, co obhájím veřejným zájmem? Dalibor Balšínek a jeho Echo24 se rozhodlo pro první možnost.
O co jde? O bankovní dokumentaci týkající se úvěrů poskytnutých pražskou pobočkou britské HSBC Bank společnosti Farma Čapí hnízdo, které zveřejnila tajemná "skupina Šuman."
x x x

Na toto téma se rozvinula zajímavá diskuse na twitteru ve které jsem se dozvěděl nejen, že o případu už před měsícem obšírně a věcněji informovala dvojice Motejlek/Skočdopole, ale také, že Karla Bureše, někdejšího šéfa pražské pobočky HSBC, která nadstandardně vycházela Babišovi vstříc, nominoval v lednu 2014 ministr financí AB do představenstva České exportní banky.
David Klimeš situaci pohotově okomentoval blogem "Proč se bát Šumana. A to hodně."
x x x
Lidové noviny se zachovaly ve stylu: když vy do Babiše, tak my do Sobotky a Zaorálka. Dnešní vydání otevírají článkem s titulkem: "Klíčový dokument v kauze OKD." Autor? Kdo jiný než Martin Shabu, kterého kdysi Pavel Šafr pojmenoval: "Obrněná pěst hnutí ANO."
x x x
volební model STEM pro TV NovaPodobně jako vloni před krajskými volbami, také teď velké mediální domy zvou lídry politických stran k debatám živě přenášeným na jejich webových stránkách. Jako první ohlásila superdebatu lídrů dvanácti politických stran (včetně Svobodných a Robejška) MAFRA a MF Dnes (úterý 10. října 12:30). Přidá se jako vloni Deník a Blesk?
V České televizi se ve věci příštího čtvrtku a Superdebaty rozhodli: Vysílání se posune až po Duelu Babiš/Zaorálek na Nově a "Jestliže se pozvaný celostátní lídr pořadu nezúčastní, jeho místo zůstane prázdné."
Jsem zvědav, jaký ten večer bude share (podíl na sledovanosti) TV Nova a České televize. Tipuji 80:20 ve prospěch duelu na Nově.
Ten graf ukazuje výsledky volebního modelu agentury STEM vyrobený pro TV Nova.

| nahoru |

3. 10. 2017
Palec nahoru pro Danielu Písařovicovou, která včera moderovala předvolební debatu ČT24 na téma "státní finance." Dvouhodinová debata byla svým způsobem superdebatou nejen kvůli tématu, ale také kvůli účasti některých předsedů stran a hnutí. Debaty se účastnili premiér Bohuslav Sobotka, exministr Andrej Babiš a šéf opoziční TOP09 Miroslav Kalousek.
Jak připomněl Erik Best, Kalousek se v televizním studiu s Babišem potkal poprvé od vzájemné hádky v OVM v říjnu 2015.
Každý, kdo by si chtěl udělal větší jasno, koho za dvacet dnů volit, by měl tu debatu zhlédnout. Ovšem měl by mít při tom na paměti, že vedle Dolejše v KSČM kandiduje také Marie Semelová, že vedle Stanjury je v ODS kandidátkou také Jana Černochová, že straně Radima Fialy šéfuje Tomio Okamura a že stranu Zelených vede do voleb mladý Stropnický.
Poučením z této debaty však může být zjištění, jak kvalifikovaně přistupují jednotlivé strany a jejich zástupci ke vztahu ČR a EU. Způsob, jakým při debatě o přijetí eura Písařovicová přivedla do úzkých kličkujícího Stanjuru a tím vlastně i celou ODS, která tenhle slalom ve vztahu k EU dělá už patnáct let, mne pobavil.
x x x
Palec dolů pro redakci MF Dnes, která včera z kontrovezního případu, který se odehrál na Bulovce (51letá zdravotní sestra obvinila dvacetiletého Afghánce, že se jí pokusil vloni v říjnu znásilnit), učinila hlavní zprávu dne s titulkem: "Sestra z Bulovky: Český chlap by to neudělal." Pro redaktora Hrubeše byla xenofobní dáma spolehlivějším zdrojem, než rozhodnutí soudu, jenž mladého Afghánce osvobodil.
x x x
Ve stejném vydání včera začala MF Dnes zveřejňovat seriál šesti esejů spisovatele a pohádkáře Vlastimila Vondrušky, který si přisvojuje titul historik, přestože jeho líčení historie má - podobně jako jeho romány - povahu populární čtivé a zjednodušující historické fikce ignorující dobový kontext a skutečná historická fakta.
Již v prvním díle "Od národa k internacionalismu" se čtenář dozví tolik nesmyslů (EU zařazená do proudu neúspěšných pokusů potlačit národ stejně jako Hitlerova třetí říše, zrůdné plány EU odstranit rozdíly mezi pohlavími apod.), že to snad nezůstane bez odezvy.
Pokud se tak stane a Vondruškovy eseje vyprovokují věcnou, kvalifikovanou a poučenou diskusi o dějinách a vlastenectví, pak jsem ochoten Jaroslavu Pleslovi tohle redakční rozhodnutí odpustit.
x x x
V Americe se opět střílelo. 64tiletý důchodce Stephen Paddock z oken hotelu v Las Vegas zastřelil téměř šedesátku lidí z dvacetitisícového davu shromážděného 300 metrů od hotelu při závěrečném představení hudebního festivalu Route 91 Harves. Kromě toho bylo pět set lidí zraněno. V hotelovém pokoji, odkud Paddock střílel, se našlo 23 střelných zbraní (dalších 19 měl doma). Pachatel se prý sám zastřelil.
x x x
Ovšem hlavní mediální událostí minulého víkendu se stalo bouřlivé referendum o nezávislosti Katalánska, jehož konání se pokusila španělská vláda násilím zabránit.
Hlasovalo 2,26 milionu lidí, tedy pouze 42 procent oprávněných voličů. Dva miliony z nich podpořily nezávislost Katalánska. Na podporu nezávislosti dnes začala v Katalánsku stávka.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz